Zemětřesení, vzpoura, nová doba. Světový tisk hodnotí volby v Česku

Praha - Západoevropská média píší dnes o nové éře po českých parlamentních volbách, které změnily dosavadní politické uspořádání.

O nové politické éře v České republice, o odmítnutí tradičních stran hlavního proudu či o zemětřesení píší dnes ve svém hodnocení českých parlamentních voleb evropská média. Stejně jako v sobotu v bezprostřední reakci na výsledek hlasování se i dnes média věnují budoucím vztahům Prahy se západní Evropou, neboť šéf vítězného hnutí ANO a předpokládaný příští premiér Andrej Babiš se v minulosti nijak netajil kritickými názory na Evropskou unii.

Nejčtenější německý list Bild svým čtenářům novou českou politickou mapu vysvětlil tak, že si východní sousedé Německa zvolili kontroverzního populistu Babiše, který odmítá užší spolupráci v rámci EU. Deník Frankfurter Allgemeine Zeitung poznamenal, že Česko se po debaklu ČSSD a úspěchu krajně pravicové Svobody a přímé demokracie (SPD) Tomia Okamury posunulo výrazně doprava.

Britský deník The Guardian napsal, že Češi rázně odmítli tradiční strany a otevřeli novou kapitolu populistické éry. The Daily Telegraph poznamenal, že výsledky z Česka kopírují regionální trend, kdy populisté a krajní pravice získávají na oblibě. Podle listu The Independent dostaly tradiční politické elity tvrdou ránu, neboť čtyři z pěti nejlépe umístěných stran zpochybňují tradiční politické proudy.

Francouzský list Le Monde soudí, že Češi, kteří se považují za vyděděnce prosperující společnosti, v Babišovi obviněném z podvodů s unijními dotacemi vidí naději. Také švýcarský deník Le Temps vidí úspěch nestandardních stran v ekonomicky znevýhodněné části veřejnosti, která obviňuje tradiční politické elity z odpovědnosti za svou situaci.

Deník Le Parisien si všímá poměrně velkého úspěchu protiislámské a protiimigrační strany SPD. Pokud se podle Le Parisienu podaří Okamurovi ovlivnit budoucí vládu, přijde Česko o pověst nejlepšího ze špatných chlapců východní Evropy.

Polská Gazeta Wyborcza napsala, že Rakousko-Uhersko kráčí doprava. Své hodnocení tak zasadila do středoevropského kontextu, ve kterém zohlednila dominanci maďarského premiéra Viktora Orbána a nedávný volební úspěch rakouského šéfa lidovců Sebastiana Kurze. SPD pak deník označil za učebnicový příklad pravicového populismu.

Na tom, že české volby znamenají zlom v politickém vývoji, se shodují i analytici působící v Německu. Specialista na českou politiku Kai-Olaf Lang z Nadace pro vědu a politiku (SWP) hovoří o přelomu stranického systému a jeho kolega Milan Nič z Německé společnosti pro zahraniční politiku (DGAP) pak o zemětřesení. Oba odborníci míní, že Babiš dobře odhadl a využil náladu českých voličů toužících po změně a odmítnutí dosavadní garnitury.

Babišovo vítězství zaznamenala i katarská televize Al-Džazíra, která jeho hnutí ANO označila za první stranu, která prolomila téměř čtvrtstoletí dominance dvou stran hlavního proudu.

Související

Moldavsko

Moldavské prezidentské volby ovlivnily rozsáhlé zásahy z Ruska

Moldavské prezidentské volby se ocitly pod tlakem zahraničního vměšování. Podle úřadů a poradce moldavské prezidentky pro národní bezpečnost došlo k "rozsáhlým zásahům" ze strany Ruska, které mohou výrazně ovlivnit výsledky druhého kola voleb. Tento vývoj vyvolává obavy, protože boj o prezidentské křeslo je vyhrocený, a probíhá v atmosféře geopolitického napětí.

Více souvisejících

Volby volby 2017 Noviny / tisk

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy