Nejvyšší francouzská představitelka pro oblast klimatu se rozhodla neúčastnit klimatických jednání COP29 v Ázerbájdžánu poté, co prezident hostitelské země obvinil Francii z „brutálního“ potlačování problémů souvisejících se změnou klimatu ve svých zámořských územích. Uvedl to server Politico.
„Po diskuzi a ve shodě s prezidentem republiky a premiérem se příští týden do Baku nevydám,“ prohlásila ve středu francouzská ministryně pro ekologickou transformaci Agnès Pannier-Runacher ve francouzském senátu, přičemž tato slova odsoudila jako „nepřijatelná“ a „neopodstatněná“. „Ázerbájdžán instrumentalizuje boj proti změně klimatu pro své nehodné osobní cíle,“ uvedla Pannier-Runacher.
Rozhodnutí ministryně znamená, že Francie nevyšle do Baku žádného vysokého politického zástupce, jelikož se COP29 nezúčastní ani francouzský prezident Emmanuel Macron.
Poprvé od Pařížské dohody v roce 2015 — kterou Francie pomohla zprostředkovat a od té doby ji aktivně obhajuje — proběhne COP bez účasti seniorních představitelů Francie. Tento spor navíc prohlubuje napětí mezi Francií a Ázerbájdžánem kvůli vojenské podpoře Paříže vůči Bakuovu historickému rivalovi, Arménii.
Spor na COP29 vypukl ve středu ráno, když ázerbájdžánský autokrat Ilham Alijev na setkání ostrovních lídrů odsoudil Francii a Nizozemsko za „neokolonialismus“, který spojil s otázkami klimatické změny.
„Takzvaná zámořská území Francie a Nizozemska, zejména v Karibiku a Tichomoří, patří mezi oblasti nejvíce zasažené klimatickou změnou,“ řekl Alijev na summitu malých rozvojových ostrovních států na COP29. „Hlasy těchto komunit jsou často brutálně potlačovány těmito režimy.“
Alijev tvrdil, že Francie způsobila „ekologickou degradaci“ v těchto oblastech, které označil za „kolonie“, a připomněl jaderné testy ve Francouzské Polynésii a Alžírsku. Rovněž obvinil francouzskou vládu Emmanuela Macrona ze zodpovědnosti za násilné nepokoje v Nové Kaledonii, k nimž došlo začátkem letošního roku.
„Evropský parlament a parlamentní shromáždění Rady Evropy… se staly symboly politické korupce a sdílejí zodpovědnost s vládou prezidenta Macrona za zabíjení nevinných lidí,“ uvedl Alijev.
Alijevův výpad vůči Nové Kaledonii zasahuje ve Francii citlivé téma. Tato francouzská zámořská oblast byla v květnu otřesena násilnými střety poté, co francouzští zákonodárci podpořili změny v místní ústavě, které odporovaly požadavkům zastánců nezávislosti. Po vypuknutí protestů bylo při střetech s policií usmrceno 13 osob. Během těchto událostí Francie obvinila Rusko a Ázerbájdžán, že podporují vyprávění o Francii jako o kolonialistickém státu.
Do sporu se ve středu večer zapojil také evropský komisař pro klima Wopke Hoekstra, který na sociální síti X ocenil Francii jako „jednoho z předních hlasů ve světě klimatických akcí.“ Dodal: „Bez ohledu na jakékoli dvoustranné neshody by COP měl být místem, kde se mohou všechny strany svobodně účastnit jednání o klimatických opatřeních.“
Večer se bránili i Nizozemci. V prohlášení sdíleném s agenturou POLITICO mluvčí nizozemského ministerstva zahraničí „kategoricky“ odmítl Alijevovy „neopodstatněné názory na útlak“ v nizozemských zámořských územích.
Konflikt kolem Alijevových obvinění je poslední z řady kontroverzí kolem letošního ročníku klimatických jednání, kdy byl Alijevův režim hojně kritizován obhájci lidských práv za potlačování disidentů před summitem. Hostitelská země COP29 se také dostala pod palbu klimatických organizací za pokračování investic do fosilních paliv a dokonce uzavírání nových smluv během samotného summitu.
V úterním úvodním projevu Alijev obhajoval pokračující produkci ropy a plynu ve své zemi a kritizoval „dvojí metr“ západních zemí, které tyto produkty z Ázerbájdžánu dovážejí. Francouzská ministryně pro ekologickou transformaci Pannier-Runacher popsala podporu fosilních paliv ze strany hostitelské země COP29 jako „nepřijatelnou.“ „Toto je pro předsednictví COP nedůstojné,“ uvedla.
Související
Co přinesla letošní COP29? Počasí šlo stranou, rozdíly se prohlubují, paliva nikdo neřešil
Snaha o boj s počasím selhala. COP29 skončil ostrými obviněními, hořkostí a pocitem zrady
klimatická konference (COP29) , Francie , Ilham Alijev
Aktuálně se děje
před 4 minutami
Situace je zlá. Rusové jsou jen pár kilometrů od klíčového ukrajinského města
před 1 hodinou
Zimní počasí na pár dní ustoupí. Do Česka dorazí oteplení
včera
Princ William se vrátil na místo, které mu ukázala maminka Diana
včera
Češi cestující vlakem dostali důležité upozornění. Od neděle se zavádí velká novinka
včera
Na co v prosinci do kina? Nejlepší film roku, opičí životopis i ježčí návrat
včera
V Česku se má zlepšit pokrytí leteckou záchrankou. Vláda řešila i boj s korupcí
včera
Česko bude v Eurovizi reprezentovat vítěz SuperStar. ČT oznámila novinku k přenosům
včera
Rusové prozradili, jak se má Asad po útěku ze Sýrie v Moskvě
včera
VIDEO: Zákazu si nevšimli. Pendolino málem způsobilo velkou tragédii
včera
Politická krize v Jižní Koreji eskaluje: Exministr se pokusil o sebevraždu, v prezidentské kanceláři proběhla razie
včera
Lukašenko ruskými jadernými zbraněmi ohrožuje většinu Evropy. Na dostřel má Prahu i Reykjavík
včera
Macron chce nasadit na Ukrajině 40 tisíc vojáků ze Západu. Bude jednat s Tuskem
včera
Orbán jednal s Putinem o ukončení války na Ukrajině
včera
Sýrie stále nemá klid. Izrael zničil celou námořní flotilu, Turecko bombarduje konvoje
včera
Polsko si došlápne na Rusko. Bude požadovat vysvětlení
včera
Konec těžby ropy i uvolnění prastarých patogenů. Nová studie popsala, co způsobí změny počasí v Evropě
včera
O dalším osudu Sýrie nerozhodnou povstalci ani občané. Míč je na straně zbytku světa
včera
Trump: Priorita je ukrajinská krize, Blízký východ je jednodušší problém
včera
Sjednocená Sýrie zůstává nesplněným snem. Pád Asada na tom nic nemění
včera
Situace je skličující: Kdokoli se ujme vlády v Sýrii, dostane na starost zničenou armádu a občanskou válku
Pád diktátorského režimu Bašára Asada přinesl zásadní změnu v mocenském uspořádání Sýrie a zajistil opozičním silám klíčovou roli ve vedení země. Mezi těmito skupinami se nacházejí i frakce, které byly v minulosti spojovány s al-Káidou. Ty nyní čelí výzvě zcela jiného charakteru – namísto ozbrojeného boje se musí naučit efektivně řídit stát a spravovat jeho instituce – a zároveň bojovat o přežití země.
Zdroj: Jakub Jurek