Tálibán střílel na demonstraci šesti Afghánek za právo na vzdělání

V Kábulu se dnes ráno pokusilo krátce demonstrovat šest mladých Afghánek za své právo na vzdělání, jejich protest ale rychle ukončili členové hnutí Tálibán střelbou do vzduchu. Z místa o tom informovali novináři agentury AFP.

Taliban, Afghánistán

Tři mladé ženy s náboženskými šátky a rouškami si v ranních hodinách stouply před dívčí střední školu na východě afghánské metropole s transparentem hlásajícím "Nepolitizujte vzdělávání!". Nápis byl vyveden v angličtině a v darí. "Nelamte nám pera, nespalujte knihy a nezavírejte naše školy," znělo další heslo.

Jen co se k demonstrantkám přidaly tři další s transparentem se slovy "vzdělání patří k lidské identitě", zakročila proti protestu asi desítka ozbrojených tálibů. Ozbrojení muži surově natlačili dívky k zavřeným vchodovým dveřím školy. Jeden tálib zmuchlal transparent a další se snažili zabránit zahraničním novinářům v natáčení. Jeden z tálibů pak vystřelil do vzduchu ze samopalu.

Demonstrantky se nakonec skryly uvnitř školy a tálibové se honili za kameramany a fotografy ve snaze sebrat jim techniku. Jeden z členů Tálibánu uhodil zahraničního kameramana pažbou pušky.

Zásah tálibů řídil neozbrojený muž s vysílačkou, který se představil jako velitel speciálních sil Tálibánu pro Kábul a jeho okolí. Ten pak svým podřízeným nařídil, aby shromáždili skupinku asi deseti zahraničních novinářů, a pronesl k nim řeč.

"Respektuji novináře, ale tato demonstrace nebyla povolená a to je důvod, proč tu nejsou žádní afghánští reportéři," řekl tento vůdce zásahu. "Snažili jste se informovat o nezákonném protestu. Chtěl bych vám připomenout, že v moderních zemích, Francii nebo USA, policie demonstranty bije," dodal.

Začátkem měsíce ozbrojení tálibové rozehnali demonstrace v několika městech včetně Kábulu, Fajzábádu a Herátu, kde byli podle jednoho z aktivistů dva lidé při protestu zabiti. Veškeré demonstrace nová vláda Tálibánu v září zakázala.

Tento měsíc Tálibán vyzval chlapce, aby se vrátili do lavic středních škol, o dívkách se však nezmínil. Mluvčí Tálibánu Zabíhulláh Mudžáhid poté slíbil, že dívkám navštěvujícím druhý stupeň základních škol a studentkám středních škol bude "co nejdříve" umožněn návrat do školních lavic. Britský list The Guardian upozornil, že podobné taktiky hnutí využívalo za své předchozí vlády v 90. letech minulého století. Hnutí tehdy de facto nedovolovalo dívkám chodit do škol, aniž vydalo formální zákaz.

Více než polovina Afghánců bude letos v zimě hladovět, varuje OSN

25.10.2021 12:03 Více než polovina obyvatel Afghánistánu, přibližně 22,8 milionu lidí, bude letos v zimě čelit…

O velvyslancích v Turecku by se mohlo rozhodnout už v pondělí

24.10.2021 18:30 Političtí rivalové tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana označili jeho sobotní oznámení, že…

Afghánistán má až 4 miliony narkomanů. Jak se jim žije pod vedením…

24.10.2021 12:04 Oholené hlavy, šaty visící na těle a pohled pronásledované zvěře. Pro toxikomany, které pod mostem…

Erdogan chce vyhostit deset velvyslanců

23.10.2021 16:30 Aktualizováno Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes řekl, že velvyslanci deseti zemí, které vyzvaly k…

Americká armáda oznámila, že v Sýrii zabila významného velitele Al-Káidy

23.10.2021 10:14 Americká armáda při pátečním útoku bezpilotního letounu zlikvidovala v Sýrii významného velitele…

V Damašku zaútočili radikálové, exploze zabila 14 lidí

20.10.2021 21:51 V centru Damašku dnes v ranní špičce exploze zcela zničila autobus syrské armády. Zemřelo 14 lidí a…

Tálibán odškodnil rodiny zemřelých sebevražedných atentátníků

20.10.2021 11:59 Afghánské islamistické hnutí Tálibán ocenilo sebevražedné atentátníky, kteří zahynuli ve válce…

USA nabídly Turecku za investice stroje F-16, řekl Erdogan

17.10.2021 16:17 Spojené státy nabídly Turecku prodej bojových letadel F-16 výměnou za investici do vývoje stíhaček…

Libanon po čtvrteční střelbě v Bejrútu držel smutek

15.10.2021 21:18 V Libanonu pozatýkali v souvislosti se čtvrteční střelbou v Bejrútu 19 lidí. Informovala o tom dnes…

Výbuch v šíitské mešitě v Afghánistánu má nejméně 32 obětí

15.10.2021 12:55 Aktualizováno Dnešní výbuchy v šíitské mešitě v jihoafghánském městě Kandahár si vyžádaly nejméně 32 mrtvých a 53…

Související:

Právě se děje

reklama