NÁZOR - Ruská intervence v Sýrii je prezentována jako vítězství, ale i vítězství může být smíšené, varují politolog Colin P. Clarke a bývalý americký diplomat William Courtney. V komentáři pro server National Interest poukazují, že Rusko sice ztvrdilo své velmocenské postavení na Blízkém východě, ekonomická slabost však oslabuje domácí podporu této intervenci a Sýrie zůstává zhrouceným státem zužovaným občanskou válkou.
Dva hlavní problémy
Poté, co se v roce 1991 zhroutil Sovětský svaz, Rusko v zásadě ustoupilo z Blízkého východu, připomínají Clarke a Courtney. Dodávají, že obnovením ruského angažmá v regionu prezident Vladimir Putin vyslyšel touhu mnoha Rusů, aby se jejich země opět stala prvořadou globální mocností.
Klíčem k ruskému postupu je přemrštěná vojenská a energetická síla, upozorňují Courtney s Clarkem. Poukazuj, že Rusko neváhá útočit na civilní cíle a vyzbrojovat různé klienty, navíc se dohodlo se Saúdskou Arábií, aby ovlivnilo ceny ropy na světových trzích.
Zároveň vede Kreml na Blízkém východě zručnou diplomacii, udržuje vztahy se všemi klíčovými aktéry a podstupuje uvážená rizika, která se vyplácejí, konstatují politolog a diplomat. Podotýkají, že ruská intervence v roce 2015 pomohla zachránit režim prezidenta Bašára Asada, který porážely různé povstalecké skupiny včetně Islámského státu a odnoží al-Káidy, za což Rusko získalo možnost rozmístit v Sýrii více námořní a vzdušné síly, která ohrožuje jednotky NATO ve východním Středomoří.
"To je klíčový ruský cíl," pokračují Courtney a Clarke. Domnívají se, že pokud se podíváme na ruské úspěchy, Kreml přesto čelí dvěma hlavním problémům - domácímu odporu proti nepopulární intervenci a neschopnosti pomoci obnově Sýrie.
Průzkum nezávislého Levadova centra v roce 2017 zjistil, že 49 % Rusů podporuje ukončení ruských vojenských operací v Sýrii, zatímco jejich pokračování podpořilo jen 30 % respondentů, připomínají diplomat a politolog. Dodávají, že americký ústup ze Sýrie může posilovat vnímání Ruska coby vítěze, což je však především mediální obraz.
Mnoho Rusů naopak vnímá vojenské zásahy v Sýrii a na východě Ukrajiny jako nákladná zahraniční dobrodružství, což se odráží v růstu obav, že Rusko se nachází v další éře stagnace, která charakterizovala bídu a strnulost Brežněvovy vlády, upozorňují Clarke a Courtney. Poukazují, že ruský HDP je o pouhé procento vyšší než před pěti lety a průzkumy ukazují, že od roku 2008 stále více Rusů hodnotí aktuální rok jako horší než minulý.
Konflikt stále neskončil
"Chudé Rusko může sotva pomoci Sýrii s obnovou," píšou Courtney s Clarkem. Odkazují na loňský odhad OSN, že tamní válka způsobila fyzické škody za 388 miliard dolarů, ohromné škody utrpěl i lidský kapitál a mezinárodní společenství vyčísluje náklady na rekonstrukci na 250 miliard dolarů, což je čtyřnásobek předválečného syrského HDP.
Francie loni zdůraznila, že EU nepomůže s obnovou Sýrie, dokud tam neproběhne politická transformace, včetně přijetí nové ústavy a uspořádání svobodných voleb, k čemuž se kloní i USA, uvádějí politolog a diplomat. Dodávají, že další potenciální donátory odrazují obavy z rizik, korupce, plýtvání a sankcí, kterým Asad čelí.
Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.V Sýrii existuje riziko, že agresivní nestátní aktéři jako íránské a ši'ítské milice či Islámský stát rozkradou zdroje, budou bránit rekonstrukci či budou vymáhat daně od místních rekonstrukčních projektů, vysvětlují Clarke a Courtney. Doplňují, že Kreml neochota Západu platit frustruje.
Ruský vyslanec při EU v lednu 2018 varoval Evropu, že pokud brzy nezačne investovat desítky miliard eur do rekonstrukce Sýrie, ponese odpovědnost, připomínají Courtney s Clarkem. Konstatují, že podle Moskvy tento argument bude v Evropě zajisté rezonovat, a tak i ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov tvrdil, že neochota Washingtonu pomoci Sýrii s obnovou odrazuje syrské uprchlíky od návratu do vlasti.
"Rusko bude z intervence v Sýrii profitovat více, pokud budou boje ustupovat a začne ekonomický proces," deklarují politolog a diplomat. Zdůrazňují, že to si však žádá politické urovnání pod záštitou OSN, které by omezilo násilí a smířilo hlavní strany, a toho bude těžké dosáhnout, pokud Kreml nebude tlačit Asada k mírovým ústupkům.
Dlouhodobá stabilita v Sýrii vypadá téměř donkichotsky a otevírá se spíše v řádu dekád než let, připouštějí Courtney a Clarke. Domnívají se proto, že posoudit, nakolik Rusko v Sýrii trumfovalo, nějaký čas potrvá, jelikož absence ukončení konfliktu a přílivu rozsáhlé západní pomoci zvyšuje riziko, že Moskva nebude schopná sklidit plody své syrské snahy.
Související
Válečný zločin v praxi. Rusové oprášili nelidskou taktiku ze Sýrie, vraždí nevinné záchranáře
ROZHOVOR: Potrestání pachatelů chemických útoků v Sýrii? Nepříliš pravděpodobné, tvrdí expert na Střední východ Jan Daniel
Ruské angažmá v Sýrii , Sýrie , Rusko
Aktuálně se děje
včera
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
včera
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
včera
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
včera
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
včera
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
včera
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
včera
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
včera
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
včera
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
včera
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
včera
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
včera
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
včera
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
včera
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
včera
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
včera
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
včera
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
včera
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
včera
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
včera
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák