Francie už Britům nevěří. Začala přípravy na tvrdý brexit

Francie se připravuje na brexit již od roku 2017, ale od prvního odmítnutí brexitové dohody v britském parlamentu letos v lednu se intenzivně chystá i na variantu, že Británie odejde bez dohody a tedy i bez přechodného období.

Firmy obchodující s Británií se musí připravit na obnovení celních formalit, ale také na nová sanitární a fytosanitární opatření, změny v daňových povinnostech a platbách DPH nebo třeba na konec automatické ochrany autorských práv, značek a patentů na britském území. Všechny tyto změny s sebou nesou řadu administrativních kroků a vláda vede intenzivní informační kampaň. Ministerstvo financí publikuje a aktualizuje podrobné návody a organizuje pro firmy informační a poradní schůze po celé Francii. Zřídila také portál Brexit v praxi, kde podrobně informuje francouzské i britské občany a firmy o nezbytných krocích.

Odchod bez dohody by znamenal i absenci přechodného období, během kterého by se zatím nic neměnilo a vyjednávaly by se podmínky budoucího uspořádání. Důsledky brexitu bez dohody by pocítili především dopravci a firmy obchodující s Británií, ale také Britové ve Francii a Francouzi v Británii. Mnoho lidí, především ve smíšených rodinách, tak zvažuje žádost o občanství hostitelské země. Nově budou muset dříve či později řešit uznání diplomů, pracovní povolení nebo nárok na zdravotní služby či důchod.

Francie prožívá brexit možná víc než jiné země v EU, zejména kvůli společné historii. Po staletích rivality a válek se z obou zemí stali ve 20. století spojenci a pro jejich ambivalentní vztah se vžil termín "nejlepší nepřátelé". Přesto, nebo právě proto, je Francie po Španělsku druhou nejpopulárnější evropskou zemí pro Brity.

Podle Eurostatu žilo v roce 2017 ve Francii 152.900 Britů. Stejně atraktivní je Británie pro Francouze. Londýn bývá pro svou početnou francouzskou komunitu označován za 21. pařížský obvod nebo za šesté největší francouzské město. Ke konci roku 2017 bylo zapsáno v registru francouzského generálního konzulátu v Londýně téměř 150.000 francouzských občanů. Celkový počet Francouzů ve Spojeném království je ale vzhledem k nepovinnému zápisu odhadován minimálně na dvojnásobek.

Jedním z prvních hmatatelných důsledků brexitu byl 6. března oficiální přesun Evropského bankovního úřadu (EBA) z Londýna do Paříže. Vzhledem k průtahům se ale skutečné stěhování do dosud plánovaného 29. března nestihne. Tato unijní agentura bude postupně převádět své aktivity do nového sídla v pařížské obchodní čtvrti La Défense, kde budou od 30. března zatím jen schůze vedení. Plně v provozu by měla být EBA v Paříži až od 3. června.

Francie je nejbližším kontinentálním sousedem Británie a francouzské přístavy Calais a Dunkerque jsou spolu s tunelem pod Lamanšským průlivem klíčovými dopravními uzly. Projde jimi celkem 60 procent osob a zboží z celkového objemu dopravy mezi Británií zbytkem Evropy. Ačkoliv vláda oznámila investice ve výši 50 miliónů eur (1,3 miliardy korun) na úpravy přístavů a letišť a vedení přístavu v Calais ujišťuje, že všechny přípravy na případné zavedení hraničních a celních kontrol jdou podle plánu, odbory zaměstnanců celní správy v Calais a v Dunkerque již od 4. března "stávkují".

Ve skutečnosti provádějí mnohem přísnější a zdlouhavější kontroly kamiónů, takže se před vjezdem do tunelu a před přístavními terminály tvoří kilometrové fronty, ve kterých jsou stovky kamionů. Osobní dopravy se akce netýká. Odbory, které chtějí víc peněz na úpravu pohraniční infrastruktury a více personálu, chtějí simulovat situaci, která podle nich po brexitu bez dohody nastane.

Obavy o plynulost dopravy se týkají i společnosti Eurostar provozující spojení rychlovlaky mezi Paříží a Londýnem. Francouzská média popisují hypotetické katastrofální scénáře na obou stranách průlivu. Podle Evropské turistické asociace by posílené hraniční kontroly mohly prodloužit odbavení cestujících až o 90 vteřin na osobu, což by při plně obsazeném vlaku znamenalo zdržení celých 22 hodin a kilometrové fronty cestujících. Francouzská ministryně dopravy Élisabeth Borneová i vedení Eurostaru tyto obavy vyvracejí a ujišťují, že činí vše pro to, aby minimalizovali dopady kontrol na pohodlí cestujících.

Brexit bez dohody by byl problém i pro francouzské rybáře, kteří 50 až 60 procent ryb nyní vyloví v britských teritoriálních vodách. Pokud by nedošlo k dohodě, musely by tam francouzské lodě - stejně jako ze všech dalších unijních zemí - přestat lovit. Francouzský ministr zemědělství a rybolovu Didier Guillaume připustil, že Francie bude muset zvažovat sociální důsledky takové situace.

Související

katedrála Notre-Dame

Paříž stanovila datum otevření Notre-Dame. Macron přednese nezvyklý projev

Katedrála Notre Dame v Paříži, ikona francouzské kultury a architektury, se po pěti letech oprav znovu otevře veřejnosti 7. prosince. Hlavním řečníkem při této slavnostní události bude podle médií francouzský prezident Emmanuel Macron, čímž se vrátí k závazku, který dal po ničivém požáru 15. dubna 2019. 

Více souvisejících

Francie Velká Británie Brexit

Aktuálně se děje

před 38 minutami

Odpálení rakety ATACMS.

Zelenského vymodlené rakety zkomplikují válku. Povolení k užití ATACMS v Rusku je Bidenovo dědictví Trumpovi

Rozhodnutí prezidenta Joea Bidena povolit Ukrajině použití amerických raket dlouhého doletu ATACMS na území Ruska přichází ve známém vzorci, který provází americkou podporu Kyjevu. Po měsících odmítání a obav z eskalace války se Bílý dům nakonec rozhodl vyhovět ukrajinské žádosti – podobně jako tomu bylo u systémů HIMARS, tanků Abrams nebo stíhaček F-16. Upozornil na to server CNN.

před 1 hodinou

Joe Biden

Biden povolil Ukrajině použití amerických zbraní na území Ruska

Prezident USA Joe Biden udělil Ukrajině povolení využívat výkonné americké zbraně dlouhého doletu přímo na ruském území. Toto rozhodnutí, které podle vysoce postaveného amerického úředníka přichází ve chvíli, kdy Rusko posiluje svou obranu a využívá severokorejské vojáky, představuje zásadní posun v americké strategii vůči válce na Ukrajině. Uvedl to server CNN.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Aktualizováno před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

Donald Trump

Trumpova politika Ameriky na prvním místě: Jaké bude mít globální důsledky?

Známé rčení, že „když Amerika kýchne, zbytek světa dostane rýmu“, vystihuje nejen ekonomický vliv USA, ale také dopad zahraniční politiky Spojených států, zvláště v éře Donalda Trumpa. Trumpova politika „Amerika na prvním místě“ (America First) slibuje izolacionismus, přehodnocení spojenectví a výrazné změny v globálních vztazích, což nutí světové lídry hledat nové strategie. Uvádí to analýza serveru CNN.

před 9 hodinami

Uprchlíci, ilustrační foto

Nemám vůbec strach. Trump bude problém, ale pro zločince, říkají migranti v USA

Gabriela, původem z Bolívie, vstoupila do Spojených států před více než dvěma desetiletími skrytá pod hromadou kukuřičných stvolů v kufru auta pašeráka. Dnes, jako hospodyně v Marylandu, patří mezi nejméně 13 milionů nelegálních migrantů, kteří v USA žijí. Tito lidé sem přišli buď nelegálně, překročili povolenou délku pobytu na víza, nebo mají dočasnou ochranu před deportací.

před 9 hodinami

Rusko, ilustrační foto

Temná stránka války na Ukrajině: Veteráni v Rusku prolévají krev, společnost se jich bojí

Irina zažila noční můru, když byla napadena v ruském městě Artyom na Dálném východě mužem, který se představil jako veterán "speciální vojenské operace" na Ukrajině. Když se vracela domů z večerní zábavy, útočník ji kopal a bil berlou s takovou silou, že ji o ni zlomil. Při příjezdu policie muž předložil dokumenty potvrzující jeho službu na Ukrajině a prohlásil, že díky svému nasazení mu nic nehrozí.

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Rusko tlačí Ukrajinu do kouta. Samo ale čelí vážným problémům

Ukrajina čelí dalším problémům v době, kdy Rusko pokračuje v získávání taktických výhod na klíčových místech východní a jihovýchodní fronty, přičemž stále podniká intenzivní vzdušné útoky na ukrajinská města. Současně Moskva připravuje protiútok v ruské Kurské oblasti, kde Kyjev letos zaznamenal jediný významný vojenský úspěch. Podle prezidenta Volodymyra Zelenského zde Rusko soustředilo téměř 50 tisíc vojáků, mezi nimiž jsou i čerstvě nasazení severokorejští vojáci.

před 12 hodinami

před 13 hodinami

před 14 hodinami

před 15 hodinami

Češi slaví 17. listopad na Národní třídě

35 let po sametové revoluci potřebuje Česko další transformaci

Oslavám výročí událostí 17. listopadu 1989, které v Československu zahájily pád diktatury komunistické strany, každoročně dominuje pohled do historie. Bývá připomínán represivní charakter a ekonomická stagnace předlistopadového zřízení. Do kontrastu jsou naopak stavěny následné etablování pluralitní demokracie a hospodářská transformace, která začala přibližovat naši zemi k vyspělým západním ekonomikám. Ačkoliv má toto srovnání své opodstatnění, při výročí sametové revoluce se můžeme také zamyslet nad tím, kam polistopadový vývoj momentálně v Česku směřuje a zda některé recepty ordinované v předchozích 35 letech nepotřebují kritické přehodnocení. 

před 16 hodinami

včera

Lukáš Vácha

Hradecký asistent Vácha zná trest za rasismus. Vedle dvouměsíční stopky zaplatí 40 000 korun

Začátkem listopadu byl na programu fotbalové Fortuna ligy třaskavý duel mezi Hradcem Králové a pražskou Slavií (1:1). Třaskavý byl na tolik, že nebylo nouze o rozmíšky hráčů na hřišti, ale i mezi střídačkami. Vrcholem všeho byla rasistická poznámka vůči slávistovi Ondřeji Lingrovi ze strany hradeckého asistenta Lukáše Váchy, který fotbalistu nazval „cikánem“. Na případ po zápase upozornil slávistický předseda představenstva Jaroslav Tvrdík, který ho dal do souvislosti s tím, že před tímto zápasem se hradecký klub zaujal postoj proti rasismu na tribunách. I když se pak Lukáš Vácha za svoji poznámku omluvil, trest od disciplinární komise ho neminul. Dostal stopku dva měsíce a musí zaplatit pokutu ve výši 40 000 korun. 

včera

Ondřej Smetana

Slovácko představilo nového trenéra Smetanu. Přišel z Ružomberoku za 100 000 eur

Fotbalové Slovácko už ví, kdo je nástupcem nedávno odvolaného kouče Romana Westa. Stal se jím dvaačtyřicetiletý stratég Ondřej Smetana, jenž se s vedením uherskohradišťského klubu dohodl na spolupráci až do léta roku 2027. Osud vedl rok slovenský Ružomberok, se kterým se Slovácko dohodlo podle serveru isport.cz na odkupu tohoto trenéra. Ten nakonec přišel za 100 000 eur (v přepočtu 2,5 milionu korun). 

Aktualizováno včera

Ve StarDance padla první třicítka. Soutěž opustila Jana Paulová

Šestý díl třinácté řady populární televizní show StarDance skončil. Přinesl kromě hromadného tance také první maximální počet bodů pro jeden z párů. Soutěž nakonec opustila Jana Paulová s Robinem Ondráčkem.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy