Teror v Hamburku pokračuje. Policie se celou noc bránila demonstrantům

Hamburk - Ani konec summitu zemí G20 nepřinesl do ulic severoněmeckého Hamburku klid. V noci na dnešek dál pokračovaly střety demonstrantů s policií, která kolem půlnoci znovu nasadila i vodní děla a slzný plyn, informovala agentura DPA. Rozehnat se protest několika stovek lidí policisté rozhodli údajně poté, co na ně demonstranti začali házet láhve a dlažební kostky. Několik lidí policie zadržela, několik policistů utrpělo zranění. Nad ránem ale zavládl ve městě klid.

Summit zemí G20, který v Hamburku začal v pátek a skončil v sobotu, provázelo po celou dobu násilí v ulicích. Levicoví radikálové, kteří protestovali proti kapitalismu a globalizaci, rabovali obchody, zapalovali auta, útočili na policisty a blokovali příjezdové cesty na místo jednání státníků. Průběh závěrečných demonstrací v sobotu večer, kterých se zúčastnilo asi 55.000 lidí, byl ale ještě relativně klidný.

Situace se ve čtvrti Schanzenviertel opět vyostřila až krátce před půlnocí, kdy podle policie začali demonstranti zasahující policisty napadat. Část ze zhruba šesti set přítomných byla také zahalená, zdůvodnila zásah policie. Na místo dorazila i speciální jednotka, nakonec se ale stáhla a práci přenechala řadovým policistům.

Policie od počátku protestů do dnešního rána zadržela v souvislosti s demonstracemi proti summitu G20 v Hamburku celkem 188 osob.

Pod tlak se kvůli násilným protestům v ulicích dostal hamburský starosta Olaf Scholz, který před summitem obyvatelům druhého největšího německého města sliboval, že si konání vrcholné schůzky ani nevšimnou. Naposledy ho kritizoval například předseda policejních odborů (DPG) Rainer Wendt. "Zesměšňoval nás, když jsme varovali před nepokoji," uvedl. Scholz by se podle něj měl "poroučet".

Scholz už vyjádřil politování, že se nepodařilo dodržet slib, který dal občanům. Policie podle něj ale "dělala, co mohla". Situace úřady nicméně nepodcenily, uvedl starosta. O klid v ulicích Hamburku se staralo přes 20.000 policistů, zhruba dvě stovky jich v uplynulých dnech utrpěly zranění.

"Skvělou práci" německá policie odvedla také podle amerického prezidenta Donalda Trumpa. "Všichni se cítili naprosto v bezpečí navzdory anarchistům," napsal na twitteru před odletem do USA.

Ke kritice protestujících, kteří se uchýlili k násilí, se v příspěvku zveřejněném dnes v listu Bild am Sonntag připojil ministr zahraničí. "Obraz Německa u mezinárodní veřejnosti události v Hamburku silně naruší," uvedl šéf diplomacie Sigmar Gabriel. Politický motiv protestů byl podle něj jen záminkou a pachatelům výtržností šlo jen o násilí. "Pachatelé se nijak neliší od neonacistů a jejich žhářských útoků. S údajně 'levicovými motivy' to nemá nic společného," dodal Gabriel.

Související

Více souvisejících

Německo demonstrace v Německu

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy