Česko má zásadní problém s drogami. Studie odhalila, že jsme nejhorší v Evropě

V odpadních vodách evropských měst se nachází stále více kokainu. Všech šest sledovaných drog bylo nalezeno v odpadních vodách téměř každého monitorovaného města v Evropě. Vyplynulo to z výsledků studie "Analýza odpadní vody a drog", kterou zveřejnilo Evropské monitorovací centrum pro drogy a drogovou závislost (EMCDDA).

Projekt zkoumal odpadní vodu v 88 evropských městech z 24 zemí (23 členských států EU plus Turecko) s úmyslem odhalit vzorce užívání drog u jejich obyvatel. Studie analyzovala denní vzorky během jednoho týdne v období od března do května 2023.

V odpadních vodách, které vyprodukovalo celkem přes 55 milionů obyvatel, bylo hledáno pět specifických stimulantů: kokain, amfetamin, metamfetamin, MDMA/extáze a ketamin. Také byly sledovány stopy konopí.

Zjištěn byl nárůst obsahu kokainu v přibližně 50 evropských městech, přičemž tento trend stoupání trvá od roku 2016. Kromě toho výsledky naznačily vyšší podíl MDMA. U amfetaminu a konopí byly zaznamenány různé hodnoty, zatímco množství metamfetaminu pokleslo v polovině sledovaných míst.

Metamfetamin, tradičně spojený s Českem a Slovenskem, byl nyní zjištěn také v Belgii, východním Německu, Španělsku, na Kypru, v Nizozemsku, Turecku a v severní Evropě. Jinde byl obsah metamfetaminu buď nízký, nebo zanedbatelný. Města s nejvyšší celkovou hodnotou byla v České republice, následovaná městy v Německu, na Slovensku a v Turecku.

Množství amfetaminu se výrazně lišilo, přičemž nejvyšší koncentrace byly zaznamenány ve městech na severu a východě Evropy. Naopak na jihu kontinentu byl zjištěn v menší míře.

Z 69 sledovaných měst zaznamenalo až 42 meziroční nárůst obsahu MDMA, zejména na severu Evropy. Nejvyšší celkové koncentrace byly nalezeny v Belgii, Německu, Španělsku, Francii a Nizozemsku.

Ketamin byl poměrně málo zjištěn ve vzorcích odpadních vod z 49 míst, ale více než polovina sledovaných oblastí zaznamenala nárůst. Nejvyšší celkový obsah byl prokázán ve vzorcích z Belgie, Španělska, Francie a Nizozemska.

Nejvyšší množství konopí, zejména s aktivní látkou THC-COOH, bylo nalezeno hlavně v České republice, Španělsku, Nizozemsku a Slovinsku. Trendy nárůstu a poklesu byly rozmanité.

Na rozdíl od předchozích let se u kokainu, metamfetaminu a MDMA neprokázaly podstatné rozdíly mezi městy podle jejich velikosti. To naznačuje, že zvyklosti užívání některých drog se přesouvají z metropolí i do menších měst.

Analýza odpadních vod odhalila změny obsahu drog i v závislosti na dnech v týdnu. Více než tři čtvrtiny sledovaných míst potvrdily zvýšené "rekreační" užívání drog během víkendových dnů. Výjimkou byly konopí a metamfetamin, které byly rovnoměrně zastoupeny ve vzorcích z celého týdne.

„Sledování odpadních vod je cenným indikátorem pro odhalování rostoucích zdravotních rizik," vysvětluje Alexis Goosdeel, ředitel EMCDDA. S ohledem na posílení mandátu této agentury v červenci se předpokládá, že dojde k intenzivnějšímu a kvalitnějšímu monitoringu v EU. 

Související

Marihuana

Německo částečně legalizovalo marihuanu. V Berlíně se slavilo

V Německu vstoupila od dubna v platnost částečná legalizace marihuany, kterou prosadila současná vláda kancléře Olafa Scholze. Příslušný zákon schválili zákonodárci v březnu. Kuřáci marihuany se sešli k oslavám u Braniborské brány v Berlíně, informovala DW. 

Více souvisejících

Drogy

Aktuálně se děje

před 5 minutami

před 24 minutami

Záporožská jaderná elektrárna

MAAE vyzve Rusko a Ukrajinu ke kontrole stavu Záporožské JE

Rafael Grossi, ředitel Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE), oznámil plány v roce 2024 na pozvání Ukrajiny a Ruska k posouzení technického stavu Záporožské jaderné elektrárny. Grossi také zmínil plány na opětovnou návštěvu Ruska a Ukrajiny.

Aktualizováno včera

Joe Biden

Biden přijal Fialu v Bílém domě a ocenil Česko jako skvělého spojence

Americký prezident Joe Biden přijal v pondělí odpoledne místního času v Oválné pracovně Bílého domu českého premiéra Petra Fialu (ODS), který je na dvoudenní pracovní návštěvě USA. Podle Fialy je klíčové, že obě země sdílejí hodnoty, jakými jsou lidská práva, svoboda a demokracie. Biden řekl, že Praha je pro Washington skvělým spojencem. 

včera

včera

včera

Madame de Pompadour

Nejslavnější královská milenka Madame de Pompadour zemřela před 260 lety

Je tomu přesně 260 let, co zemřela jedna z nejslavnějších královských milenek, která vstoupila do dějin jako Madame de Pompadour. Ačkoliv pocházela z prostých poměrů, dokázala se během několika let vyšplhat mezi společenskou elitu a zajistit si vlivné postavení i bohatství. Majetek ani vliv pro ni však nikdy nebyly na prvním místě.

včera

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izraelská odveta za íránský útok může přijít už dnes, píše Wall Street Journal

Izraelská reakce na víkendový íránský útok může přijít už dnes, napsal americký deník Wall Street Journal s odkazem na své zdroje. Podle webu Times of Israel již proběhlo pondělní zasedání válečného kabinetu, který se zabýval možnostmi odvety. Podle stanice Channel 12 je několik variant, přičemž Tel Aviv hodlá zvolit takovou, kterou nezablokují Američané. 

včera

včera

včera

včera

Dmytro Kuleba je ukrajinský politik a diplomat, od března 2020 ministr zahraničí ve vládě premiéra Denyse Šmyhala.

Kyjev srovnal Izrael s Ukrajinou: Kdybychom měli stejnou podporu Západu jako Izraelci, ubránili bychom se taky

Úspěch Izraele a jeho spojenců, kterým se v noci na neděli ve velké míře podařilo zmařit masivní útok íránských raket a dronů, naznačuje, čeho by Ukrajina mohla dosáhnout proti ruským vzdušným útokům, pokud by měla větší podporu od svých partnerů. V reakci na nejnovější vývoj na Blízkém východě to v pondělí podle agentury AP uvedl ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba.

včera

Ilustrační foto

Dovolená se blíží. Kde na ni vzít, když nejsou peníze?

Letní sezóna se blíží a s ní se zvyšuje i touha po odpočinku a dobrodružství. Mnoho lidí si ale dovolenou nemůže kvůli nedostatku financí dovolit. Naštěstí existuje hodně možností, jak si užít volno naplno i s nízkým rozpočtem a jak nemilou situaci vyřešit.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Západní vlády by nás měly namísto obviňování ocenit, vyzval Írán

Írán v pondělí vyzval Západ, aby "ocenil" jeho zdrženlivost vůči Izraeli v posledních měsících. Tento krok ze strany Teheránu následoval po nedělním útoku na Izrael, který byl reakcí na údajný izraelský nálet na íránské velvyslanectví v syrském Damašku.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy