Vždy jsem bojoval za svobodu slova, hřímal Erdogan. Novináře přitom perzekvuje

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan u příležitosti tureckého Dne pracujících novinářů, který připadá na dnešek, označil svobodný tisk za základní kámen demokracie. Turecká opozice v této souvislosti ale připomněla, že v zemi je za mřížemi více než stovka novinářů kvůli své práci. Informoval o tom dnes opoziční server Ahval.

"Ačkoliv mě občas během mého politického života média poškodila, vždy jsem bojoval a stále bojuji za to, abych zajistil svobodu vyjadřování různých názorů," uvedl v prohlášení ke dni novinářů Recep Tayyip Erdogan, který v minulosti podal k soudu i řadu stížností kvůli urážce prezidenta.

Podle organizace Reportéři bez hranic (RSF) zaujímá Turecko 157. nejhorší příčku mezi 180 zeměmi co do svobody tisku. Britská nevládní organizace pro monitoring lidských práv (IOHR) označila nedávno Turecko za "největšího věznitele novinářů".

Turecká asociace novinářů (TGC) dnes vyzvala tureckou vládní stranu, aby odstranila "překážky svobody tisku a vyjadřování, propustila uvězněné novináře a přestala se chovat, jako by byla žurnalistika zločin".

Podle zprávy o svobodě tisku v Turecku z roku 2019, kterou vypracoval poslanec hlavní opoziční formace Lidová republikánská strana (CHP) Utku Çakorözer, je nyní v Turecku za mřížemi 108 novinářů. Loni bylo podle něj obžalováno kvůli novinářské práci 172 žurnalistů.

"Věřím, že se poučili ze špatných zkušeností a že i vzhledem k sociální delikátnosti se naše média vyhnou temným silám při dosažení svých cílů," uvedl ke dni novinářů rovněž Erdogan. "Doufám, že nebudou ignorovat vůli národa a budou lid informovat řádně a nestranně," dodal.

Turecký režim obviňuje novináře, ale například i opoziční politiky, často z urážky prezidenta, ale též z podpory teroristické organizace či "teroristické propagandy", a to kvůli vazbám na separatistickou Stranu kurdských pracujících (PKK) či na hnutí duchovního Fethullaha Gülena, který žije v USA a jehož Erdogan dlouhodobě viní ze snahy svrhnout jeho vládu. Podle ochránců lidských práv ale takto režim umlčuje své kritiky.

Tažení vůči opozici i nepohodlným novinářům zintenzivnila Erdoganova vláda po neúspěšném pokusu části armády o převrat z července 2016, z něhož vláda viní Gülena. Od té doby skončilo kvůli obvinění z napojení na Gülena za mřížemi přes 77.000 lidí a na 150.000 státních zaměstnanců, včetně soudců či učitelů, přišlo o práci. Uzavřeny byly desítky novin i vydavatelství.

Související

Více souvisejících

Recep Tayyip Erdogan novináři Turecko Reportéři bez hranic

Aktuálně se děje

včera

Film Rivalové

RECENZE: Rivalové rozehrávají drama milostného trojúhelníku na tenisovém kurtu

Česká kina pohostí rozhodující tenisový zápas, který v závěru není ani tak důležitý ze sportovního hlediska, jako z toho osobního. Stojí proti sobě dva muži, jejichž mladistvé přátelství skrečovala společná láska k jedné ženě. Rivalové v melodramatických konturách konstruují milostný trojúhelník, jehož exekuce je jedna z těch nejlepších za poslední dobu. 

včera

Harvey Weinstein

Odvolací soud zrušil odsuzující verdikt nad Weinsteinem

Nejvyšší soud amerického státu New York ve čtvrtek zrušil rozsudek nad hollywoodským producentem Harveym Weinsteinem z roku 2020, ve kterém byl uznán vinným ze sexuálních trestných činů. Nařídil zároveň nový proces v případě.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Inspekce obvinila policisty, kteří před pražským barem napadli několik lidí

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) ve středu obvinila dvojici příslušníků policie, kteří v únoru v opilosti napadli několik osob před barem na pražském Smíchově. Policie v dubnu zprostila muže zapojeného do incidentu výkonu služby, už dříve označila jeho jednání za neakceptovatelné a neomluvitelné.

včera

včera

včera

včera

včera

Mrtvá těla se svázanýma rukama? Bují podezření na válečné zločiny Izraele v Pásmu Gazy

Úřad vysokého komisaře OSN pro lidská práva (OHCHR) vyzval v úterý k mezinárodnímu vyšetření zpráv o masových hrobech v nemocnicích v Pásmu Gazy, které byly zničeny při obléhání izraelské armády. Podle OHCHR mohlo totiž dojít k páchání válečných zločinů.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy