Sabotáž v Baltském moři: EU nevěří, že šlo o náhodu, za poškozením podmořských kabelů může stát Rusko

Evropští představitelé obrací svůj zrak směrem k Rusku poté, co byly v Baltském moři poškozeny dva podmořské internetové kabely. Incidenty, které podle některých indicií mohou být výsledkem sabotáže, přišly jen několik týdnů poté, co Spojené státy varovaly před možnými útoky Moskvy na kritickou podmořskou infrastrukturu.

První poškození postihlo kabel mezi Litvou a Švédskem, jak v neděli oznámila společnost Telia Lithuania. Druhý incident se týkal kabelu spojujícího Finsko a Německo, který byl přerušen v pondělí, uvedla finská státem vlastněná telekomunikační společnost Cinia.

Ačkoliv příčiny těchto událostí jsou stále předmětem vyšetřování, německý ministr obrany Boris Pistorius naznačil, že je vysoce pravděpodobné, že šlo o sabotáž. „Nikdo nevěří, že by tyto kabely byly přerušeny náhodou,“ prohlásil podle CNN Pistorius v Bruselu před setkáním ministrů obrany. „Musíme brát v úvahu, že se jedná o hybridní akci, i když zatím nevíme, kdo za tím stojí.“

Společné prohlášení finského a německého ministra zahraničí uvedlo, že je situace „hluboce znepokojivá“ a že incident může být součástí „hybridní války.“ Vyjádření dále dodalo, že současná doba je mimořádně nestabilní, což je patrné z okamžitého podezření na úmyslné poškození.

Tato situace se odehrává na pozadí obvinění, že Rusko vede proti Západu hybridní válku. Evropské bezpečnostní složky již několik měsíců varují před sérií podezřelých incidentů, které zahrnují žhářské útoky, hackerské útoky a exploze. Mezi nedávné případy patří požár autobusové garáže v Praze, útok na Muzeum okupace v lotyšské Rize, zapálení skladu ukrajinské firmy v Londýně a exploze v obchodním centru ve Varšavě.

Kromě fyzických útoků čelí Evropa také kybernetickým útokům a špionážním incidentům. Evropská unie rovněž obvinila Rusko a Bělorusko z „zbraňování migrace“ tím, že údajně záměrně směrují žadatele o azyl na své hranice.

Přestože přesný rozsah škod způsobených poškozením kabelů není zatím jasný, zajištění konektivity zůstává prioritou. Společnost Cinia uvedla, že jejich kabel C-Lion1 spojující Helsinky s německým Rostockem byl mimo provoz, avšak Finsko má přístup k internetu díky několika záložním trasám. Telia Lithuania potvrdila, že kabel BCS East-West, který přenáší přibližně třetinu internetové kapacity Litvy, byl rovněž narušen, ale provoz byl od té doby obnoven.

Společnosti odpovědné za poškozené kabely již vyslaly opravné lodě, aby situaci řešily. Oprava podmořských kabelů obvykle trvá pět až patnáct dní, záleží však na podmínkách v místě incidentu.

Evropa nyní čeká na výsledky vyšetřování, které mohou objasnit, zda skutečně šlo o cílený útok. Incidenty ale už nyní posilují obavy z křehkosti podmořské infrastruktury a možného dalšího zhoršení bezpečnostní situace v Evropě.

Jak uvedli evropští představitelé, nejde pouze o přímé důsledky války na Ukrajině, ale také o širší hrozbu hybridní války, kterou je podle nich nutné řešit koordinovaně a s maximální obezřetností.

Související

Ilustrační fotografie.

Švédsko zkouší nemožné? Školy dostanou úkol, jde o zdraví

Švédská vláda tvrdí, že nadměrný čas strávený u obrazovky způsobuje vážnou zdravotní krizi u mládeže, a to jak psychicky, tak fyzicky. Tamní vláda proto připravuje legislativu, ve které požaduje po školách, aby zakázaly přístup k digitálním zařízením. 

Více souvisejících

internet Rusko EU (Evropská unie)

Aktuálně se děje

před 18 minutami

před 1 hodinou

Sergej Lavrov

Lavrov sdělil, jak se Rusko staví k jaderné válce

Útok ukrajinské armády na Brianskou oblast pomocí amerických balistických raket ATACMS vyvolal ostrou reakci Moskvy. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov označil tento čin za důkaz toho, že Západ usiluje o eskalaci války na Ukrajině. Na summitu skupiny G20 v Brazílii prohlásil, že Moskva bude na tuto „kvalitativně novou fázi války Západu proti Rusku“ adekvátně reagovat.

před 1 hodinou

Ruský útok na ukrajinskou Oděsu

Tisíc dnů bezohledné agrese. Nová eskalace má jadernou pachuť

Válka na Ukrajině trvá už tisíc dnů. Ukázala, jak moc se změnila podoba moderní válka a způsobila, že zapomínáme na těžce vybojovanou svobodu a demokracii. Rusko pokračuje ve svém studenoválečném trendu, který začíná mít pachuť hrozící jaderné katastrofy.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Rusko, ilustrační foto

Přípravy na válku? Rusko hromadně produkuje protiatomové kryty

V Rusku byla spuštěna hromadná výroba mobilních protiatomových krytů označených jako KUB-M. Podle výzkumného institutu ministerstva pro mimořádné situace mají tyto kryty zajistit ochranu před různými hrozbami způsobenými člověkem i přírodními katastrofami. Kryty jsou schopné poskytnout útočiště na 48 hodin, což může být zásadní v případě vážného ohrožení. Uvedla to agentura Reuters.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Olaf Scholz, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Po raketách Taurus už nevolá jen Kyjev. Tlak na Scholze neustále roste

Německý kancléř Olaf Scholz i nadále odmítá poskytnout Ukrajině rakety dlouhého doletu Taurus, a to navzdory zprávám o změně postoje Spojených států, které nyní povolují Ukrajině využívat americké rakety ATACMS k útokům na cíle uvnitř Ruska. Scholzův „nein“ zůstává nezměněný a podle mluvčího německé vlády rozhodnutí USA nemá na tuto pozici žádný vliv. Uvedl to server Politico.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

COP29

Za změny počasí nemohou, přesto je devastují jako první. Pro malé země není COP29 konferencí, ale bojem o přežití

Vyjednávání na klimatické konferenci COP29, která právě probíhá v ázerbájdžánském Baku, se podle prezidenta Palau Tommyho Remengesaua Jr. pohybují příliš pomalu. Pro malé ostrovní státy, známé jako SIDS (Small Island Developing States), je tento nedostatek pokroku frustrující a potenciálně fatální. Stoupající hladiny moří, erozi pobřeží a devastaci místního zemědělství nelze ignorovat – tyto země stojí v první linii klimatické krize, přestože samy přispěly ke globálním emisím skleníkových plynů jen minimálně.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Sýrie, ilustrační foto

Turecké nálety devastují Sýrii. Novináři odhalili skutečný rozsah útoků

Turecké nálety na ropné a plynové infrastruktury v kurdské autonomní správě severovýchodní Sýrie (AANES) přispěly k výraznému zhoršení životních podmínek více než milionu lidí. Podle údajů BBC provedlo mezi říjnem 2019 a lednem 2024 Turecko více než 100 útoků, které poškodily klíčové elektrárny, vodní stanice a infrastrukturu. 

před 7 hodinami

Ilustrační foto

Bilion dolarů za záchranu počasí na Zemi? Podle ekonomů nejde o vysokou částku

Přechod na udržitelnější ekonomiku vyžaduje investice ve výši přibližně 1 bilionu dolarů ročně do roku 2030. Podle předních ekonomů však tato částka nepředstavuje neúnosnou zátěž pro rozpočty vyspělých zemí. Naopak by investice mohly podpořit zelený ekonomický růst a snížit rizika spojená s klimatickými změnami, uvedl server The Guardian.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Humanitární pomoc na přechodu Rafáh

Lidskost v Pásmu Gazy zemřela? OSN popsala jeden z nejhorších incidentů

V sobotu bylo v jižní části Pásma Gazy vyrabováno téměř 100 nákladních aut s humanitární pomocí, což OSN označila za jeden z nejhorších incidentů svého druhu. Podle UNRWA, agentury OSN pro palestinské uprchlíky, bylo z celkových 109 vozů směřujících z přechodu Kerem Šalom do Gazy vyrabováno 97 vozidel. Uvedl to server CNN.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Roman Červenka během oslav na Staroměstském náměstí Prohlédněte si galerii

Fotograf serveru EuroZprávy.cz podruhé za sebou uspěl v rámci Czech Press Photo

Druhým rokem v řadě uspěl v jedné z kategorií prestižní fotografické soutěže Czech Press Photo fotograf serveru EuroZprávy.cz Michal Zelinka. Mezinárodní porota letos ocenila jeho snímky z oslav zisku titulu mistrů světa v ledním hokeji na domácím šampionátu, které hostilo Staroměstské náměstí. 

před 10 hodinami

1000 dní války na Ukrajině. Kyjev zveřejnil počty obětí na straně Ruska, jsou alarmující

Ukrajinské obranné síly pokračují v působení výrazných ztrát ruským okupantům na ukrajinském území. Za více než 1 000 dní od začátku ruské plnohodnotné invaze na Ukrajinu dosáhly ztráty Ruska alarmujících čísel, zahrnujících stovky tisíc padlých a zraněných vojáků, tisíce zničených tanků a obrněných vozidel a další vojenské techniky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy