Politolog: Izrael je supervelmoc, okolní státy by porazil za pár hodin

NÁZOR - "Již desetiletí je to stejné," zoufá si Fareed Zakaria začátkem svého komentáře pro server Washington Post. Renomovaný politolog z think tanku Berggruen Institute konstatuje, že pokaždé, kdy vypukne násilí mezi Izraelci a Palestinci, světové vlády volají po deeskalaci, je dosaženo příměří a experti varují, že takto nelze dál pokračovat, ale přesně to se nakonec stane.

Blízkovýchodní problém totiž nelze vyřešit silou, politickou ani vojenskou, deklaruje Zakaria. Věří, že jedinou cestou je morální přesvědčování.

"Opakující se vzorec násilí zahaluje seizmický posun, k němuž za několik desetiletí došlo," píše politolog. Upozorňuje, že Izrael je na dnešním Blízkém východě supervelmocí a tento rozdíl nedávno vyčíslili odborníci z Bar Ilanovy univerzity - izraelský HDP převyšuje čtrnáctkrát egyptský, osmkrát íránský, šestkrát libanonský a dvakrát saúdskoarabský. 

Izrael vybudoval průmyslovou informační ekonomiku, která vyniká ve vysoce sofistikovaných oblastech jako umělá inteligence, počítačové inženýrství a biotechnologie, vyzdvihuje autor komentáře. Poukazuje, že Izrael dává na výzkum a vývoj 5 % HDP, což je víc než jakákoliv jiná země, vytvořil si rezervy cizí měny v hodnotě 180 miliard dolarů, což je pro devítimilionovou zemi šokující číslo, které ji řadí na třinácté místo světa, před Velkou Británii.  

Vojenské srovnání mezi Izraelem a jeho sousedy je ještě zřetelnější, uvádí Zakaria. konstatuje, že pokud židovský stát porazil ve válce v roce 1967 spojené arabské země za šest dnů, dnes by tak učinil v řádu hodin.

"Izrael má větší obranný rozpočet než Írán a má jak početní, tak kvalitativní převahu v klíčových oblastech, jako je vzdušná síla - přestože Írán má téměř desetinásobnou populaci," pokračuje politolog. Doplňuje, že Izrael také jako jediná země regionu disponuje jadernými zbraněmi, přičemž se jeho arzenál odhaduje na téměř stovku hlavic. 

Ve srovnání se svými sousedy je Izrael silný a je také téměř nezranitelný ze strany Palestinců, tvrdí autor komentáře. Deklaruje, že pokud je ekonomický rozdíl propastný, vojenský rozdíl nelze ani popsat a nejlépe jej ukazuje srovnání počtu obětí posledních izraelsko-palestinských konfliktů, kdy na každou oběť na straně Izraele připadá 20-30 obětí na straně Palestiny. 

Palestinci jsou politicky slabí a rozdělení, konstatuje Zakaria. Připomíná, že v Gaze vládne Hamás, tedy uskupení, kterým opovrhují i arabské státy jako Egypt a Saúdská Arábie, zatímco na Západním břehu Jordánu řídí pětaosmdesátiletý Mahmúd Abbás samosprávu, která je široce vnímaná jako zkorumpovaná a nefunkční, navíc Abbás již 11 let odkládá nové volby.

Světlo národům

"Ve zkratce, Izrael nemá žádný praktické důvody, aby uzavřel dohodu s Palestinci. Nemusí se bát o svou bezpečnost," tvrdí Zakaria. Nastiňuje, že raketové útoky jsou sice pro civilisty znepokojivé a děsivé, velké škody ale zemi nepáchají, jelikož tvrdé a efektivní izraelské bezpečnostní složky v kombinaci se zdmi podél Západního břehu Jordánu a protivzdušným obranným systémem Železná kopule, téměř odstranily oběti terorismu.  

Nedochází ani k významnějšímu ekonomickému bojkotu, protože Izraelská ekonomika je silná, diverzifikovaná a vyspělá, vysvětluje politolog. Poukazuje, že izraelské obchodní a technologické vazby na zahraničí v posledních dvou dekádách dramaticky rostly a země jako Rusko a Indie, které bývaly k Izraeli rezervované, nyní dychtivě nadbíhají tamnímu technologickému průmyslu. Důvod, proč arabské země jako Spojené arabské emiráty a Bahrajn normalizovaly vztahy s Izraelem, podle známého komentátora právě do značné míry souvisí právě s ekonomickými příležitostmi.  

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Pak je zde morální otázka, soudí politolog. Zdůrazňuje, že Izrael - silná, bohatá a bezpečná země - ovládá téměř pět milionů lidí, kteří nemají politická práva, což je v postkoloniálním světě velmi unikátní situace. Izraelští politici ovšem mohou uvést pádné argumenty, přiznává Zakaria. Vysvětluje, že palestinští vůdci v minulosti odmítali vážně míněné nabídky, jsou rozdělení a kolísaví. 

To však nemění skutečnost, že Palestinci žijí v podmínkách, které jsou ponižující a degradující, a je jim odpíráno sebeurčení, jež je univerzálním právem, uvádí autor komentáře. Dodává, že v posledních dvou desetiletích zaujal Izrael k palestinské otázce mnohem nekompromisnější stanovisko a stávající izraelská vláda je v tomto směru mnohem extrémnější než předchozí pravicové kabinety vedené Menachemem Beginem, Arielem Šaronem či Ehudem Olmertem, které činily ústupky ve prospěch míru.

Izrael ale zůstává liberální demokracií, byl založen lidmi, kteří hluboce věřili, že jejich nová země by měla ztělesňovat nejen nacionalismus, ale také spravedlnost a morálku, zdůrazňuje politolog. Upozorňuje, že mnoho Izraelců tvrdě hájí názor, že lze najít cestu, aby byl Izraele v bezpečí a Palestinci žili důstojně.

"Jediná naděje - a momentálně vypadá vzdálená - je to, že tyto síly posílí a jednoho dne dovedou zemi k tomu, že dá Palestincům jejich vlastní stát," domnívá se Zakaria. Soudí, že to by dokončilo historické poslání Izraele, které slovy proroka Izaiáše zní: "Světlo národům."  

Související

Eurozpravy.cz

Stahování certifikátů ke covidu nefunguje, systém bude upravený večer

V současné době je problém z webového portálu stahovat certifikáty o nákaze, testu či očkování na covid-19, informovala na twitteru Chytrá karanténa. Systém bude upravený večer. Podle zjištění ČTK jsou problémy už od rána. Možnost vytvořit si na webu elektronický certifikát mají lidé od začátku června, ve středu byla přidána možnost stáhnout ho pro děti či cizince.

Více souvisejících

EZ

Aktuálně se děje

před 15 minutami

před 52 minutami

před 1 hodinou

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Aktualizováno včera

Policie SR, ilustrační fotografie.

Atentát na Fica: Vyšetřuje se i teorie, že pachatel nebyl osamělým vlkem

Vyšetřovatelé se v případu středečního atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zabývají i možností, že pachatel Juraj C. nebyl osamělým vlkem, řekl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v neděli. Upozornil, že spolupachateli nebyli dva lidé z Handlové, jak se šířilo na sociálních sítích. 

Aktualizováno včera

Ebráhím Raísí

Írán se obává o prezidenta Raísího. Prezidentský vrtulník havaroval

Nejasný je osud iránského prezidenta Ebráhíma Raísího po havárii jednoho ze tří vrtulníků v konvoji, který politika převážel. Íránská média zprvu podle světových agentur informovala o "tvrdém přistání". Úřady se strojem ztratily kontakt, probíhá rozsáhlé pátrání. Raisí má být v ohrožení života. 

včera

Natálie Grossová ve filmu Společně sami.

RECENZE: Nesoudný produkt Společně sami se neměl dostat do kin

Stává se už jen velmi málo, aby se do českých kin dostal film, jehož kvality jsou k samotnému promítání zkrátka nedostačující. Řemeslnou neschopností počínaje, zcela otupujícím dějem a neexistující pointou konče. Většina těchto projektů je navázaná na jména Evy Toulové a Tomáše Magnuska. Novinka Společně sami do této kategorie bohužel spadá.

včera

Zbyněk Stanjura

Stanjura by uvítal odchod Pavla Novotného z ODS

Ministr financí a místopředseda ODS Zbyněk Stanjura by uvítal, kdyby se Pavel Novotný rozhodl sám ze strany odejít. Stanjura to řekl v nedělním vydání diskuzního pořadu Otázky Václava Moravce.

včera

včera

David Pastrňák

Pastrňák se Zachou prošli zdravotní prohlídkou a jsou blízko účasti na domácím MS

Největší česká hokejová hvězda David Pastrňák je blízko tomu, aby mohla být v pondělí přivítána v Praze, kde by se připojila k národnímu týmu na mistrovství světa. Poté, co útočník se svým Bostonem vypadl z play-off kanadsko-americké NHL, měl nyní projít bez problémů nezbytnou zdravotní prohlídkou a na základě toho ho tak jeho zaměstnavatel může uvolnit. Zdravotní prohlídkou pak prošel i další bostonský medvěd Pavel Zacha.

Aktualizováno včera

včera

včera

Peter Pellegrini

Pellegrini: Někteří politici nejsou schopni sebereflexe. Na kulatý stůl nedozrál čas

Na kulatý stůl slovenských politických stran zatím ani po atentátu na Roberta Fica (Smer-SD) nedozrál čas, řekl zvolený prezident Peter Pellegrini v neděli. Pellegrini se v týdnu sešel s prezidentkou Zuzanou Čaputovou a navrhl jednání politických subjektů. Občany dnes vyzval, aby se nenechali unést negativními emocemi, které může přinést další politický souboj. 

včera

včera

Sněmovní volby by vyhrálo ANO. Lidovci v průzkumech nadále zůstávají mimo Sněmovnu

Nejsilnější opoziční hnutí ANO by na přelomu dubna a května volila téměř třetina voličů, vyplývá z modelu agentury Kantar CZ pro Českou televizi. Samostatně by se do Poslanecké sněmovny dostalo šest politických stran a hnutí. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy