Čaputová jako první slovenská prezidentka provedla zemi velkými krizemi

Slovensko dnes zažívá střídání stráží v prezidentském paláci. Po pěti letech končí na pozici hlavy státu Zuzana Čaputová, která byla první prezidentkou v historii země. Provedla ji velkými krizemi, mandát se rozhodla neobhajovat. Ve funkci ji nahradí Peter Pellegrini. 

Čaputová se před kandidaturou úspěšně angažovala proti plánům na vybudování nové skládky odpadů v Pezinku nedaleko Bratislavy. V roce 2017 pak vstoupila do tehdy neparlamentní strany Progresivní Slovensko (PS) a stala se její místopředsedkyní. Členství se vzdala po volebním úspěchu. 

V rozhodujícím kole prezidentských voleb před pěti lety porazila místopředsedu Evropské komise Maroše Šefčoviče, kterého podporoval Smer. Ve funkci prezidenta vystřídala Andreje Kisku, který se o znovuzvolení na další pětileté funkční období neucházel a v předvolební kampani podpořil právě ji.

Bratislavská rodačka, která za pár dní oslaví 51. narozeniny, se ujala funkce 15. června 2019, aniž by tušila, co ji během pětiletého mandátu čeká. Zažila totiž období velkých globálních či přinejmenším evropských krizí. V čele státu stála v době pandemie covidu-19 i začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu, která se Slovenskem bezprostředně sousedí.

Nejspíš i z těchto důvodů loni v červnu oznámila, že podruhé kandidovat nebude. Zdůvodnila to nedostatkem sil. Ve funkci ji nahrazuje bývalý premiér či předseda parlamentu Peter Pellegrini.

Poslední zahraniční cesta končící prezidentky vedla do Česka, kde se podle průzkumů řadila k nejpopulárnějším zahraničním politikům. Vztah si vybudovala s oběma českými prezidenty, které ve funkci zažila, tedy s Milošem Zemanem i Petrem Pavlem. Druhého jmenovaného přijela loni v lednu podpořit do volebního štábu poté, co zvítězil v prezidentské volbě. Pavel ji v týdnu udělil Řád Bílého lva za přínos při budování vztahů mezi oběma zeměmi.

Související

Peter Pellegrini je novým slovenským prezidentem.

Slovensko má nového prezidenta. Pellegrini složil slib a ujal se funkce

Slovensko má nového prezidenta. Peter Pellegrini v sobotu po poledni během slavnostní schůze parlamentu v budově Slovenské filharmonie v Bratislavě složil slib do rukou předsedy ústavního soudu a ujal se funkce, ve které nahradil končící prezidentku Zuzanu Čaputovou. Program inaugurace bude pokračovat v odpoledních hodinách. 

Více souvisejících

Zuzana Čaputová Slovensko

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 31 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Markéta Vondroušová

Česko bude mít o jednoho olympionika v Paříži méně. Vondroušová se her nezúčastní kvůli zranění

Do Paříže chtěla jet s ambicí minimálně vyrovnat či dokonce vylepšit stříbrnou medaili z posledních her v Tokiu. Nakonec ale pro tenistku Markétu Vondroušovou, loňskou wimbledonskou vítězku a vítězku Roland Garros z roku 2019, pokračuje ne zrovna vydařená letošní sezóna. Po nedávném vyřazení z Wimbledonu hned v 1. kole totiž krátce před plánovaným odletem do francouzské metropole uvedla, že se her nezúčastní kvůli zranění ruky.

před 1 hodinou

Osmasedmdesátiletý bývalý prezident byl po střelbě v Butleru v Pensylvánii sveden z pódia s krví rozmazanou po obličeji, zatímco střelec a kolemjdoucí byli zabiti a dva diváci kriticky zraněni (14. července 2024).

Atentát na Trumpa? Selhali jsme, přiznala šéfka Tajné služby

Za selhání Tajné služby USA v pondělí označila její šéfka Kimberly Cheatleová červencový atentát na exprezidenta Donalda Trumpa, který utrpěl lehké zranění, zatímco útočník byl zneškodněn. Podle Cheatleové došlo k největšímu operačnímu selhání USSS za poslední desetiletí. Informovala o tom CNN. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Joe Manchin

Manchin chce nahradit Bidena. Zvažuje kandidaturu za demokraty

Joe Manchin zvažuje opětovnou registraci za člena Demokratické strany a kandidaturu na prezidenta. Oznámila to v noci na neděli televize CNN s odvoláním na zdroje blízké tomuto v současnosti nezávislému senátorovi za stát Západní Virginie a jeho někdejšímu demokratickému guvernérovi.

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Bidenův odchod z kandidátky okomentovalo i Rusko. Opět mluví o válce

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v neděli v reakci prezidenta USA Joea Bidena neucházet se o znovuzvolení uvedl, že do voleb šéfa Bílého domu je ještě daleko a pro Moskvu je prioritou tvz. speciální vojenská operace, tedy válka na Ukrajině.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy