Turecký soud nařídil propustit novináře vězněné kvůli puči

Turecký soud při obnoveném procesu nařídil propustit prominentní novináře Ahmeta Altana a Nazli Ilicakovou vzhledem k tomu, kolik času už ve vězení strávili. Informovala o tom dnes turecká agentura Anadolu. Oba byli obviněni, že pomáhali strůjcům nezdařeného vojenského puče z července 2016. Z pokusu o puč Ankara viní hnutí duchovního Fethullaha Gülena.

Turecko, ilustrační foto
doporučujeme

V případu obviněných novinářů rozhodovaly turecké soudy už několikrát. Loni v únoru byl Ahmet Altan a Nazli Ilicaková odsouzeni na doživotí. Následně ale kasační soud verdikty zvrátil. Dnes soudce oznámil, že Ahmeta Altana odsuzuje na deset let a šest měsíců a Nazli Ilicakovou na osm let a devět měsíců. Oba za "vědomé napomáhání organizaci" Fethullaha Gülena. Jak ale soudce dodal, vzhledem k povaze zločinu a času, který už ve vězení strávili, byli oba podmíněně propuštěni na svobodu.

Dalšího ze souzených ve stejném případu, rovněž novináře Mehmeta Altana, soud zprostil obvinění kvůli nedostatku důkazů. Mehmet Altan, který je bratrem Ahmeta Altana, je na svobodě od června 2018.

Turecká vláda pod vedením prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana od pokusu o puč v roce 2016 zintenzivnila pronásledování svých kritiků, desetitisíce lidí režim vyhodil z práce kvůli obvinění z napojení na domnělé pučisty a uzavřena byla řada opozičních médií. Zatýkáni jsou novináři i opoziční poslanci. Od loňska se také zpřísnily požadavky na místa ve státní správě, zájemci už nevyplňují jen údaje o sobě, ale také o svých blízkých, uvedl nedávno opoziční server Ahval.

Islámský duchovní Gülen žije od roku 1999 v USA a býval Erdoganovým spojencem. V roce 2014 ale turecká vláda označila Gülenovo hnutí Hizmet (Služba) za teroristickou organizaci a podle tureckého vedení byli členové tohoto hnutí hlavními organizátory puče. Gülen obvinění odmítá.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Teheránu se konal smuteční obřad za zavražděného fyzika Fachrízádeho

30.11.2020 09:49 Na íránském ministerstvu obrany se dnes konal smuteční obřad za jaderného fyzika Mohsena…

Trumpův zeť Kushner odjede jednat do Saúdské Arábie a Kataru

30.11.2020 09:07 Poradce a zeť amerického prezidenta Jared Kushner zamíří tento týden do Saúdské Arábie a Kataru.…

Rafinérii na severu Iráku zasáhly rakety, k útoku se hlásí Islámský stát

29.11.2020 21:17 Při raketovém útoku byla dnes zasažena rafinérie na severu Iráku. Kvůli požáru musel být provoz…

Věčná válka, věční uprchlíci. Politoložka varuje před patem v Sýrii

29.11.2020 19:21 Aktualizováno NÁZOR - Syrská občanská válka bude trvat již deset let, boje vyústily v nepohodlný pat, země…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama