V Adenu zkolaboval zdravotní systém, pro lidi s covidem vznikla polní nemocnice

Červený kříž v jihojemenském Adenu otevřel polní nemocnici s kapacitou 60 lůžek. Určená je hlavně pro lidi nakažené koronavirem. Jak dnes napsala agentura AP, v zemi, kde se bojuje od roku 2014, zkolabovalo domácí zdravotnictví. Koronavirus se Jemenem šíří zcela neomezeně.

Ilustrační foto
doporučujeme

V Adenu, kam musela ze Saná kvůli bojům přesídlit vláda, se mnohé nemocnice buď zcela zavřely, protože personál odešel, nebo pacienty nepřijímají.

Mezinárodní výbor Červeného kříže (MVČK) oznámil, že nově otevřené polní zařízení má kromě 60 lůžek pohotovost, rentgen a laboratoř. Hlavní dárcem, díky němuž mohla být nemocnice vybudována, bylo Norsko.

"Když covid-19 před několika měsíci zasáhl Aden, mnoho nemocnic přerušilo provoz. Lidé si nemohou dovolit kupovat léky, takže se šíří další infekční nemoci. Je třeba, aby lidé nakažení covidem-19 měli místo, kde se jim dostane zdravotní pomoci," řekl šéf delegace MVČK v Jemenu Alexandre Equeyam.

V 28milionovém Jemenu se koronavirus potvrdil oficiálně u 2030 lidí, v poměru lidí zemřelých s covidem-19 má ale země nejvyšší úmrtnost na světě - zemřelo tam 587 osob. Většina případů koronaviru v Jemenu zůstává velmi pravděpodobně nezjištěná a neošetřená, píše AP. Do nemocnic se dostávají většinou jenom lidé ve velmi vážném stavu.

Norská ministryně zahraničí Ine Eriksenová Söreideová v prohlášení sdělila, že adenská nemocnice pomůže zachránit životy a předejít nárůstu případů koronaviru. Norsko podle ní letos přispělo na humanitární pomoc Jemenu v přepočtu 545 milionu korun, které dostává MVČK a norské agentury i organizace OSN. S nemocnicí pomohl také finský Červený kříž.

V jemenském konfliktu proti sobě bojují na jedné straně menšinoví šíité podporovaní Íránem a na druhé vláda, které vojensky pomáhá mezinárodní koalice vedená Saúdskou Arábií. Válka má na svědomí podle odhadů OSN a nevládních organizací desítky tisíc lidských životů a vyvolala jednu z nejhlubších humanitárních krizí na světě.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Netanjahu přiznal, že darování vakcín je diplomatický krok. Dostalo je i…

24.02.2021 21:07 Izraelský premiér Benjamin Netanjahu dnes připustil, že se o vakcíny proti koronaviru podělil s…

Izrael daruje symbolické množství vakcín dalším státům včetně Česka

23.02.2021 16:16 Izrael daruje symbolické množství vakcín proti koronaviru Palestincům a několika zemím. S odkazem…

Izraelský soud zakázal zveřejňovat informace o ropném úniku

22.02.2021 15:34 Izraelský soud vydal zákaz publikovat informace o vyšetřování úniku ropy, která zamořila pobřeží…

Papež František se při návštěvě Iráku pomodlí v Uru

22.02.2021 14:06 Papež František se při své cestě do Iráku příští týden pomodlí v historickém městě Ur. Jak dnes…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama