Muž, který chce z EU federaci: Kdo je vyzyvatel Merkelové Martin Schulz?

Berlín – Eurofederalista Martin Schulz se dnes pokouší o zcela nemožnou věc: Porazit Angelu Merkelovou. Podle průzkumů moc šancí nemá, jeho straně SPD navíc může škodit také fakt, že s Merkelovou sedí poslední čtyři roky ve vládě. Kdo je současný předseda SPD a jaká je jeho politická kariéra?

Martin Schulz pochází z města Würselen u západních hranic Německa. Svou politickou kariéru zahájil mladý socialista právě tam, kde působil od roku 1987 do roku 1998 jako starosta. A úkol to zřejmě nebyl jednoduchý, město má kolem 38 tisíc obyvatel. Ve městě také otevřel se svou sestrou knihkupectví.

Do letošního roku byl Martin Schulz výsostně evropským politikem. Byl lídrem sociálně-demokratické frakce v Evropském parlamentu a zároveň lídrem unijního socialistického bloku. V letech 2012 až 2017 působil jako předseda Evropského parlamentu. Letos si odskočil do Německa, kde se jako čtvrtý sociální demokrat v historii snaží pokořit Merkelovou.

Schulz se narodil v roce 1955 do rodiny policisty, měl čtyři sourozence. Původně nepomýšlel na dráhu politika, chtěl se věnovat sportu – konkrétně fotbalu. Zranění kolene mu ale udělalo pomyslnou čáru přes rozpočet. Začal mít problémy s alkoholem a svou maturitu na střední škole nedokončil. Ve svých dvaceti byl na rok nezaměstnaný. „Byl jsem prase a ne moc milý student,“ říká dnes Schulz otevřeně. Už v tomto mladém věku byl ale aktivní v rámci sociální demokracie (SPD).

Ve svých dvaatřiceti se stal nejmladším starostou po celém Severním Porýní – Vestfálsku. Od roku 1999 pak byl Schulz členem užšího vedení strany. Schulz se jen zřídkakdy vyhne konfliktu, což může na jednu stranu být jeho výhodou, v politické debatě v Německu pak působí svěžím dojmem.

V jednom z rozhovorů pro německá média z letošního roku uvedl, že „zoufalství ohrožuje demokracii“. „Když mají lidé pocit, že dělají něco pro společnost, ale společnost nedělá nic pro ně, nerespektuje je, potom se mohou stát radikálními. Když lidi nechrání demokracie, začínají se poohlížet po alternativách,“ uvedl. Schulz je také velkým zastáncem konceptu eurofederalismu. Jde o politický koncept, který si klade za cíl sjednocení Evropy na federálním základě.

V roce 2016 Schulz prohlásil, že nový americký prezident Donald Trump představuje problém pro „celý svět“ a jeho úspěch přirovnal k vzmáhající se vlně krajně-pravicového populismu v Evropě. V případě jeho vítězství by se tak vztahy mezi EU a USA mohly ještě zhoršit.

„To, co dělá Rusko, je zcela neakceptovatelné. Společenský koncept, světonázor, ruské agresívní akce nemají nic společného s naší evropskou filosofií vzájemného respektu,“ vyjádřil se na adresu Ruska. Nehezky ale hodnotí i Evropskou unii.

"EU se ocitá v strašném stavu. Odstředivé, extrémní síly v ní vítězí ve volbách a referendech. Pokud začneme zpochybňovat jádro evropského projektu nyní, vážně se hraje o budoucnost naší příští generace.“

Související

Tomáš Zdechovský

Rozbroje mezi eurokomisí a europarlamentem? Spor o "spitzenkandidáty" je zpět, ostře promluvil Zdechovský

Popření systému takzvaných vedoucích kandidátů na post předsedy Evropské komise, k němuž podle diplomatů spěje bruselský summit Evropské unie, vyvolává mezi europoslanci skeptické až rozhořčené reakce. Podle některých není jisté, zda se bude Evropský parlament ochoten podřídit vůli unijních premiérů a prezidentů a schválit na vrcholné posty jimi navržené kandidáty.
Martin Schulz

Schulz skončil v čele SPD, za sebe chce Nahlesovou

Berlín - Martin Schulz dnes skončil v čele německé sociální demokracie (SPD). Dvaašedesátiletý politik, který chtěl tento post původně opustit začátkem března, to řekl na tiskové konferenci v Berlíně.

Více souvisejících

Martin Schulz (předseda Evropského parlamentu) Volby v Německu Německo EU (Evropská unie)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy