Milice unáší a zabíjí irácké demonstranty, tvrdí OSN

Neznámé skupiny pokračují v únosech, náhodném zadržování a cíleném zabíjení iráckých protivládních demonstrantů. Uvádí to dnes zveřejněná zpráva mise OSN pro Irák (UNAMI). V uplynulých dnech se v Iráku uskutečnila série atentátů na prominentní občanské aktivisty, což budí mezi demonstranty strach, napsala agentura AP.

Přidejte svůj názor

Irák
doporučujeme

V centrálním Bagdádu i dnes pokračovalo násilí. Bezpečnostní složky rozháněly slzným plynem účastníky protestů. Agentura AP s odkazem na nejmenované zdravotníky a příslušníky pořádkových sil uvedla, že 31 lidí bylo zraněno.

Zpráva mise OSN pro Irák vyzvala iráckou vládu, aby identifikovala skupiny, jež páchají násilí na demonstrantech, a potrestala je. Dokument UNAMI se opírá o 183 rozhovorů z období mezi 5. listopadem a 5. prosincem letošního roku.

"UNAMI nadále dostává věrohodné výpovědi o cíleném zabíjení, únosech a náhodném zadržování, kterého se dopouští neznámí ozbrojenci označovaní za ‘milice’, ‘neznámé třetí strany ‘, ‘ozbrojené entity ‘, ‘psance ‘ a "ničemy ‘," stojí ve zprávě. "Vláda musí neprodleně identifikovat odpovědné skupiny a postavit pachatele před spravedlnost," pokračuje zpráva s tím, že irácký stát má povinnost pokojné demonstranty před ozbrojenci chránit.

UNAMI prý má důvěryhodné informace o tom, že milice a bezpečnostní složky zatýkaly významné občanské aktivisty a novináře. Nejméně pět prominentních aktivistů je podle zprávy dál pohřešováno.

"Víme, že mimo náměstí Tahrír nejsme v bezpečí," řekl demonstrant Ahmad, který nechtěl uvést své celé jméno kvůli obavám z odvety. "Víme, že za zabíjením a únosy stojí milice, které nás chtějí zastrašit a přimět, abychom odešli," dodal.

Zpráva vyšla den po atentátu na aktivistu Alího Naíma Lamího, který byl unesen z náměstí Tahrír, jež je epicentrem současných protestů, a následně zavražděn v severovýchodním Bagdádu, kde bylo také nalezeno jeho tělo s prostřelenou hlavou.

Kdo jej zabil, dosud není jasné. Dvaadvacetiletý fotograf Zaíd Chafádží, který dokumentoval protesty, byl mezitím unesen ze svého domova v severovýchodním Bagdádu poté, co se vrátil z demonstrace na náměstí Tahrír. Podle svědků pro něj přijelo černé auto se čtyřmi muži.

Iráčané pokračují v protestech, které vypukly začátkem října. Požadují výměnu celého vedení země, podle nich zkorumpovaného, a chtějí svobodné volby. Demonstranti kritizují vládu i za neschopnost zlepšit veřejné služby, včetně školství či zdravotnictví v zemi, která je ropnou velmocí. Z toho ale podle účastníků protestů profituje hlavně zkorumpovaná politická garnitura. Infrastruktura je zničená letitými ozbrojenými konflikty, naposledy bojem s radikály z teroristické organizace Islámský stát. O život dosud při nynějších demonstracích přišlo více než 400 lidí.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Irácký parlament dostal tři dny na jmenování premiéra

29.01.2020 17:40 Irácký prezident Barham Sálih dnes oznámil, že dává parlamentu tři dny na jmenování nástupce…

Trumpův mírový plán jitří emoce. Arabský svět se bouří, Západ krotí napětí

29.01.2020 16:30 Návrh amerického prezidenta Donalda Trumpa, který počítá s vytvořením palestinského státu, je šancí…

Zabili mu rodinu, spravedlnosti se nedočká? Nizozemí odmítlo žalobu na…

29.01.2020 14:39 Nizozemský soud se dnes odmítl zabývat žalobou, kterou podal Nizozemec palestinského původu na…

Izraelská vláda odkládá hlasování o anexi osad, Kushner se obořil na…

29.01.2020 14:06 Izraelský premiér Benjamin Netanjahu nepožádá na nedělním zasedání vlády o hlasování o anexi…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama