Turečtí vojáci zamíří do Libye, Saúdská Arábie protestuje

Kontingent tureckých vojáků vyslaný do Libye na podporu mezinárodně uznávané vlády v Tripolisu budou tvořit vojenští experti a technický personál. Podle agentury Reuters to dnes uvedl šéf turecké diplomacie Mevlüt Çavuşoglu. Prezident Recep Tayyip Erdogan oznámil přemístění jednotek v neděli s tím, že Ankara vysoce postavené důstojníky vysílá na žádost libyjské vlády.

Mezinárodně uznávaná libyjská vláda premiéra Faíze Sarrádže se na vojenské spolupráci s Tureckem dohodla v listopadu. Minulý týden parlament v Ankaře schválil zákon, který vyslání vojáků umožňuje. Jejich konkrétní počet dnes Çavuşoglu stejně jako v neděli Erdogan neuvedl.

"Jak a kdy se (vyslání) uskuteční, musí rozhodnout vláda pod prezidentovým vedením," řekl ministr zahraničí. Erdogan nicméně již v neděli informoval, že se jednotky turecké armády začaly do Libye postupně přemisťovat. Žádné konkrétní počty ani detaily ale nezmínil.

Šéf turecké diplomacie dnes rovněž vyzval generálního tajemníka OSN Antónia Guterrese, aby byl v Libyi mnohem aktivnější, pokud jde o podporu úsilí o politické řešení krize a dosažení příměří. Jak Çavuşoglu v rozhovoru s tureckými novináři rovněž poznamenal, pokračující ofenziva jednotek Chalífy Haftara může vyvolat ještě větší chaos a rozpad země. Jemu věrné síly dnes oznámily obsazení přístavu Syrta. "Každý by měl pochopit, že tato občanská válka v Libyi nebude mít vítěze. A jestliže střety nezastavíme, bude tato válka trvat velmi dlouho," uvedl turecký ministr. Jak dodal, on i Guterres se shodují na tom, že je potřeba politické řešení konfliktu.

Severoafrickou zemi už roky sužuje konflikt různých frakcí. Zatímco Turecko podporuje Sarrádžovu vládu, Egypt, Jordánsko či Spojené arabské emiráty a patrně i Rusko podporují generála Chalífu Haftara, který vede samozvanou Libyjskou národní armádu (LNA) ve východní části Libye.

"Jsme proti žoldnéřům, kteří přicházejí do Libye. Myslíme si, že žoldnéři nemohou přinést mír a stabilitu," citovala Çavuşoglua agentura Anadolu na jeho dnešní tiskové konferenci. Turečtí představitelé už dříve uvedli, že Rusko má v Libyi 2000 placených bojovníků, kteří bojují na straně Haftara.

Saúdská Arábie v neděli krok Ankary odsoudila jako "eskalaci situace" v Libyi a porušení rezolucí Rady bezpečnosti OSN. Ta na obě strany libyjského konfliktu uvalila zbrojní embargo, které však několik zemí porušilo. Znepokojení ze záměru Ankary vyslat vojáky do Libye v předchozích týdnech vyjadřovalo také Rusko a Egypt.

Související

Více souvisejících

Libye Turecká armáda Turecko Mevlüt Çavuşoglu Recep Tayyip Erdogan Saúdská Arábie

Aktuálně se děje

včera

Film Rivalové

RECENZE: Rivalové rozehrávají drama milostného trojúhelníku na tenisovém kurtu

Česká kina pohostí rozhodující tenisový zápas, který v závěru není ani tak důležitý ze sportovního hlediska, jako z toho osobního. Stojí proti sobě dva muži, jejichž mladistvé přátelství skrečovala společná láska k jedné ženě. Rivalové v melodramatických konturách konstruují milostný trojúhelník, jehož exekuce je jedna z těch nejlepších za poslední dobu. 

včera

Harvey Weinstein

Odvolací soud zrušil odsuzující verdikt nad Weinsteinem

Nejvyšší soud amerického státu New York ve čtvrtek zrušil rozsudek nad hollywoodským producentem Harveym Weinsteinem z roku 2020, ve kterém byl uznán vinným ze sexuálních trestných činů. Nařídil zároveň nový proces v případě.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Inspekce obvinila policisty, kteří před pražským barem napadli několik lidí

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) ve středu obvinila dvojici příslušníků policie, kteří v únoru v opilosti napadli několik osob před barem na pražském Smíchově. Policie v dubnu zprostila muže zapojeného do incidentu výkonu služby, už dříve označila jeho jednání za neakceptovatelné a neomluvitelné.

včera

včera

včera

včera

včera

Mrtvá těla se svázanýma rukama? Bují podezření na válečné zločiny Izraele v Pásmu Gazy

Úřad vysokého komisaře OSN pro lidská práva (OHCHR) vyzval v úterý k mezinárodnímu vyšetření zpráv o masových hrobech v nemocnicích v Pásmu Gazy, které byly zničeny při obléhání izraelské armády. Podle OHCHR mohlo totiž dojít k páchání válečných zločinů.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy