EU nakupuje vakcíny proti covidu, které se nikdy nevyužijí. Chce jednat o přerušení dodávek

Evropská unie nakupuje vakcíny proti covidu-19, které se nikdy nevyužijí, a musí jednat s jejich výrobci o přerušení nasmlouvaných dodávek a snížení poptávky. Shodli se na tom dnes v diskusi unijní ministři zdravotnictví, z nichž někteří volali po zásahu během následujícího měsíce. Český ministr Vlastimil Válek vyjádřil přesvědčení, že vyjednávání s dodavateli budou úspěšná.

"Potřebujeme možnost zrušení části dodávek a prosím (Evropskou) komisi, aby toto vůči výrobcům jasně komunikovala," řekl při dopolední diskusi Válek, který jednání Rady EU předsedal. "Musíme si otevřeně přiznat, že jsou vyráběny vakcíny, které nebudou nikdy využity," pokračoval.

EU vakcíny proti covidu-19 nakupuje společně skrze Evropskou komisi, která postupně s různými výrobci uzavřela smlouvy o dodání stovek milionů dávek. Unijní představitelé tuto strategii hodnotí jako úspěšnou, s uvadajícím zájmem o očkování se však zemím začaly hromadit nepotřebné dávky a například Polsko už v dubnu oznámilo, že nebude další dodávky přijímat.

Podle údajů Evropského střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (ECDC) dosud unijní země dostaly asi 400 milionů dávek covidových vakcín, které nebyly na území EU spotřebovány. Například v Česku se z celkového přídělu více než 35 milionů dávek vyočkovalo 18,5 milionu. Válek dnes v rozhovoru s ČTK uvedl, že nedokáže přesně říct, kolik ze zbývajících skoro 17 milionů dávek bylo darováno jiným zemím a kolik muselo být zničeno.

Evropská komise se ve světle tohoto vývoje snaží s dodavateli vyjednat změny v kontraktech, přičemž od konsorcia Pfizer/BioNTech přišla těsně před dnešní radou nabídka ohledně rozložení dohodnutých dodávek na delší čas. Někteří ministři tento vývoj přivítali, podle Válka ale panovala shoda na potřebě jednat o celkovém zmenšení dodávek.

"Zároveň jsme se shodli, že je absolutně nezbytné, aby plnění smlouvy, tedy dodávky vakcín, byly pozastaveny, než budou smlouvy upraveny," uvedl na tiskové konferenci.

Podle českého ministra i některých jeho protějšků by mělo toto přerušení přijít už v lednu. Náměstek německého ministra zdravotnictví Thomas Steffen zase řekl, že snížení objemu objednávek je potřeba dojednat před lednovými dodávkami vakcín. Slovenský státní tajemník Róbert Babeľa v souvislosti s firmou Pfizer navrhl výměnu covidových vakcín za jiné výrobky.

V debatě opakovaně zaznívalo, že země si s ohledem na aktuální krize nemohou dovolit nakupovat vakcíny, které jsou předurčené ke zničení. Část přebytečných dávek jednotlivé členské státy v uplynulých měsících darovaly třetím zemím, deník Financial Times dnes ovšem poznamenal, že i rozvojové země už nezvládají příděly vakcín spotřebovávat.

Eurokomisařka Stella Kyriakidesová ministrům navrhla, aby bylo zkraje příštího roku svoláno zasedání unijního "řídícího výboru" pro nákup vakcín, a to za účasti výrobců. Společný orgán sedmadvacítky podle ní dosahuje výsledků, "zjevně ale musíme dělat víc", řekla.

"Předpokládám, že ještě do konce roku budou probíhat jednání, a předpokládám, že to jednání vždycky nakonec dospěje k úspěchu," komentoval možný vývoj v rozhovoru s ČTK Válek. Připomenul při tom dohodu o úpravě kontraktů, které EU s dodavateli dosáhla v září. Podle Válka má už nyní EU od jedné firmy příslib možného snížení objednávky, podrobnosti ovšem ministr nesdělil.

Související

Více souvisejících

EU (Evropská unie) očkování Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy