Soud otevřel cestu k přeměně chrámu Hagia Sofia na mešitu, píše opoziční turecký server

Chrám Boží Moudrosti (Hagia Sofia), což je dominanta Istanbulu, kterou každoročně navštíví miliony turistů, se zřejmě bude moci přeměnit zpět na mešitu. Soud v Turecku totiž rozhodl, že v roce 1935 se z ní stalo muzeum protiprávně.

Ilustrační foto
doporučujeme

Informuje o tom dnes agentura Reuters i opoziční turecký server Ahval. Reuters se odvolává na své zdroje, Ahval cituje novináře provládního deníku Hürriyet.

Podle novináře Abdulkadira Selviho, který má podle serveru Ahval dobré kontakty na vládní úřady, soud už možnost přeměny na mešitu schválil a verdikt oznámí v pátek, až pod ním budou všechny potřebné podpisy. Soud přezkoumával přeměnu chrámu Boží moudrosti z mešity na muzeum, jímž se tato symbolická památka stala v rámci sekulárních reforem zakladatele moderního tureckého státu Mustafy Kemala Atatürka.

zdroj: YouTube

Monumentální chrám postavený v šestém století, v němž byli korunováni byzantští císařové, se změnil v mešitu po dobytí Konstantinopole (dnešní Istanbul) osmanskými vojsky v roce 1453. Nyní patří k nejnavštěvovanějším památkám Turecka a od roku 1985 je i na seznamu světového dědictví UNESCO.

Přeměnu na mešitu se snaží prosadit vláda tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, který by tím získal větší podporu tureckých islamistů a nacionalistů, pro něž je chrám i symbolem historické porážky křesťanské Konstantinopole. Erdoganovu Stranu spravedlnosti a rozvoje (AKP) navzdory proklamacím o sekularismu mnozí kritizují za to, že se snaží islamizovat tureckou společnost.

Stížnost k tureckému soudu podalo sdružení, které si říká Asociace pro ochranu náboženských základů, historických monumentů a životního prostředí. Argumentuje tím, že Hagia Sofia byla osobním majetkem dobyvatele Konstantinopole osmanského sultána Mehmeda II., a že rozhodnutí ministerské rady z roku 1934 o přeměně na muzeum je tak nelegální.

Prokurátor naopak tvrdí, že rozhodnutí někdejší vlády je legální a že o případné změně může nyní rozhodnout prezident dekretem. Podle některých expertů to ale Erdogan sám nechce udělat a spoluzodpovědnost nechává na soudu kvůli tomu, že volání po přeměně na mešitu kritizuje Západ, včetně Spojených států, i Rusko.

Nejvyšší představitel řecké pravoslavné církve konstantinopolský patriarcha Bartoloměj prohlásil, že takový krok by rozdělil muslimskou a křesťanskou komunitu. Proti se staví také Řecko, odvěký rival Turecka. Mnozí argumentují tím, že Hagia Sofia je především světovou kulturní a historickou památkou.

I po rozhodnutí soudu ale bude na vládě, aby provedla konečné rozhodnutí, uvedl server Middle East Eye (MEE). Někteří komentátoři se podle něj domnívají, že by tak vláda mohla učinit již u příležitosti státního svátu 15. července, výročí pokusu části armády o převrat z roku 2016.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Naděje, že se v Bejrútu podaří najít přeživší, uvadá. Stále se pohřešuje…

09.08.2020 17:39 Naděje, že se v troskách budov podaří najít další lidi, kteří přežili úterní explozi v Bejrútu,…

Jde o budoucnost Libanonu, řekl Macron na dárcovské konferenci

09.08.2020 15:58 Světové mocnosti mají povinnost podpořit Libanonce po mohutném výbuchu, který tento týden…

Čeští záchranáři v Bejrútu se pustili do práce, odpoledne se museli…

09.08.2020 15:46 Aktualizováno Čeští záchranáři v Bejrútu se dnes díky zlepšení bezpečnostní situace mohli znovu pustit do práce.…

V Libanonu rezignovala ministryně informací. Kráter po výbuchu je hluboký…

09.08.2020 12:04 Aktualizováno Svou rezignaci dnes oznámil první člen libanonské vlády, ministr informací Manal Abdal Samád.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama