Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

Raísí se narodil do nábožensky založené rodiny a již v mládí začal studovat náboženské vědy. Po základní školní docházce pokračoval ve studiu na islámských školách v Qomu, významném teologickém centru. Zde se setkal s řadou vlivných náboženských učitelů a získal pověst nadaného studenta.

Ebráhím Raísí vstoupil do politického života po islámské revoluci v roce 1979. Po krátké době se stal prokurátorem a později zastával různé soudní funkce, včetně postu zástupce generálního prokurátora v Teheránu. V roce 1988 se údajně podílel na kontroverzních popravách politických vězňů, což mu vyneslo kritiku ze strany mezinárodních organizací pro lidská práva.

Od roku 2004 působil jako první náměstek vedoucího íránské justice a v roce 2016 byl jmenován předsedou nadace Astan Quds Razavi, spravující svatyni imáma Rezy v Mašhadu. Tato pozice mu poskytla značné finanční a politické zdroje.

Raísí se poprvé ucházel o prezidentský úřad v roce 2017, kdy prohrál proti Hassanovi Rúhánímu. Jeho druhý pokus v roce 2021 byl úspěšný, když zvítězil v červnových volbách s více než 60 % hlasů. Volby však provázela nízká volební účast a obvinění z manipulace.

Po nástupu do úřadu prezidenta Raísí slíbil zlepšit ekonomickou situaci Íránu, která je zasažena sankcemi a ekonomickými problémy. Důraz kladl na posílení domácí produkce a snížení závislosti na zahraničním obchodu. V zahraniční politice se zaměřoval na zlepšení vztahů s východními zeměmi, zejména Čínou a Ruskem, a podporoval pokračování jaderných rozhovorů s cílem zrušení sankcí.

Raísího prezidentství ale bylo poznamenáno tvrdým přístupem k vnitřní opozici a důrazem na udržování tradičních islámských hodnot. Jeho vláda čelí kritice jak ze strany domácích reformistů, tak mezinárodních organizací, které upozorňují na pokračující porušování lidských práv v Íránu.

Ebráhím Raísí byl ženatý s Džamileh Alámolhoda, dcerou významného duchovního a univerzitního profesora, s níž zplodil dvě dcery. Byl znám svým konzervativním životním stylem a hlubokou náboženskou vírou.

Ebráhím Raísí byl vlivnou postavou íránské politiky, jehož kariéra a prezidentství byly silně ovlivněny jeho náboženským přesvědčením a konzervativním přístupem. Jeho vedení Íránu bude pravděpodobně pokračovat v nastaveném kurzu, který klade důraz na vnitřní stabilitu a odolnost vůči zahraničnímu tlaku.

Související

Více souvisejících

Írán Ebráhím Raísí

Aktuálně se děje

včera

včera

Donald Trump

Trump přijal Netanjahua a zkritizoval "neuctivou" Harrisovou

Exprezident a republikánský kandidát pro listopadové volby Donald Trump v pátek přijal ve svém floridském sídle Mar-a-Lago izraelského premiéra Benjamina Netanjahua. Zdroje CNN tvrdí, že o setkání požádal Netanjahu. Trump zmínil, že s Netanjahuem měl vždy dobrý vztah, zdůraznila Al Jazeera.

včera

včera

včera

včera

Artur Omarov

V předvečer zahájení her se odhlásil zápasník Omarov. Kvůli zranění achilovky

Ještě než budou letní olympijské hry oficiálně zahájeny, česká výprava sportovců hlásí již druhou ztrátu. Po nedávném odřeknutí účasti na pařížských hrách od tenistky Markéty Vondroušové, která má zraněnou ruku, musel den před zahájením svou účast na nich odříct i zápasník Artur Omarov. Toho totiž do klání pro změnu nepustila zraněná achilovka. Toto zranění si přivodil nešťastně na posledním intenzivním tréninku.

Aktualizováno včera

Na D1 u Prahy se po dopravní nehodě tvoří kolony. (26.7.2024) Prohlédněte si galerii

Dopravní kolaps na D1: Kolony se táhly až do Prahy, potíže hlásí i od Brna

V nejméně vhodnou chvíli na začátku víkendové špičky nastal v pátek odpoledne dopravní kolaps na hlavní české dálnici D1. V Praze a na výjezdu z metropole se tvořily kolony kvůli dopravní nehodě. U Brna zase nastaly potíže kvůli havarijnímu stavu povrchu vozovky. Policie o obou incidentech informovala na sociálních sítích kolem 14. hodiny. 

včera

včera

Lukostřelba, ilustrační fotografie.

LOH 2024: Po Horáčkové se představil i lukostřelec Li. V kvalifikaci skončil až jednašedesátý

Po účasti Marie Horáčkové se olympijské kvalifikace ve stejné disciplíně zúčastnil i Adam Li, pro něhož se jednalo o první start pod pěti kruhy. Li v mužské kvalifikaci nakonec skončil až jako jednašedesátý. Zároveň se spolu s Horáčkovou zúčastnil i kvalifikace v soutěži smíšených dvojic, v nichž ta česká neuspěla, když skončila až pětadvacátá a nepostoupila tak do osmifinále.

včera

včera

včera

Hamas staví své politické zájmy nad zájmy civilního obyvatelstva v pásmu Gazy, za které je odpovědný. Akce Hamasu zbavují Gazany jejich práv a základních potřeb. (zdroj: IDF)

V izraelském zajetí zemřel jeden z lídrů Hamásu

Jeden z předáků militantního hnutí Hamás na Západním břehu Jordánu, Mustafa Muhammad Abú Ara, zemřel v izraelském vězení poté, co se mu v posledních dnech zhoršil zdravotní stav, uvedly v pátek palestinské úřady. Uvedl to server Times of Israel.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ve Francii kvůli nahlášené bombě evakuovali v den zahájení olympiády letiště

Mezinárodní letiště Basilej-Mylhúzy-Freiburg, ležící ve Francii poblíž hranic se Švýcarskem a Německem, dnes kolem poledne na přibližně hodinu přerušilo provoz. Vedení letiště uvedlo, že z bezpečnostních důvodů evakuovalo všechny cestující.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy