Netanjahu ocenil, že Česko a další státy podpořily Izrael u ICC

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu dnes uvítal, co nazval snahou spřátelených států zabránit tomu, aby Mezinárodní trestní soud (ICC) zahájil vyšetřování údajných válečných zločinů Izraele vůči Palestincům.

Přidejte svůj názor 33 komentářů

Benjamin Netanjahu
doporučujeme

Informovala o tom agentura Reuters. Česká republika předala ICC ve čtvrtek právní názor, ve kterém vyjadřuje pochyby o tom, zda se tento soud může zabývat údajnými válečnými zločiny Izraele na Palestincích. Obdobně podle Reuters postupovaly také Brazílie, Maďarsko, Rakousko, Německo a Austrálie.

Soud má brzy rozhodnout o svém oprávnění vyšetřovat, zda Izrael spáchal válečné zločiny proti Palestincům na jejich území - v Pásmu Gazy a na Západním břehu Jordánu.

Hlavní prokurátorka ICC Fatou Bensoudaová v prosinci oznámila, že existuje dostatek důkazů k tomu, aby bylo zahájeno vyšetřování válečných zločinů, zároveň ale požádala soud, aby rozhodl, zda má pravomoc na palestinských územích.

Několik zemí včetně ČR v uplynulých dvou týdnech požádalo ICC o status amicus curiae (přítel soudu), kdy třetí strana, jež není součástí sporu, nabídne svůj právní názor. Česko v dopise soudu podepsaném šéfem diplomacie Tomášem Petříčkem argumentuje, že Palestina není svrchovaným státem, proto ICC nemůže ve věci rozhodovat. Stejný argument podle Reuters zvolilo i Německo, zatímco Brazílie uvedla, že izraelsko-palestinský konflikt by měl být řešen prostřednictvím politického dialogu, nikoli soudního rozhodnutí.

Netanjahu dnes svému kabinetu sdělil, že spřátelené státy reagovaly na úsilí Izraele v případu.

"Na naší straně je, musím říct, mnoho přátel ze světa, kteří se přidali k USA a pevně stojí při Izraeli," řekl izraelský premiér.

Izrael se k ICC nepřipojil a jeho generální prokurátor se domnívá, že soud nemá jurisdikci ve vztahu k Izraeli a že jakékoli palestinské akce týkající se soudu jsou neplatné. Palestinská samospráva se k Římskému statutu zakotvujícímu pravomoci ICC, připojila v roce 2015. Podobně jako Izrael tento mezinárodní soud neuznávají například také Spojené státy, Rusko nebo Čína.

Organizace pro islámskou spolupráci, jež reprezentuje 57 muslimských zemí, stejně tak jako Mezinárodní výbor právníků či palestinská asociace právníků tvrdí, že ICC v případu jurisdikci má.

Otázku jurisdikce soudu bude řešit tříčlenný senát, jehož členy jsou soudci z Maďarska, Francie a Beninu.

Poslední kolo izraelsko-palestinských rozhovorů pod záštitou USA v roce 2014 ztroskotalo. Koncem ledna zveřejnil svůj mírový plán pro Blízký východ americký prezident Donald Trump. Plán, který ponechává Izraeli východní Jeruzalém a části Západního břehu Jordánu, Palestinci odmítli.

Loading...
Vstupte do diskuze (33)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Sýrie údajně sestřelila izraelské rakety nad svým územím

31.03.2020 21:23 Syrská protivzdušná obrana sestřelila izraelské rakety na syrským Homsem. Informovala o tom dnes…

Muslimové kvůli koronaviru nemají plánovat pouť do Mekky

31.03.2020 20:36 Saúdská Arábie požádala muslimy, aby si zatím nedělali plány k velké pouti do Mekky. Mají počkat,…

V Izraeli začali testovat vakcínu proti nemoci COVID-19

31.03.2020 18:16 V Izraeli začali na hlodavcích testovat prototyp vakcíny proti onemocnění COVID-19, uvedla agentura…

Írán oznámil téměř 3000 obětí koronaviru, za den přibylo 141 mrtvých

31.03.2020 17:18 Aktualizováno V Íránu za poslední den zemřelo 141 lidí s koronavirem, celkem je mrtvých už 2898. Nakažených je 44…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama