Nová španělská vláda bude výrazně proevropská, v Bruselu jsou nadšeni

Madrid - Nová španělská vláda v čele se socialistou Pedro Sánchezem bude výrazně proevropská a bude v ní vyrovnaný počet mužů a žen. Diplomacii bude šéfovat Josep Borrell (71), který byl v letech 2004 až 2007 předsedou Evropského parlamentu a je zastáncem pokračování evropské integrace.

Sánchez dnes vpodvečer představí králi Felipemu VI. členy své vlády. Uvádějí to dnes španělská média, která již zveřejnila většinu jmen ministrů.

Ministr zahraničí Borrell, pocházející z Katalánska, hlasitě zastává jednotu svého regionu se Španělskem. Jeho jmenování podle mnohých naznačuje, že Sánchez nemíní vyjít vstříc separatistickým snahám katalánských stran, které jej výměnou za slib otevřenějšího přístupu podpořily při sesazení Rajoye.

List El País s odvoláním na své zdroje napsal, že zveřejněná jména Sánchezovy vlády vzbudila v Bruselu pozitivní reakce. Kromě Borrella se to týká rovněž nové ministryně hospodářství Nadii Calviňové, která míří do Madridu z Bruselu, kde v posledních letech zastávala významné ekonomické posty v rámci Evropské komise.

Mezi další zajímavá jména patří dosavadní prokurátorka zvláštního španělského soudu Dolores Delgadová, která se ve funkci dlouhodobě zaměřovala na činnost radikálních islamistů ve Španělsku. Nyní se stane novou ministryní spravedlnosti. 

Ve vládě poprvé ve španělské historii zasedne více žen než mužů. Španělská média dosud zveřejnila jména devíti žen, které mají v kabinetu s očekávaným počtem 16 členů zasednout. Kromě spravedlnosti a hospodářství připadnou ženám resorty financí, práce a sociálních věcí, školství, regionálních záležitostí, životního prostředí, rovných příležitostí a veřejné správy. Lidovecký expremiér Rajoy měl v předchozí vládě pět žen.

Související

Pedro Sánchez

Plamenný projev Sáncheze na COP29: Počasí zabilo v Španělsku stovky lidí, může za to klimatická krize

Na klimatické konferenci COP29 v Baku vystoupil španělský premiér Pedro Sánchez, který ve své řeči varoval před narůstajícími hrozbami klimatické změny, která zasáhla i jeho zemi. Španělsko nedávno čelilo ničivým záplavám, které si vyžádaly více než 200 obětí, a Sánchez uvedl, že podle odborníků by záplavy byly méně intenzivní, kdyby nedocházelo k prohlubování klimatické krize. Svět podle něj vysílá stále hlasitější varovné signály, ale mnohé vlády reagují pomalu nebo dokonce popírají realitu.

Více souvisejících

Španělsko Pedro Sánchez EU (Evropská unie) Katalánsko

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy