Rána pro EU horší než brexit? Analytik varuje před katalánskou hrozbou

NÁZOR – Katalánsko je ekonomicky nesmírně silné a ve skutečnosti dotuje zbytek Španělska, poukazuje ekonomický analytik a komentátor Hamish McRae. V komentáři pro server The Independent připomíná, že 7,5 milionu obyvatel tohoto regionu představuje jen 16% španělské populace, ale k HDP země přispívá hned celou pětinou.

Katalánsko není jen Barcelona

Nezávislost Katalánska je podle analytika sice politickou otázkou, ale s ekonomickou zápletkou. Nedělní hlasování Katalánců o nezávislosti na Španělsku bylo španělskými soudy označeno za nelegální a provázela ho snaha španělských úřadů zablokovat přístup do hlasovacích místností, poukazuje McRae. Varuje, že ať bude další vývoj jakýkoliv, bude mít dopad nejen na Španělsko, ale též na celou Evropskou unii.

„Pro většinu z nás je Katalánsko Barcelona, třpytící se zamýšlená metropole, místo olympiády v roce 1992, události, která město vynesla na světovou scénu, domov Sagrada Familia, ohromné a stále nedokončené katedrály Antoniho Gaudího,“ pokračuje komentátor. Dodává, že Katalánsko je ve skutečnosti mnohem víc.

Jde o region, který je hospodářským motorem v praxi dotujícím zbytek země, deklaruje McRae. Nejenže podíl Katalánska na španělském HDP o pětinu převyšuje podíl tamních obyvatel na celkové populaci španělského státu, ale pokud by Katalánsko bylo samostatnou zemí, její ekonomický výkon by se pohyboval někde na úrovni Dánska a Finska, zdůrazňuje analytik. Podotýká, že jen Barcelona je největším přístavem ve Středomoří a čtvrtým největším přístavem pro výletní lodě na světě, navíc se ve městě nacházejí dvě z nejvyhlášenějších obchodních škol světa - ESADE a IESE – a město má tradici úspěšného byznysu.

Katalánsko láká třetinu vnějších investic do Španělka a vytváří třetinu celkového španělského expertu, pokračuje McRae. Konstatuje, že i bez Katalánska by Španělsko zůstalo čtvrtou největší ekonomikou v eurozóně, po Německu, Francii a Itálii, ale bylo by mnohem slabší.

 „Pro srovnání, skotský podíl na HDP Velké Británie je 7,5%, tudíž z ekonomického hlediska jde o mnohem závažnější problém pro Španělsko, než by znamenala skotská nezávislost pro Spojené království,“ píše komentátor. Dodává, že se není čemu divit, že vláda v Madridu referendum o katalánské nezávislosti odmítá.

Problém pro celou Evropu

Důležitá otázka podle analytika zní, co z toho plyne pro EU. Španělská vláda dala mimo jiné jasně najevo, že pokud Katalánsko získá nezávislost, bude proti tomu, aby v takovém případě zůstalo členem Unie, připomíná McRae. Poukazuje, že to se v Katalánsku nesetkává s pochopením, jelikož by si rádo udrželo euro.

Z právního hlediska by Španělsko teoreticky skutečně mohlo vytlačit nezávislé Katalánsko z EU, ale v reálném světě evropské politiky by bylo pro zbytek Unie velmi těžké smířit se s odchodem země, která chce zůstat členem, reps. se jím z technického hlediska chce opětovně stát, vysvětluje analytik. Uvádí, že z ekonomického pohledu by nezávislé Katalánsko bylo plně životaschopné a neexistuje praktický důvod, proč by nemělo nadále používat euro, byť by nějaký čas stálo mimo EU.

Za mnohem důležitější otázku, než výsledek samotného nedělního referenda McRae označuje to, zda dokáže Španělsko s Katalánskem obnovit vzájemné vztahy. „Pokud to nedokážou, pak se Katalánsko stává hrozbou nejen pro Španělsko, ale pro celou EU a v mnoha směrech hrozbou větší než odchod Spojeného království,“ soudí komentátor.

Důležitou poučkou několika posledních let není jen to, že politika se stává nepředvídatelnou, ale také celková nepředvídatelnost hospodářských konsekvencí politických událostí, tvrdí analytik. Ačkoliv se tedy může zdát, že otázka odchodu 7,5 milionu obyvatel z dnešního pohledu nemusí Evropu znepokojovat, za pouhý týden tomu může být podle McRaee zcela jinak.

Související

Více souvisejících

Katalánsko Španělsko EU (Evropská unie) Brexit

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

Vít Rakušan

Rakušan vyjednal pro policisty ještě tisícikorunu navíc

Vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) představil zástupcům odborů bezpečnostních sborů parametry plánovaného růstu platů policistů a hasičů pro příští rok. Nad rámec už schválených 1500 Kč získá každý policista i hasič dalších 1000 Kč jako součást stabilizačního příspěvku, informovalo ministerstvo vnitra v tiskové zprávě. 

včera

včera

včera

včera

COP29

Jde vůbec o počasí? Na COP29 dostalo pozvánku víc ropných lobbistů než zahraničních delegací

Fosilní paliva a jejich vliv na klimatické konference se znovu dostaly do centra pozornosti na letošním klimatickém summitu COP29, který se koná v Ázerbájdžánu. Podle informací od deníku The Guardian bylo na konferenci jako hosté ázerbájdžánské vlády pozváno nejméně 132 vedoucích pracovníků a zaměstnanců ropných a plynárenských společností. Tito hosté získali speciální akreditaci „hostitelské země“, což jim poskytlo privilegovaný přístup na jednání.

včera

Olaf Scholz, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Scholz po dvou letech zvedl telefon a zavolal Putinovi

Německý kancléř Olaf Scholz si poprvé po dvou letech volal s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Podle serveru DW to potvrdil mluvčí spolkové vlády. Oba státníci spolu mluvili asi hodinu, Berlín hodlá o obsahu rozhovoru informovat členské státy NATO. 

včera

Lidé čekají ve stanici Můstek během zastavení provozu metra na lince B. Prohlédněte si galerii

Metro na lince B odpoledne nejezdilo

Na lince metra B musel být v pátek odpoledne na necelých 20 minut zastaven provoz po celé trase mezi stanicemi Zličín a Černý Most. Do kolejiště totiž vstoupila duševně narušená osoba. Aktuálně už vlaky opět jezdí v obou směrech. 

včera

Ministerstvo práce, ilustrační fotografie.

Platy ve veřejné sféře v lednu vzrostou. Ministerstvo práce poslalo návrh dál

Platy státních zaměstnanců a zaměstnanců ve veřejné sféře od ledna paušálně vzrostou o 1400 korun. Informovalo o tom ministerstvo práce a sociálních věcí, které dnes poslalo příslušný návrh do připomínkového řízení.  Jednotlivé platové tarify budou valorizovány v rozmezí od 1,8 % do 11,5 %. Výjimku tvoří pedagogové v regionálním školství a akademičtí pracovníci státních vysokých škol, jimž se platové tarify navýší o 7 procent, tedy v rozmezí od 1 090 Kč do 4 040 Kč. 

včera

Ilustrační fotografie.

Problémy SOCDEM s Lidovým domem pokračují. Soud rozhodl ve prospěch Altnerových

Problémy sociálních demokratů s Lidovým domem nekončí. Obvodní soud pro Prahu 1 rozhodl, že SOCDEM má zaplatit pozůstalým po zesnulém právníkovi Zdeňku Altnerovi, který po straně požadoval miliony za právní služby, téměř půl miliardy korun. K žalované částce ve výši 18 a půl milionu korun přibyly úroky a smluvní pokuta. Sociální demokraté s rozsudkem nesouhlasí. 

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

Jan Cimický

Cimický je vinen, rozhodl soud. Dostal nejvyšší možný trest

Psychiatr Jan Cimický, který čelil obviněním ze znásilnění a vydírání, je vinen, rozhodl Obvodní soud pro Prahu 8 v pátek. Obžalovanému udělil nejvyšší možný a žalobkyní navrhovaný trest v délce pěti let odnětí svobody. Rozsudek není pravomocný, je možné se proti němu odvolat. Cimický, který dnes k soudu opět nepřišel, vinu dlouhodobě odmítá. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

COP29 se změnil v prezidentskou one man show. Alijev přítomným vyráží dech

Ázerbájdžán, hostitel letošní globální klimatické konference COP29, přitahuje pozornost neobvyklým chováním svého prezidenta Ilhama Alijeva. Místo snahy o hledání konsensu mezi téměř 200 zeměmi zahájil Alijev summit ostrou kritikou západních zemí a slovy o „pokrytectví“. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy