Ve Waterloo vrcholí akce k 200. výročí slavné bitvy, Francie skřípe zuby

Brusel/Paříž - V belgickém městě Waterloo dnes vrcholí vzpomínkové akce na bitvu, ve které před 200 lety (18. června 1815) utrpěl Napoleon Bonaparte zdrcující porážku. Francii se oslavy příliš nezamlouvají.

"Více než bitvu chci dnes slavit usmíření," řekl na obřadu belgický premiér Charles Michel. Waterloo bylo podle něj tragickým střetem, zatímco nyní se prohlubuje evropská jednota. "Dnes slavíme vzkaz míru, harmonie a svornosti," zdůraznil premiér.

Na obřad ve Waterloo přijeli belgický král Philippe, nizozemský král Willem-Alexander, lucemburský velkovévoda Henri a bratranec královny Alžběty II. vévoda z Kentu. Představitelé tehdejších bojujících stran vložili pod jednu dobovou dělovou kouli stužky symbolizující jejich korouhve z roku 1815. Před zraky belgického krále Philippa poté položili na kouli ruce na výraz současné jednoty.

Zdroj: YouTube

Francie vyslala jen svého velvyslance v Bruselu. To podle komentářů vyplývá z rozpolcenosti Francie ohledně hodnocení historických událostí. Se zdůvodněním, že by se to mohlo dotknout některých Francouzů, se Paříž například snažila zabránit tomu, aby Belgie k výročí Napoleonovy porážky razila pamětní eurové mince. Jen svého ambasadora, nejspíš ze solidarity s Paříží, vyslal i Berlín.

"Dějiny jsou za námi. A pak, není to zrovna o vítězství," připustil svůj odstup k oslavám výročí slavné bitvy, jejíž výsledek byl dlouho nejasný, francouzský ministr obrany Jean-Yves Le Drian.

"Je to škoda. Není žádný důvod se za svou historii stydět. Waterloo je začátkem legendy. Napoleon je osobnost známá po celém světě," řekl ke skromné francouzské účasti císařův potomek princ Charles Bonaparte.

Na večerním zvukovém a světelném představení nazvaném Inferno (Peklo) se u tehdejšího bitevního pole očekávají desetitisíce diváků. Autoři představení našli inspiraci v básni Pokání od francouzského spisovatele Victora Huga. Slibují působivé pyrotechnické efekty.

Největší zájem lidí se ale očekává v následujících dvou dnech, kdy přes 5000 nadšenců v dobových uniformách z 52 zemí se 360 koňmi a stovkou děl předvede rekonstrukce hlavních momentů slavné bitvy. Páteční představení nazvané Francouzský útok a sobotní spektákl Odpověď spojenců připomenou střet, kdy po asi deseti hodinách zůstalo na bojišti na 45.000 padlých a zraněných. Očekává se na 200.000 diváků.

Související

Více souvisejících

Belgie Francie Bitva u Waterloo

Aktuálně se děje

před 22 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Aktualizováno včera

Do davu lidí na trzích v Magdeburgu najelo auto

Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera

V německém Magdeburgu, hlavním městě spolkové země Sasko-Anhaltsko, došlo k tragické události, když auto najelo do davu lidí na vánočním trhu. Podle serveru CNN si incident vyžádal minimálně 2 oběti (původní informace hovořily o 11) a desítky dalších osob utrpěly zranění. Server Bild s odvoláním na úřady uvedl, že šlo o záměrný teroristický útok.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

USA zabily vůdce Islámského státu Abu Yusifa

Spojené státy oznámily, že při náletu v Sýrii zabily vůdce Islámského státu (IS) Abu Yusifa, známého také jako Mahmud. Operaci provedly síly Centrálního velení USA (Centcom) ve východní části země.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy