Němci jsou zblblí ze zpravodajství? Průzkum strachu ukázal absurditu

Hamburk - Němci mají 65krát větší strach z toho, že se stanou obětí násilného trestného činu, než odpovídá reálnému ohrožení tímto druhem kriminality. Ukázal to výzkum vysoké školy v severoněmeckém Hamburku, o němž informovala německá média.

"Země se navzdory migrační vlně stala bezpečnější. Je tak bezpečná jako už dlouho ne - ale řada lidí to tak necítí," říká autor studie Thomas Hestermann. Připomněl, že loni v Německu kriminalita meziročně klesla o téměř deset procent. Spolková republika tak zaznamenala nejnižší počet trestných činů za uplynulé čtvrtstoletí.

Ani to ale v době internetu, kdy je možné dozvědět se o téměř jakémkoliv závažném trestném činu velmi rychle, nevede ke snížení strachu zdejších obyvatel. Dokazuje to studie, podle níž ze 3500 dotazovaných obyvatel západoněmecké Bochumi jich téměř každý pátý považuje za pravděpodobné, že se v příštím roce stane obětí loupežného přepadení. Ve skutečnosti je taková pravděpodobnost kolem 0,3 procenta, tedy zhruba 65krát nižší.

Jedním z důvodů takto vysokého rozdílu mezi vnímaným a skutečným nebezpečím je podle Hestermanna i zpravodajství médií. Množství televizních zpráv o cizincích, kteří se dopustili trestného činu, se podle něj od roku 2014 zvýšilo čtyřikrát, i když za tu dobu podíl neněmeckých podezřelých z trestného činu stoupl jen o třetinu.

Jak Němci vnímají kriminalitu běženců ukazuje i dnes zveřejněný výzkum veřejného mínění - takzvaný Integrační barometr. Podle něj 47,8 procenta Němců, kteří sami nemají migrační kořeny, souhlasí s tvrzením, že přijatí uprchlíci zvyšují v zemi kriminalitu. Opačný názor má 52,2 procenta dotázaných.

Pro to, aby Německo přijímalo běžence, i když tak nebudou činit ostatní země Evropské unie, je 60,4 procenta Němců bez migračních kořenů, proti je jich 39,6 procenta.

Související

Více souvisejících

Německo průzkumy kriminalita

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 7 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy