Sestřelení letu MH17? Nizozemsko a Austrálie podniknou kroky vůči Rusku

Haag - Rusko má podíl na zodpovědnosti za sestřelení letadla malajsijských aerolinek nad východní Ukrajinou v roce 2014. Po čtvrtečním zveřejnění předběžných závěrů vyšetřování pádu letadla Boeing 777 se na tom dnes shodla nizozemská vláda, informoval server veřejnoprávní stanice NOS. Spolu s Austrálií chce nyní Nizozemsko podniknout vůči Moskvě právní kroky. O svém záměru už obě země Rusko informovaly. Moskva jakékoli spojování s tragédií dál odmítá.

"Pohnat k zodpovědnosti stát je komplexní právní proces," uvedl nizozemský kabinet po svém zasedání. "Nizozemsko a Austrálie dnes požádaly Rusko, aby zahájilo dialog vedoucí k řešení, které by učinilo zadost enormnímu utrpení a škodám způsobeným sestřelením letu MH17," dodala vláda v Haagu.

Nizozemská vláda podle ministra zahraničí Stefa Bloka dnešním krokem obviňuje Rusko ze zodpovědnosti za sestřelení letadla. "Dalším možným krokem je předat případ některému z mezinárodních soudů nebo mezinárodních organizací k posouzení," dodal Blok.

Na palubě malajsijského boeingu 17. července 2014 bylo 298 lidí včetně 15 členů posádky. Většinu cestujících tvořili Nizozemci (193), na palubě byli ale také Australané a občané dalších osmi zemí.

Mezinárodní tým vyšetřovatelů ve čtvrtek uvedl, že raketový systém použitý při sestřelení letadla byl součástí ruských ozbrojených sil. Patřil podle nich 53. brigádě ruské protivzdušné obrany. Let MH17 byl podle vyšetřovatelů sestřelen raketou systému Buk odpálenou z prostoru, který tehdy ovládali a i nyní ovládají proruští separatisté.

Podle ministra Bloka předběžné výsledky práce mezinárodního týmu "ukazují na přímé zapojení Ruska" a na spojení rakety, která letadlo nad Ukrajinou zasáhla, s ruskou armádou. "Vyzýváme Rusko, aby přijalo svou zodpovědnost a plně spolupracovalo v procesu s cílem najít pravdu a dosáhnout spravedlnosti pro oběti letu MH17," uvedl šéf nizozemské diplomacie.

Australská ministryně zahraničí Julie Bishopová vyzvala mezinárodní společenství, aby se k Nizozemsku a Austrálii přidalo. "Pokud mohou být armádní zbraně rozmístěny a následně použity k sestřelení civilního letadla v oblasti, která byla prakticky válečnou zónou, pak je mezinárodní bezpečnost ohrožena a my vyzýváme všechny země, aby informovaly Ruskou federaci, že její chování je nepřijatelné," uvedla Bishopová.

Volání australské ministryně dnes vyslyšely například Británie a Německo. "Kreml si myslí, že může jednat beztrestně," uvedl britský ministr zahraničí Boris Johnson. "Ruská vláda se teď musí zodpovídat za své činy ve vztahu ke sestřelení letu MH17," dodal. Německá vláda vyzvala Rusko, aby tragédii zcela objasnilo a pohnalo k zodpovědnosti pachatele. Na palubě letadla zahynulo také deset Britů a čtyři Němci.

Evropská unie a NATO vyzvaly Rusko, aby "přijalo zodpovědnost". Podle šéfky unijní diplomacie Federiky Mogheriniové vyšetřování ukázalo, že osudná střela "bezpochyby patřila ozbrojeným silám Ruské federace".

Ukrajinský prezident Petro Porošenko rozhodnutí Haagu přivítal a ministerstvu zahraničí zadal, aby prověřilo, jak by se mohl Kyjev do procesu avizovaného Nizozemskem a Austrálií zapojit.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes obvinění z jakéhokoli zapojení Ruska do sestřelení letadla nad východní Ukrajinou odmítl. Ruští odborníci nebyli podle něj součástí mezinárodního týmu vyšetřovatelů, a Moskva tak nemůže plně věřit předloženým závěrům. Ministr zahraničí Sergej Lavrov uvedl, že nizozemský ministr Blok, se kterým si telefonoval, nebyl schopen poskytnout žádný důkaz, že se Rusko na sestřelení letadla podílelo.

Už ve čtvrtek ruské ministerstvo obrany uvedlo, že s incidentem nemá nic společného. Dnes dodalo, že raketa, která let MH17 sestřelila, s pravděpodobností hraničící s jistotou pocházela z výzbroje ukrajinské armády.

Související

Sestřelený Boeing letu MH17 nad Ukrajinou: Střela raketového systémmu BUK zasáhně kabinu letadla. Tisíce šrapnelů ji proděraví naskrz.

Devět let od sestřelení letadla MH 17: Strůjci katastrofy se přísným trestům vyhnuli

Dnes, 17. července 2023, si svět připomíná deváté výročí tragického sestřelení letadla Malaysia Airlines 17 známého pod číslem MH17 nad východním Ukrajinou. Tato událost si vyžádala životy všech 298 osob na palubě a zanechala trvalou bolest a smutek v srdcích jejich rodin a blízkých. Sestřelení MH17 se stalo jedním z nejhorších incidentů v dějinách civilního letectví a i když za něj soudy vynesly přísné tresty, je nepravděpodobné, že by si je odsouzení někdy odpykali.

Více souvisejících

Sestřelení Boeingu 777 nad Ukrajinou (17.7.2014) Nizozemí Austrálie Rusko

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

Vít Rakušan

Rakušan vyjednal pro policisty ještě tisícikorunu navíc

Vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) představil zástupcům odborů bezpečnostních sborů parametry plánovaného růstu platů policistů a hasičů pro příští rok. Nad rámec už schválených 1500 Kč získá každý policista i hasič dalších 1000 Kč jako součást stabilizačního příspěvku, informovalo ministerstvo vnitra v tiskové zprávě. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

COP29

Jde vůbec o počasí? Na COP29 dostalo pozvánku víc ropných lobbistů než zahraničních delegací

Fosilní paliva a jejich vliv na klimatické konference se znovu dostaly do centra pozornosti na letošním klimatickém summitu COP29, který se koná v Ázerbájdžánu. Podle informací od deníku The Guardian bylo na konferenci jako hosté ázerbájdžánské vlády pozváno nejméně 132 vedoucích pracovníků a zaměstnanců ropných a plynárenských společností. Tito hosté získali speciální akreditaci „hostitelské země“, což jim poskytlo privilegovaný přístup na jednání.

před 7 hodinami

Olaf Scholz, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Scholz po dvou letech zvedl telefon a zavolal Putinovi

Německý kancléř Olaf Scholz si poprvé po dvou letech volal s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Podle serveru DW to potvrdil mluvčí spolkové vlády. Oba státníci spolu mluvili asi hodinu, Berlín hodlá o obsahu rozhovoru informovat členské státy NATO. 

před 8 hodinami

Lidé čekají ve stanici Můstek během zastavení provozu metra na lince B. Prohlédněte si galerii

Metro na lince B odpoledne nejezdilo

Na lince metra B musel být v pátek odpoledne na necelých 20 minut zastaven provoz po celé trase mezi stanicemi Zličín a Černý Most. Do kolejiště totiž vstoupila duševně narušená osoba. Aktuálně už vlaky opět jezdí v obou směrech. 

před 9 hodinami

Ministerstvo práce, ilustrační fotografie.

Platy ve veřejné sféře v lednu vzrostou. Ministerstvo práce poslalo návrh dál

Platy státních zaměstnanců a zaměstnanců ve veřejné sféře od ledna paušálně vzrostou o 1400 korun. Informovalo o tom ministerstvo práce a sociálních věcí, které dnes poslalo příslušný návrh do připomínkového řízení.  Jednotlivé platové tarify budou valorizovány v rozmezí od 1,8 % do 11,5 %. Výjimku tvoří pedagogové v regionálním školství a akademičtí pracovníci státních vysokých škol, jimž se platové tarify navýší o 7 procent, tedy v rozmezí od 1 090 Kč do 4 040 Kč. 

před 9 hodinami

Ilustrační fotografie.

Problémy SOCDEM s Lidovým domem pokračují. Soud rozhodl ve prospěch Altnerových

Problémy sociálních demokratů s Lidovým domem nekončí. Obvodní soud pro Prahu 1 rozhodl, že SOCDEM má zaplatit pozůstalým po zesnulém právníkovi Zdeňku Altnerovi, který po straně požadoval miliony za právní služby, téměř půl miliardy korun. K žalované částce ve výši 18 a půl milionu korun přibyly úroky a smluvní pokuta. Sociální demokraté s rozsudkem nesouhlasí. 

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Aktualizováno před 12 hodinami

Jan Cimický

Cimický je vinen, rozhodl soud. Dostal nejvyšší možný trest

Psychiatr Jan Cimický, který čelil obviněním ze znásilnění a vydírání, je vinen, rozhodl Obvodní soud pro Prahu 8 v pátek. Obžalovanému udělil nejvyšší možný a žalobkyní navrhovaný trest v délce pěti let odnětí svobody. Rozsudek není pravomocný, je možné se proti němu odvolat. Cimický, který dnes k soudu opět nepřišel, vinu dlouhodobě odmítá. 

před 12 hodinami

před 13 hodinami

před 13 hodinami

před 13 hodinami

před 14 hodinami

před 14 hodinami

před 15 hodinami

Káže vodu, pije víno. Evropa boj s počasím jen předstírá? Plánuje pravý opak, varují experti

Evropa plánuje rozsáhlé rozšíření kapacit pro výrobu energie z fosilního plynu, a to navzdory svým ambiciózním klimatickým cílům, které prezentuje na summitu COP29. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy