Ve Waterloo vrcholí akce k 200. výročí slavné bitvy, Francie skřípe zuby

Brusel/Paříž - V belgickém městě Waterloo dnes vrcholí vzpomínkové akce na bitvu, ve které před 200 lety (18. června 1815) utrpěl Napoleon Bonaparte zdrcující porážku. Francii se oslavy příliš nezamlouvají.

"Více než bitvu chci dnes slavit usmíření," řekl na obřadu belgický premiér Charles Michel. Waterloo bylo podle něj tragickým střetem, zatímco nyní se prohlubuje evropská jednota. "Dnes slavíme vzkaz míru, harmonie a svornosti," zdůraznil premiér.

Na obřad ve Waterloo přijeli belgický král Philippe, nizozemský král Willem-Alexander, lucemburský velkovévoda Henri a bratranec královny Alžběty II. vévoda z Kentu. Představitelé tehdejších bojujících stran vložili pod jednu dobovou dělovou kouli stužky symbolizující jejich korouhve z roku 1815. Před zraky belgického krále Philippa poté položili na kouli ruce na výraz současné jednoty.

Zdroj: YouTube

Francie vyslala jen svého velvyslance v Bruselu. To podle komentářů vyplývá z rozpolcenosti Francie ohledně hodnocení historických událostí. Se zdůvodněním, že by se to mohlo dotknout některých Francouzů, se Paříž například snažila zabránit tomu, aby Belgie k výročí Napoleonovy porážky razila pamětní eurové mince. Jen svého ambasadora, nejspíš ze solidarity s Paříží, vyslal i Berlín.

"Dějiny jsou za námi. A pak, není to zrovna o vítězství," připustil svůj odstup k oslavám výročí slavné bitvy, jejíž výsledek byl dlouho nejasný, francouzský ministr obrany Jean-Yves Le Drian.

"Je to škoda. Není žádný důvod se za svou historii stydět. Waterloo je začátkem legendy. Napoleon je osobnost známá po celém světě," řekl ke skromné francouzské účasti císařův potomek princ Charles Bonaparte.

Na večerním zvukovém a světelném představení nazvaném Inferno (Peklo) se u tehdejšího bitevního pole očekávají desetitisíce diváků. Autoři představení našli inspiraci v básni Pokání od francouzského spisovatele Victora Huga. Slibují působivé pyrotechnické efekty.

Největší zájem lidí se ale očekává v následujících dvou dnech, kdy přes 5000 nadšenců v dobových uniformách z 52 zemí se 360 koňmi a stovkou děl předvede rekonstrukce hlavních momentů slavné bitvy. Páteční představení nazvané Francouzský útok a sobotní spektákl Odpověď spojenců připomenou střet, kdy po asi deseti hodinách zůstalo na bojišti na 45.000 padlých a zraněných. Očekává se na 200.000 diváků.

Související

Více souvisejících

Belgie Francie Bitva u Waterloo

Aktuálně se děje

před 1 minutou

Gaza

UNRWA: Z Pásma Gazy se stala divočina. Drancování, kamenování, společnost je na pokraji kolapsu

Generální komisař Agentury OSN pro pomoc a práci ve prospěch palestinských uprchlíků (UNRWA) Philippe Lazzarini v pátek vyzval mezinárodní společenství k zastavení eskalace násilí v pásmu Gazy, kde nerespektování mezinárodního humanitárního práva dosáhlo kritického bodu. Thomas White, šéf UNWRA v Gaze, dodal, že v enklávě se hroutí občanský pořádek, ulice se proměnily v divočinu, konvoje s pomocí jsou drancovány a vozidla OSN kamenována. Společnost je podle něj na pokraji úplného kolapsu.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

SK Slavia Praha

Slavii posílí Nizozemec s kontroverzní minulostí. Klub mu chce pomoct restartovat kariéru

Jeho dosavadní životopis hovoří o zajímavých adresách, na kterých nizozemský talent působil. Jednadvacetiletý ofenzivní záložník Mohamed Ihattaren prošel Eidhovenem, Juventusem či Ajaxem Amsterdam. Nyní ale jako volný hráč kývl na nabídku pražské Slavie, se kterou se domluvil na tříleté smlouvě. Ostrý zápas nehrál Ihattaren již rok a půl, i proto začne přípravu ve svém novém působišti individuálně.

před 1 hodinou

Hokej, ilustrační fotografie.

Hokejové Pardubice si stěžují na finského soupeře. Kontumace zápasu Ligy mistrů nedosáhly

Hokejovým Pardubicím se v rámci Ligy mistrů nevyvedl vstup do čtvrtfinále, když ve středečním úvodním zápase s finským klubem Lukko Rauma prohrály 4:6. Majitel Východočechů Petr Dědek je ale po tomto zápase rozčílen, soupeř prý podle něj porušil regule soutěže, když včas nenahlásil změnu ve své zápasové soupisce. Proto tak pardubické vedení tlumočilo přímo šéfovi soutěže Martinu Baumannovi, jenž byl na zápase přítomen, že bude na základě toho žádat kontumaci duelu. Ve čtvrtek dostaly Pardubice reakci, ze které spokojeny nebudou. Podle vedení soutěže totiž k žádnému pochybení ze strany finského klubu nedošlo.

před 2 hodinami

Recep Tayyip Erdogan

Erdogan má novou podmínku. Žádost Švédska o vstup do NATO schválí výměnou za F-16

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan podmínil ratifikaci žádosti Švédska o vstup do NATO schválením prodeje amerických stíhaček F-16 Turecku. Donedávna přitom podmiňoval schválení švédské žádosti tím zásahem vůči skupinám, které Ankara považuje za hrozbu pro svou bezpečnost, především proti sympatizantů Strany kurdských pracujících (PKK).

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Aktualizováno před 4 hodinami

Petr Fiala

Fiala se s lékaři dohodl na smíru. Dostanou 9,8 miliardy

V pátek podepsali zástupci nespokojených lékařů dohodu o zvýšení platů s premiérem Petrem Fialou a ministrem zdravotnictví Vlastimilem Válkem. Vláda na toto navýšení vyčlenila částku ve výši 9,8 miliardy korun. Premiér uvedl, že tato dohoda je významná nejen pro lékaře a zdravotníky, ale také pro občany, protože zajišťuje, že lidé v Česku nemusí mít obavy o dostupnost zdravotní péče.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Tupolev Tu-95 (v kódu NATO „Bear“) , autor: RAF

Rusko zaútočilo na Kyjev řízenými střelami vypálenými z bombardérů

Rusko v noci na pátek vypálilo na Ukrajinu 19 střel s plochou dráhou letu, uvedlo ukrajinské letectvo s tím, že 14 z nich se podařilo zneškodnit. Podle kyjevských představitelů Rusové zaútočili na ukrajinskou metropoli tímto typem řízených střel poprvé po 79 dnech. Uvedl to server Ukrajinska pravda.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Sultan Al Jaber, prezident summitu COP28

COP28: Jednání vstoupila do nejtěžší fáze, země se přou o zákaz fosilních paliv

Sultán Ahmad al-Džábir, který předsedá klimatické konferenci OSN v Dubaji, v pátek vyzval zúčastněné země, aby "vystoupily ze svých komfortních zón", "dokončily rozdělané" a spolupracovaly na dosažení potenciálně historické dohody. Jak informovala agentura Reuters, al-Džábir touto výzvou otevřel plenární zasedání summitu, který tím vstoupil do nejtěžší fáze jednání.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Hamas staví své politické zájmy nad zájmy civilního obyvatelstva v pásmu Gazy, za které je odpovědný. Akce Hamasu zbavují Gazany jejich práv a základních potřeb. (zdroj: IDF)

Izrael varoval Česko a další státy před aktivitami Hamásu

Izrael varoval lídry několika evropských zemí včetně Česka před sítí agentů Hamásu v Evropě. Upozornil na to Jerusalem Post s tím, že varování obdržely i Belgie, Británie, Nizozemí, Švédsko, Itálie, Maďarsko, Německo či Evropská unie.

před 9 hodinami

Pád letadla na Chrudimsku: Pilot dvoumístného ultralightu zemřel

Na Chrudimsku spadl ve čtvrtek odpoledne dvoumístný ultralight. Na místě zasahovaly záchranné složky, život pilota se bohužel zachránit nepodařilo. Odborníci nyní budou zjišťovat příčinu tragické nehody. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy