Radikální obrat v Maďarsku: Chceme demokracii, volali lidé před 25 lety. A dnes?

Budapešť - Maďarsko, stejně jako ostatní země střední Evropy, si připomíná 25 let od pádu totality. Lide před čtvrt stoletím volali po demokracii, svobodě, pluralitě názorů a politických stran. A dnes? Země se pod vedením Orbána vrací k autoritářství a vzhlíží spíš k Východu.

Maďarsko vyrazilo na cestu za svobodou v revolučním roce 1989 z jiné startovní čáry než další státy sovětského východního bloku. V zemi se již dlouhá léta praktikoval takzvaný gulášový socialismus, v němž bylo povoleno provozování soukromých podniků v některých odvětvích či dovoz jinde zakázaného západního zboží.Maďaři si štědrou sociální politiku spojenou s růstem prvních let nového tisíciletí oblíbili a s výjimkou čtyřletého období vlády pravicové strany Fidesz Viktora Orbána jim socialisté vedení Ferencem Gyurcsánym vládli až do hospodářské krize.

Ta desetimilionovou zemi, která se za socialistů těšila rychlému růstu platů či zavedení 13. důchodů, zasáhla obzvláště těžce. Jednou z příčin hlubokého pádu socialistů, který před čtyřmi lety vynesl Fidesz k porevolučně bezprecedentní ústavní většině, bylo i poskytování hypoték ve švýcarských francích, které kvůli pádu forintu přivedly více než sto tisíc maďarských rodin na pokraj bankrotu, před nímž v roce 2008 stálo samotné Maďarsko.

Orbán, jehož předrevoluční politické kořeny sahají do mládežnické organizace komunistů, se této šance chopil rázně: Maďarům slíbil ekonomické uzdravení, zároveň však začal pomocí ústavních změn transformovat zemi do podoby "neliberálního" státu, jak jej letos sám nazval. Dvoutřetinová většina Orbánových poslanců mimo jiné omezila pravomoci ústavního soudu či nezávislost médií a pozměnila volební systém ve prospěch nejsilnější strany.

Orbánova popularita zůstává přes občasné protesty jeho odpůrců či nevoli k řadě zmíněných kroků ze strany Bruselu vysoká, neboť se vedle pozice silného lídra hrajícího na národní cítění Maďarů může v posledním roce prezentovat hospodářskými úspěchy. Ekonomika roste nejvíce z postkomunistických zemí s 3,9 procenty meziročního růstu HDP za letošní druhé čtvrtletí. Hospodářství přitom maďarský vůdce upřednostňuje před ochranou lidských práv ve světě - jako první z EU se jasně vyslovil pro zrušení protiruských sankcí a podepsal rovněž sérii obchodních dohod s Čínou.

Čtvrtstoletí poté, co se Budapešť vymanila ze sovětského impéria, Maďaři zažívají opětovný obrat svých zájmů směrem na východ.

Související

Více souvisejících

Maďarsko Viktor Orbán

Aktuálně se děje

před 9 minutami

Ivan Bartoš

Bartoš po debaklu ve volbách rezignuje. Končí i celé vedení Pirátů

Republikové předsednictvo Pirátů na základě výsledků v krajských a senátních volbách rezignuje na své funkce ve vedení strany. Kromě předsedy Ivana Bartoše i místopředsedkyně a poslankyně Klára Kocmanová, europoslankyně Markéta Gregorová a zastupitelka obce Krnsko Dominika Poživilová Michailidu. Místopředsedkyně Pirátů Jana Holomčík Leitnerová podala rezignaci již dříve během dnešního dne, ve vedení skončí posledního září. Předsednictvo bylo zvoleno v lednu tohoto roku, nové vedení strany si členové Pirátů zvolí 9. listopadu.

před 1 hodinou

Ukrajinská armáda

Válka na Ukrajině se zintenzivňuje. Obě strany si vyměňují tvrdé údery, u Charkova vzniká mlýnek na maso

Ruské a ukrajinské síly svádějí tvrdé boje na několika frontách, včetně Kurské a Doněcké oblasti. Zatímco Rusové zintenzivnili bombardování měst pomocí dronů, Ukrajinci provedli úspěšné útoky na ruské muniční sklady. Obě strany střídavě obsazují vesnice, tyto úspěchy ale nedokážou potvrzovat žádnými vizuálními důkazy. Situace se vyostřuje i u Charkova a na linii Kupjansk-Svatove-Kremina, kde probíhají brutální boje.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Plzeň

Třetí koalice sestavena. Plzeňský kraj už ví, kdo jej povede

Plzeňský kraj bude v příštím období řízen koalicí ANO, STAN a Pro náš kraj. Vyjednavači těchto stran se dnes dohodli na spolupráci, ale termín podpisu koaliční smlouvy zatím neuvedli. V 55členném zastupitelstvu bude mít koalice dohromady 36 mandátů.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Magdalena Davis

Vedení Zelených po debaklu ve volbách rezignovalo

Po neúspěchu v krajských volbách, které proběhly v pátek a sobotu, vedení strany Zelených rezignovalo. Straně se podařilo obhájit pouze jeden z původních sedmi mandátů, které dosud její členové zastávali v krajských zastupitelstvech po celé České republice. Informovala o tom spolupředsedkyně Magdalena Davis v tiskové zprávě. Nové vedení strany bude zvoleno v listopadu.

před 13 hodinami

Jiří Čunek (KDU - ČSL)

Čunek označil volby za neúspěch. Mluví o cunami hnutí ANO

Jiří Čunek, lídr koalice K21 Zlínský kraj 21. století (KDU-ČSL), označil výsledek voleb za neúspěch své koalice a popsal ho jako "cunami hnutí ANO." Prohlásil to ve volebním štábu poté, co ANO vyhrálo krajské volby ve Zlínském kraji se ziskem 20 mandátů v zastupitelstvu, které má celkem 45 členů.

před 14 hodinami

před 14 hodinami

před 16 hodinami

včera

Aktualizováno včera

Krajské volby ovládlo hnutí ANO. Piráti dali své funkce k dispozici, neslaví ODS ani Rakušan

Krajské volby vyhrálo s jasnou převahou hnutí ANO. Ovládlo 10 krajů a získalo po sečtení naprosté většiny hlasů 35,45 %. Pouze ve třech krajích se více dařilo vládním stranám. Volební účast činila 32,89 % a volby se obešly bez závažnějších incidentů.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy