Rakousko-Uhersko míří doprava, hodnotí polský tisk české volby

Varšava - Rakousko-Uhersko kráčí doprava, sociální demokraté jsou v celé Evropě na ústupu, píše v titulku polský list Gazeta Wyborcza.

"Když v květnu Emmanuel Macron porazil v prezidentských volbách Marine Le Penovou, zdálo se, že je to počátek konce pravicového populismu v Evropě. Ale ten se právě náhle projevil v bývalém rakousko-uherském císařství," napsal deník ve své víkendové příloze. Upozornil, že v českých volbách se o přízeň voličů ucházely přinejmenším dvě "nacionálně socialistické" strany, s programem vypuzení muslimů ze země, zastavení přistěhovalectví a odchodu z Evropské unie a NATO. Po tom otevřeně volala i strana "polovičního Japonce" Tomia Okamury, jehož programem "je učebnicový příklad pravicového populismu".

V Česku ale podle deníku v posledních měsících "všechny strany otočily doprava, včetně vládnoucích sociálních demokratů". Tyto snahy se ale ukázaly tváří tvář Babišovu hnutí ANO marné.

"Sociální demokraté jsou v celé Evropě na ústupu, naposledy v Německu a Rakousku. V Česku zase antievropanství sílí spolu s růstem protiimigračních nálad a přesvědčením, že unie vnucuje zemi škodlivé nápady. Děje se tak, přestože v Čechách není mnoho uprchlíků, nemluvě o muslimech," píše Gazeta Wyborcza a dodává, že sociologové tento jev vysvětlují jako kompenzaci za pocit křivdy, jaký se projevuje například ve východním Německu vůči západním Němcům. Podobný mechanismus se ale projevil i v bohatém Štýrsku a strach před cizími už dávno využívá Orbán. V Maďarsku se dobře daří i konspiračním teoriím ohledně "krvavého kapitalisty" George Sorose.

Ale na rozdíl od pravicových populistů, slibujících návrat starých dobrých časů, sociální demokraté se podle deníku nemají na koho obracet, protože jejich tradiční dělnické voličstvo zaniká: "Rok 2017 se na Západě hodně liší od 80. let minulého století, kdy bylo možné bránit práva pracujících, od osazenstva výrobní haly po kanceláře o patro výše (...) Jasné rozdíly mezi pracovníky mizí, potlačovány technologiemi, a politici nestíhají následovat změny. Voliči jsou čím dál náladovější a žádají nové tváře. V Čechách se stal favoritem místní Donald Trump, druhý nejbohatší člověk v zemi Andrej Babiš."

Babišova kampaň se podle listu opírala o ujišťování, že je úplně jiný než zbytek politiků a že Čechům zajistí blahobyt. Šlo o již druhou kampaň "bez jakéhokoliv programu" a mezitím politik, kterého si Češi zvolili, protože měl být tak bohatý, aby nepotřeboval krást, se zapletl do skandálů okolo dotací a nezaplacených daní, upozornil autor. Dodal, že Babiš stejně jako Trump neodpovídá na výtky, jen zlořečí novinářům a tvrdí, že se proti němu spikli.

Související

Moldavsko

Moldavské prezidentské volby ovlivnily rozsáhlé zásahy z Ruska

Moldavské prezidentské volby se ocitly pod tlakem zahraničního vměšování. Podle úřadů a poradce moldavské prezidentky pro národní bezpečnost došlo k "rozsáhlým zásahům" ze strany Ruska, které mohou výrazně ovlivnit výsledky druhého kola voleb. Tento vývoj vyvolává obavy, protože boj o prezidentské křeslo je vyhrocený, a probíhá v atmosféře geopolitického napětí.

Více souvisejících

Volby volby 2017 Noviny / tisk Polsko

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy