Turecký soud nařídil propustit novináře vězněné kvůli puči

Turecký soud při obnoveném procesu nařídil propustit prominentní novináře Ahmeta Altana a Nazli Ilicakovou vzhledem k tomu, kolik času už ve vězení strávili. Informovala o tom dnes turecká agentura Anadolu. Oba byli obviněni, že pomáhali strůjcům nezdařeného vojenského puče z července 2016. Z pokusu o puč Ankara viní hnutí duchovního Fethullaha Gülena.

Přidejte svůj názor 7 komentářů

Turecko, ilustrační foto
doporučujeme

V případu obviněných novinářů rozhodovaly turecké soudy už několikrát. Loni v únoru byl Ahmet Altan a Nazli Ilicaková odsouzeni na doživotí. Následně ale kasační soud verdikty zvrátil. Dnes soudce oznámil, že Ahmeta Altana odsuzuje na deset let a šest měsíců a Nazli Ilicakovou na osm let a devět měsíců. Oba za "vědomé napomáhání organizaci" Fethullaha Gülena. Jak ale soudce dodal, vzhledem k povaze zločinu a času, který už ve vězení strávili, byli oba podmíněně propuštěni na svobodu.

Dalšího ze souzených ve stejném případu, rovněž novináře Mehmeta Altana, soud zprostil obvinění kvůli nedostatku důkazů. Mehmet Altan, který je bratrem Ahmeta Altana, je na svobodě od června 2018.

Turecká vláda pod vedením prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana od pokusu o puč v roce 2016 zintenzivnila pronásledování svých kritiků, desetitisíce lidí režim vyhodil z práce kvůli obvinění z napojení na domnělé pučisty a uzavřena byla řada opozičních médií. Zatýkáni jsou novináři i opoziční poslanci. Od loňska se také zpřísnily požadavky na místa ve státní správě, zájemci už nevyplňují jen údaje o sobě, ale také o svých blízkých, uvedl nedávno opoziční server Ahval.

Islámský duchovní Gülen žije od roku 1999 v USA a býval Erdoganovým spojencem. V roce 2014 ale turecká vláda označila Gülenovo hnutí Hizmet (Služba) za teroristickou organizaci a podle tureckého vedení byli členové tohoto hnutí hlavními organizátory puče. Gülen obvinění odmítá.

Loading...
Vstupte do diskuze (7)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kdo může za americké války na Blízkém východě? Historik mluví o zradě

12.11.2019 00:01 NÁZOR – Na Den válečných veteránů, který připadá na 11. listopadu, Američané projevují svůj vděk,…

Bílé přilby v šoku. Spoluzakladatel organizace zemřel za nejasných…

11.11.2019 18:04 Aktualizováno V Istanbulu byl dnes nalezen mrtvý James Le Mesurier, jeden ze zakladatelů dobrovolnické organizace…

Turecko splnilo hrozbu. Začíná deportovat zahraniční bojovníky Islámského…

11.11.2019 17:09 Aktualizováno Turecko dnes začalo s deportací zajatých bojovníků teroristické organizace Islámský stát (IS) do…

Jak ukončit krvavé protesty v Iráku? USA přišly s ráznými požadavky

11.11.2019 12:33 Aktualizováno Spojené státy dnes vyzvaly iráckou vládu, aby ukončila násilí proti demonstrantům, reformovala…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama