Vítězství Ruska, nebo frustrace? Úspěch syrské mise naráží na dva problémy

NÁZOR - Ruská intervence v Sýrii je prezentována jako vítězství, ale i vítězství může být smíšené, varují politolog Colin P. Clarke a bývalý americký diplomat William Courtney. V komentáři pro server National Interest poukazují, že Rusko sice ztvrdilo své velmocenské postavení na Blízkém východě, ekonomická slabost však oslabuje domácí podporu této intervenci a Sýrie zůstává zhrouceným státem zužovaným občanskou válkou.

Dva hlavní problémy

Poté, co se v roce 1991 zhroutil Sovětský svaz, Rusko v zásadě ustoupilo z Blízkého východu, připomínají Clarke a Courtney. Dodávají, že obnovením ruského angažmá v regionu prezident Vladimir Putin vyslyšel touhu mnoha Rusů, aby se jejich země opět stala prvořadou globální mocností.

Klíčem k ruskému postupu je přemrštěná vojenská a energetická síla, upozorňují Courtney s Clarkem. Poukazuj, že Rusko neváhá útočit na civilní cíle a vyzbrojovat různé klienty, navíc se dohodlo se Saúdskou Arábií, aby ovlivnilo ceny ropy na světových trzích.

Zároveň vede Kreml na Blízkém východě zručnou diplomacii, udržuje vztahy se všemi klíčovými aktéry a podstupuje uvážená rizika, která se vyplácejí, konstatují politolog a diplomat. Podotýkají, že ruská intervence v roce 2015 pomohla zachránit režim prezidenta Bašára Asada, který porážely různé povstalecké skupiny včetně Islámského státu a odnoží al-Káidy, za což Rusko získalo možnost rozmístit v Sýrii více námořní a vzdušné síly, která ohrožuje jednotky NATO ve východním Středomoří.

"To je klíčový ruský cíl," pokračují Courtney a Clarke. Domnívají se, že pokud se podíváme na ruské úspěchy, Kreml přesto čelí dvěma hlavním problémům - domácímu odporu proti nepopulární intervenci a neschopnosti pomoci obnově Sýrie.

Průzkum nezávislého Levadova centra v roce 2017 zjistil, že 49 % Rusů podporuje ukončení ruských vojenských operací v Sýrii, zatímco jejich pokračování podpořilo jen 30 % respondentů, připomínají diplomat a politolog. Dodávají, že americký ústup ze Sýrie může posilovat vnímání Ruska coby vítěze, což je však především mediální obraz.

Mnoho Rusů naopak vnímá vojenské zásahy v Sýrii a na východě Ukrajiny jako nákladná zahraniční dobrodružství, což se odráží v růstu obav, že Rusko se nachází v další éře stagnace, která charakterizovala bídu a strnulost Brežněvovy vlády, upozorňují Clarke a Courtney. Poukazují, že ruský HDP je o pouhé procento vyšší než před pěti lety a průzkumy ukazují, že od roku 2008 stále více Rusů hodnotí aktuální rok jako horší než minulý.

Konflikt stále neskončil   

"Chudé Rusko může sotva pomoci Sýrii s obnovou," píšou Courtney s Clarkem. Odkazují na loňský odhad OSN, že tamní válka způsobila fyzické škody za 388 miliard dolarů, ohromné škody utrpěl i lidský kapitál a mezinárodní společenství vyčísluje náklady na rekonstrukci na 250 miliard dolarů, což je čtyřnásobek předválečného syrského HDP.

Francie loni zdůraznila, že EU nepomůže s obnovou Sýrie, dokud tam neproběhne politická transformace, včetně přijetí nové ústavy a uspořádání svobodných voleb, k čemuž se kloní i USA, uvádějí politolog a diplomat. Dodávají, že další potenciální donátory odrazují obavy z rizik, korupce, plýtvání a sankcí, kterým Asad čelí.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

V Sýrii existuje riziko, že agresivní nestátní aktéři jako íránské a ši'ítské milice či Islámský stát rozkradou zdroje, budou bránit rekonstrukci či budou vymáhat daně od místních rekonstrukčních projektů, vysvětlují Clarke a Courtney. Doplňují, že Kreml neochota Západu platit frustruje.     

Ruský vyslanec při EU v lednu 2018 varoval Evropu, že pokud brzy nezačne investovat desítky miliard eur do rekonstrukce Sýrie, ponese odpovědnost, připomínají Courtney s Clarkem. Konstatují, že podle Moskvy tento argument bude v Evropě zajisté rezonovat, a tak i ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov tvrdil, že neochota Washingtonu pomoci Sýrii s obnovou odrazuje syrské uprchlíky od návratu do vlasti.

"Rusko bude z intervence v Sýrii profitovat více, pokud budou boje ustupovat a začne ekonomický proces," deklarují politolog a diplomat. Zdůrazňují, že to si však žádá politické urovnání pod záštitou OSN, které by omezilo násilí a smířilo hlavní strany, a toho bude těžké dosáhnout, pokud Kreml nebude tlačit Asada k mírovým ústupkům.

Dlouhodobá stabilita v Sýrii vypadá téměř donkichotsky a otevírá se spíše v řádu dekád než let, připouštějí Courtney a Clarke. Domnívají se proto, že posoudit, nakolik Rusko v Sýrii trumfovalo, nějaký čas potrvá, jelikož absence ukončení konfliktu a přílivu rozsáhlé západní pomoci zvyšuje riziko, že Moskva nebude schopná sklidit plody své syrské snahy.

Související

USS Ross odpaluje střelu Tomahawk na Sýrii

ROZHOVOR: Potrestání pachatelů chemických útoků v Sýrii? Nepříliš pravděpodobné, tvrdí expert na Střední východ Jan Daniel

Před pěti lety dopadlo na syrskou vojenskou základnu Šajrát téměř šest desítek amerických střel s plochou dráhou letu. Jednalo se o proklamovanou odvetu za chemický útok v Chán Šajchúnu, k němuž došlo 4. dubna 2017. Americká reakce však měla spíše symbolický než vojenský rozměr, domnívá se Jan Daniel, vedoucí Výzkumné skupiny pro Střední východ a severní Afriku na pražském Ústavu mezinárodních vztahů. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz mimo jiné přiblížil, proč se kolem zmíněných událostí vyrojilo velké množství konspiračních teorií, jaká byla role Ruska či jak křehká je v současnosti zdánlivá konsolidace syrského vládnoucího režimu.

Více souvisejících

Ruské angažmá v Sýrii Sýrie Rusko

Aktuálně se děje

před 52 minutami

před 6 hodinami

včera

Hráči České republiky slaví po skórování v zápase předkola skupiny A mezi Norskem a Českou republikou na Mistrovství světa v ledním hokeji IIHF 2024 v Praze (Česká republika, 11. května 2024).

Češi slaví druhou výhru. K obratu proti tvrdým Norům zavelel jubilant Červenka, jenž vyrovnal Jágra

Druhý těžký zápas ve dvou dnech museli čeští hokejisté sehrát na úvod domácího světového šampionátu. Zatímco páteční duel s Finskem gól ze hry navzdory skvělému hokeji nenabídl a rozhodnout tak musely až samostatné nájezdy, kdy ten rozhodující proměnil kapitán Roman Červenka, v sobotním duelu s Norskem padlo hned devět branek. Tento zápas ale pro Čechy nezačal nejlépe a to i přes to, že Červenka ve svém 200. zápase za národní tým otevřel skóre. Norové totiž ještě v první třetině otočili na 3:1 a Češi se dlouho následně snažili o vyrovnání. To se podařilo v bojovné druhé třetině a až ve třetí třetině se jim podařilo otočit stav zpátky na svou stranu. Zásluhou Stránského, Hájka a Paláta tak nakonec došli k výhře 6:3. 

včera

včera

Senioři, ilustrační foto

Kolika let se dožívají lidé v EU? Česko je na tom výrazně lépe než Slovensko

V Evropské unii loni stoupla očekávaná délka života nad úroveň před pandemií covidu-19, jak uvádí evropský statistický úřad Eurostat. Země v jižní části Evropy, jako Španělsko, Itálie a Malta, zaznamenaly nejvyšší naději na dožití, zatímco nejnižší údaje byly zaznamenány v Rumunsku, Bulharsku a Lotyšsku. Slovensko je ve srovnání s Českem na horší úrovni, uvedl server Brussels Times.

včera

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie

Ukrajina posílí své vojáky v Charkovské oblasti, kde ruské invazní síly zahájily ofenzivu

Prezident Volodymyr Zelenskyj oznámil, že Ukrajina posílí své vojáky k obraně Charkovské oblasti, kde ruské invazní síly začaly nově útočit. Zelenskyj v pravidelném večerním hlášení uvedl, že Kyjev poskytuje vojákům veškerou potřebnou podporu k obraně svých pozic. Dále poděkoval za nově ohlášenou americkou pomoc ve výši 400 milionů dolarů a zdůraznil, že Kyjev se snaží zajistit co nejrychlejší dodání materiálu na frontu.

včera

včera

Na této fotografii, kterou poskytla severokorejská vláda, severokorejský vůdce Kim Čong-un ve středu dohlíží na zkušební odpálení nového vícenásobného raketového systému na neznámém místě v Severní Koreji 10. května 2024.

Kim Čong-un má novou zbraň. Dohlížel na ostrý test

Podle severokorejských státních médií KLDR zařadí od letošního roku do výzbroje nový salvový raketomet ráže 240 milimetrů. Server NBC News s odkazem na agenturu AP dodal, že tato změna představuje „významný posun“ v bojových schopnostech dělostřelectva armády.

včera

včera

včera

včera

Palestina

Rafah opouští kvůli invazi statisíce lidí

Přibližně 150.000 lidí už od pondělí uprchlo z města Rafah na jihu Pásma Gazy, kterému hrozí rozsáhlá izraelská vojenská ofenzíva, uvedla v sobotu Agentura OSN pro pomoc palestinským uprchlíkům (UNRWA). O výrazně vyšším počtu, a sice 300.000 evakuovaných, informuje izraelská armáda, píše agentura DPA s tím, že tato tvrzení nelze nezávisle ověřit.

včera

včera

MS v hokeji

Británie si připsala nejtěsnější prohru s Kanadou v historii MS, Kazaši přehráli Francii

V sobotu svým druhým hracím dnem pokračuje světový šampionát v ledním hokeji konající se v Praze a Ostravě. Sobotní program odstartoval již dvacet minut po pravém poledni, kdy se jednak v Praze utkali Britové s favorizovanou Kanadou, v Ostravě se pro změnu hrál důležitý duel s ohledem na záchranu v elitní divizi MS mezi Francií a Kazachstánem. Přestože Kanaďané si z duelu s Brity odvážejí výhru 4:2, nadřeli se na ni a že to nebyl jednoduchý duel pro „javorové listy“, tak o tom svědčí i ta skutečnost, že se pro Británii jedná o nejtěsnější prohru s Kanadou v historii MS. Druhý polední zápas hraný v Ostravě ovládli nakonec Kazaši díky svým uměním v prostoru za brankou soupeře a Francouze tak přehráli 3:1. 

včera

včera

včera

Izraelská armáda

Izrael zřejmě využil americké zbraně k porušování mezinárodního práva

Bílý dům zaslal americkému Kongresu zprávu, ve které se uvádí, že je pravděpodobné, že Izrael použil americké zbraně při úderech v Pásmu Gazy, které odporují mezinárodnímu právu. Podle informací agentur AP a Reuters ale americká administrativa nemá dostatečné důkazy ani konkrétní případy, které by to potvrdily, kvůli nedostatku informací ze strany Izraele.

včera

včera

včera

Největší solární bouře za 20 let narušila funkci družic Starlink

Společnost Starlink dodávající satelity, kterou vlastní společnost SpaceX, v sobotu varovala před zhoršenými službami zapříčiněnými největší geomagnetickou bouří za posledních dvacet let, která je způsobena sluneční aktivitou. Uvedla to agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy