Zabití Floyda odhaluje pravou podstatu vlády USA, tvrdí duchovní Chameneí

Íránský nejvyšší duchovní ajatolláh Alí Chameneí dnes uvedl, že zabití černocha George Floyda policistou odhaluje pravou podstatu vládců Spojených států. Informovala o tom agentura Reuters.

Alí Chameneí, íránský ajatolláh
doporučujeme

"Zločin spáchaný proti tomuto černochovi je totéž, co vláda Spojených států dělá zbytku světa," prohlásil Chameneí v televizním projevu. "To je pravá podstata a charakter vlády USA, které nyní vychází na povrch," dodal.

V USA se už více než týden konají demonstrace proti rasově motivované policejní brutalitě. Nepokoje minulý týden vyvolalo úmrtí černocha Floyda ve městě Minneapolis poté, co mu bělošský strážník Derek Chauvin klečel přes osm minut na krku a nepřestal ani když Floyd naříkal, že nemůže dýchat. Policista je nyní ve vazbě a byl obviněn z vraždy.

"Americká vláda se chovala tím nejhorším způsobem vůči vlastním lidem. Lid Spojených států má naprosté právo cítit se zahanben a zostuzen svou vládou, a zejména tou současnou," uvedl Chameneí.

Chameneího projev se uskutečnil za zvýšeného napětí mezi dlouhodobými nepřáteli- Teheránem a Washingtonem. Vztahy mezi USA a Íránem se zhoršily poté, co americký prezident Donald Trump v roce 2018 odstoupil od jaderné dohody mezi Íránem a světovými mocnostmi z roku 2015 a zavedl proti islámské republice nové sankce.

Íránská média věnují protestům v USA velký prostor. Někteří Íránci na sociálních sítích nicméně viní íránské náboženské vůdce z toho, že uplatňují dvojí metr, když odsuzují zákroky Washingtonu proti demonstrantům.

Loni v listopadu si protesty proti nárůstu cen pohonných hmot v Íránu vyžádaly stovky životů a tisíce lidí tamní úřady zatkly. Podle Reuters šlo zřejmě o nejrozsáhlejší nepokoje v zemi od islámské revoluce v roce 1979.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ghosnův útěk. Japonsko žádá USA o vydání údajných kompliců exšéfa Nissanu

03.07.2020 15:02 Japonsko požádalo Spojené státy o vydání dvou osob stíhaných v souvislosti s útěkem někdejšího šéfa…

VIDEO: V Turecku explodovala továrna na pyrotechniku. Dva mrtví, 73…

03.07.2020 14:19 Aktualizováno Při výbuchu v továrně na zábavní pyrotechniku na severu Turecka dnes přišli o život dva lidé a 73…

V Turecku začal proces s lidmi viněnými z vraždy Chášukdžího

03.07.2020 10:51 V nepřítomnosti obžalovaných dnes v Turecku začal proces s 20 lidmi, kteří byli obviněni z vraždy…

Írán prý souhlasí s odškodněním cizinců za lednový pád letadla v Teheránu

02.07.2020 19:49 Teherán souhlasí s odškodněním rodin cizinců, kteří zemřeli v lednu při zkáze ukrajinského…

Související:

Právě se děje

Další zprávy