Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

Raísí se narodil do nábožensky založené rodiny a již v mládí začal studovat náboženské vědy. Po základní školní docházce pokračoval ve studiu na islámských školách v Qomu, významném teologickém centru. Zde se setkal s řadou vlivných náboženských učitelů a získal pověst nadaného studenta.

Ebráhím Raísí vstoupil do politického života po islámské revoluci v roce 1979. Po krátké době se stal prokurátorem a později zastával různé soudní funkce, včetně postu zástupce generálního prokurátora v Teheránu. V roce 1988 se údajně podílel na kontroverzních popravách politických vězňů, což mu vyneslo kritiku ze strany mezinárodních organizací pro lidská práva.

Od roku 2004 působil jako první náměstek vedoucího íránské justice a v roce 2016 byl jmenován předsedou nadace Astan Quds Razavi, spravující svatyni imáma Rezy v Mašhadu. Tato pozice mu poskytla značné finanční a politické zdroje.

Raísí se poprvé ucházel o prezidentský úřad v roce 2017, kdy prohrál proti Hassanovi Rúhánímu. Jeho druhý pokus v roce 2021 byl úspěšný, když zvítězil v červnových volbách s více než 60 % hlasů. Volby však provázela nízká volební účast a obvinění z manipulace.

Po nástupu do úřadu prezidenta Raísí slíbil zlepšit ekonomickou situaci Íránu, která je zasažena sankcemi a ekonomickými problémy. Důraz kladl na posílení domácí produkce a snížení závislosti na zahraničním obchodu. V zahraniční politice se zaměřoval na zlepšení vztahů s východními zeměmi, zejména Čínou a Ruskem, a podporoval pokračování jaderných rozhovorů s cílem zrušení sankcí.

Raísího prezidentství ale bylo poznamenáno tvrdým přístupem k vnitřní opozici a důrazem na udržování tradičních islámských hodnot. Jeho vláda čelí kritice jak ze strany domácích reformistů, tak mezinárodních organizací, které upozorňují na pokračující porušování lidských práv v Íránu.

Ebráhím Raísí byl ženatý s Džamileh Alámolhoda, dcerou významného duchovního a univerzitního profesora, s níž zplodil dvě dcery. Byl znám svým konzervativním životním stylem a hlubokou náboženskou vírou.

Ebráhím Raísí byl vlivnou postavou íránské politiky, jehož kariéra a prezidentství byly silně ovlivněny jeho náboženským přesvědčením a konzervativním přístupem. Jeho vedení Íránu bude pravděpodobně pokračovat v nastaveném kurzu, který klade důraz na vnitřní stabilitu a odolnost vůči zahraničnímu tlaku.

Související

Více souvisejících

Írán Ebráhím Raísí

Aktuálně se děje

před 9 minutami

před 42 minutami

před 1 hodinou

Petr Fiala

Fiala: První zásilka munice z české iniciativy dorazila na Ukrajinu

Na Ukrajinu dorazila dělostřelecká munice zakoupená díky české iniciativě v zemích mimo Evropskou unii. Premiér Petr Fiala (ODS) dnes na síti X informoval o výsledku společného nákupu, který organizovalo Česko. První zásilka dorazila na Ukrajinu již před nějakým časem. Fiala o tom informoval před setkáním s prezidentem Petrem Pavlem.

před 1 hodinou

Antony Blinken

Válka s Libanonem je na spadnutí. USA chtějí Izrael zastavit

Americký ministr zahraničí Antony Blinken během setkání s izraelským ministrem obrany Joavem Galantou požádal Izrael, aby se vyhnul dalšímu stupňování napětí v Libanonu. Ve Washingtonu jednali i o úsilí k propuštění rukojmí zadržovaných v Pásmu Gazy.

před 2 hodinami

Válka v Izraeli

Izrael: Hamás je v Rafahu rozložen, není schopen dál fungovat

Náčelník generálního štábu izraelské armády Herci Halevi v pondělí oznámil, že brigáda palestinského radikálního hnutí Hamás ve městě Rafah na jihu Pásma Gazy je téměř zcela rozložena a není schopna fungovat jako bojová jednotka. Uvedl to server Times of Israel.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Julian Assange, autor: David G. Silvers, Cancillería del Ecuador

Julian Assange se dohodl s úřady. Bude volný

Zakladatel serveru WikiLeaks Julian Assange se tento týden podle očekávání přizná k porušení amerického zákona o špionáži v rámci dohody s americkými úřady. Tato dohoda by mohla ukončit jeho věznění v Británii a umožnit mu návrat domů, jak vyplývá ze soudních dokumentů. Uvedla to agentura Reuters.

před 6 hodinami

včera

Ministerstvo obrany

Česko přistoupilo k dohodě o pořízení tanků Leopard 2A8

Vláda v pondělí na návrh ministryně obrany Jany Černochové (ODS) schválila Seznam strategických projektů Armády ČR a zároveň přistoupení k dohodě o společném pořízení tanků Leopard 2A8, tzv. CPA (Cooperative Procurement Agreement). Neznamená to ještě samotný souhlas s nákupem, jde však o nezbytný mezikrok, který umožní dokončit vyjednávání. Do konce roku pak bude vládě k rozhodnutí představen komplexní materiál o podmínkách nákupu.

včera

včera

UEFA

Maďara Vargu čeká operace, utrpěl otřes mozku a zlomeninu lícní kosti. UEFA hájí zdravotníky

Byl to obrázek, který už fotbaloví fanoušci při sledování Eura zažili před třemi lety v Kodani, kdy zkolaboval při duelu Dánska s Finskem Christian Eriksen. Na letošním Euru v Německu ho připomněl duel Maďarska se Skotskem. V 68. minutě totiž po střetu s gólmanem Gunnem zůstal na hřišti bezvládně ležet maďarský útočník Barnabás Varga. Vzhledem k pochopitelné reakci spoluhráčů směrem ke zdravotníkům jak maďarského týmu, tak z řad pořadatelů bylo rázem jasné, že se nejedná o normální zranění. Po osmi minutách byl nakonec Varga odvezen na nosítkách do stuttgartské nemocnice, kde mu byl diagnostikován otřes mozku a zlomenina lícní kosti.

včera

včera

Jan Lipavský

Lipavský chce nadále omezit pohyb ruských diplomatů po Schengenu

V Evropské unii zatím nepanuje shoda na omezení pohybu ruských diplomatů v schengenském prostoru, řekl ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) po jednání ministrů členských zemí EU v Lucemburku. Opatření navrhlo v rámci sankcí Česko. Lipavský uvedl, že boj nevzdává a návrh bude nadále prosazovat. 

včera

Policie ČR

Policie obvinila muže, který ve středu napadl několik lidí v Praze

Policie obvinila dvaapadesátiletého muže, který minulý týden napadl šest lidí na čerpací stanici v pražských Holešovicích, z těžkého ublížení na zdraví a výtržnictví. Informovala o tom Česká televize. Zadržený muž je momentálně ve vazbě, v případě odsouzení mu hrozí až dvanáctiletý trest odnětí svobody. 

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Euro 2024: Němci udeřili z poslední akce a odvrátili porážku. Maďaři žijí po výhře nad Skotskem, ale bojí se o Vargu

Poslední dva zápasy měla v neděli večer na programu skupina A, byli tak v akci i domácí němečtí fotbalisté. Jejich fanoušci doufali, že svěřenci kouče Juliana Nagelsmanna s přehledem dokráčejí k triumfu ve skupině a s devíti body na kontě postoupí do osmifinále. Z prvního místa skupiny nakonec Němci postoupili, ale nadřeli se na to k překvapení svých fanoušků až dost. V zápase se Švýcarskem sice nejprve oni vstřelili branku, ale ta nebyla uznána kvůli faulu. Proto šli do vedení Švýcaři zásluhou Ndoyeho. Němci až v nastavení díky Füllkrugovi dokázali vyrovnat na 1:1 a získat bod. V nastavení vstřelil jediný gól utkání mezi Maďarskem a Skotskem Maďar Csoboth, který tak svůj tým nechal v naději na postup. Duel však poznamenala srážka gólmana Gunna s Barnabasem Vargou, který poté zůstal ležet bezvládně na hřišti.

včera

včera

Ničivý požár budovy ve "městě vědy" u Moskvy. Nejméně osm lidí zemřelo

Vícepatrovou kancelářskou budovu ve Frjazinu v Moskevské oblasti v pondělí zasáhl ničivý požár. Podle nejnovějšího vyjádření zástupců záchranných složek pro agenturu TASS nepřežilo incident osm lidí. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy