Spory na COP29 narůstají. Francie konferenci bojkotuje, Alijev obhajuje těžbu ropy

Nejvyšší francouzská představitelka pro oblast klimatu se rozhodla neúčastnit klimatických jednání COP29 v Ázerbájdžánu poté, co prezident hostitelské země obvinil Francii z „brutálního“ potlačování problémů souvisejících se změnou klimatu ve svých zámořských územích. Uvedl to server Politico.

„Po diskuzi a ve shodě s prezidentem republiky a premiérem se příští týden do Baku nevydám,“ prohlásila ve středu francouzská ministryně pro ekologickou transformaci Agnès Pannier-Runacher ve francouzském senátu, přičemž tato slova odsoudila jako „nepřijatelná“ a „neopodstatněná“. „Ázerbájdžán instrumentalizuje boj proti změně klimatu pro své nehodné osobní cíle,“ uvedla Pannier-Runacher.

Rozhodnutí ministryně znamená, že Francie nevyšle do Baku žádného vysokého politického zástupce, jelikož se COP29 nezúčastní ani francouzský prezident Emmanuel Macron.

Poprvé od Pařížské dohody v roce 2015 — kterou Francie pomohla zprostředkovat a od té doby ji aktivně obhajuje — proběhne COP bez účasti seniorních představitelů Francie. Tento spor navíc prohlubuje napětí mezi Francií a Ázerbájdžánem kvůli vojenské podpoře Paříže vůči Bakuovu historickému rivalovi, Arménii.

Spor na COP29 vypukl ve středu ráno, když ázerbájdžánský autokrat Ilham Alijev na setkání ostrovních lídrů odsoudil Francii a Nizozemsko za „neokolonialismus“, který spojil s otázkami klimatické změny.

„Takzvaná zámořská území Francie a Nizozemska, zejména v Karibiku a Tichomoří, patří mezi oblasti nejvíce zasažené klimatickou změnou,“ řekl Alijev na summitu malých rozvojových ostrovních států na COP29. „Hlasy těchto komunit jsou často brutálně potlačovány těmito režimy.“

Alijev tvrdil, že Francie způsobila „ekologickou degradaci“ v těchto oblastech, které označil za „kolonie“, a připomněl jaderné testy ve Francouzské Polynésii a Alžírsku. Rovněž obvinil francouzskou vládu Emmanuela Macrona ze zodpovědnosti za násilné nepokoje v Nové Kaledonii, k nimž došlo začátkem letošního roku.

„Evropský parlament a parlamentní shromáždění Rady Evropy… se staly symboly politické korupce a sdílejí zodpovědnost s vládou prezidenta Macrona za zabíjení nevinných lidí,“ uvedl Alijev.

Alijevův výpad vůči Nové Kaledonii zasahuje ve Francii citlivé téma. Tato francouzská zámořská oblast byla v květnu otřesena násilnými střety poté, co francouzští zákonodárci podpořili změny v místní ústavě, které odporovaly požadavkům zastánců nezávislosti. Po vypuknutí protestů bylo při střetech s policií usmrceno 13 osob. Během těchto událostí Francie obvinila Rusko a Ázerbájdžán, že podporují vyprávění o Francii jako o kolonialistickém státu.

Do sporu se ve středu večer zapojil také evropský komisař pro klima Wopke Hoekstra, který na sociální síti X ocenil Francii jako „jednoho z předních hlasů ve světě klimatických akcí.“ Dodal: „Bez ohledu na jakékoli dvoustranné neshody by COP měl být místem, kde se mohou všechny strany svobodně účastnit jednání o klimatických opatřeních.“

Večer se bránili i Nizozemci. V prohlášení sdíleném s agenturou POLITICO mluvčí nizozemského ministerstva zahraničí „kategoricky“ odmítl Alijevovy „neopodstatněné názory na útlak“ v nizozemských zámořských územích.

Konflikt kolem Alijevových obvinění je poslední z řady kontroverzí kolem letošního ročníku klimatických jednání, kdy byl Alijevův režim hojně kritizován obhájci lidských práv za potlačování disidentů před summitem. Hostitelská země COP29 se také dostala pod palbu klimatických organizací za pokračování investic do fosilních paliv a dokonce uzavírání nových smluv během samotného summitu.

V úterním úvodním projevu Alijev obhajoval pokračující produkci ropy a plynu ve své zemi a kritizoval „dvojí metr“ západních zemí, které tyto produkty z Ázerbájdžánu dovážejí. Francouzská ministryně pro ekologickou transformaci Pannier-Runacher popsala podporu fosilních paliv ze strany hostitelské země COP29 jako „nepřijatelnou.“ „Toto je pro předsednictví COP nedůstojné,“ uvedla.

Související

COP29

Za změny počasí nemohou, přesto je devastují jako první. Pro malé země není COP29 konferencí, ale bojem o přežití

Vyjednávání na klimatické konferenci COP29, která právě probíhá v ázerbájdžánském Baku, se podle prezidenta Palau Tommyho Remengesaua Jr. pohybují příliš pomalu. Pro malé ostrovní státy, známé jako SIDS (Small Island Developing States), je tento nedostatek pokroku frustrující a potenciálně fatální. Stoupající hladiny moří, erozi pobřeží a devastaci místního zemědělství nelze ignorovat – tyto země stojí v první linii klimatické krize, přestože samy přispěly ke globálním emisím skleníkových plynů jen minimálně.
Romana Jungwirth Březovská Rozhovor

Obyvatelům Pacifiku už jde o přežití, svět si na klimatických konferencích nastavuje zrcadlo, říká analytička pro EZ

Romana Jungwirth Březovská, analytička Asociace pro mezinárodní otázky a Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd České republiky, pro EuroZprávy.cz poskytla rozsáhlý rozhovor o klimatických konferencích, z nichž jednou je aktuálně probíhající COP29. „Na globálních konferencích je rolí Evropské unie tedy mimo jiné i to, že si může dovolit nastavovat různá tržní pravidla a může si dovolit vytvářet inovativní přístupy, které jiné regiony světa můžou postupem času přebírat a kopírovat,“ říká.

Více souvisejících

klimatická konference (COP29) Francie Ilham Alijev

Aktuálně se děje

před 54 minutami

před 1 hodinou

ATACMS (Army TACtical Missile System) je série amerických taktických balistických střel (čili s velmi krátkým doletem až 300km).

Nasazení ATACMS a Storm Shadow na ruském území: Symbolické gesto, nebo zlom ve válce na Ukrajině?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

před 2 hodinami

Počasí, ilustrační fotografie.

Páteční počasí může překvapit řidiče, varovali meteorologové

Moravané a Slezané se v pátek ráno mohou těšit na sněhovou nadílku, avizují meteorologové. Od středečního dopoledne platí příslušná výstraha, která však nejde úplně do detailu. Podle expertů sice nepůjde o extrémní situaci, ale zejména řidiči by si měli dávat pozor. 

včera

Vláda ČR

Vláda uvolní peníze na pomoc sportu po povodních. Podpořila také podnikání s Ukrajinou

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.

včera

včera

Leopard 2A4

Česko si pořídí další Leopardy. Armáda tak splní požadavky NATO

Česko si pořídí 14 bojových tanků Leopard 2A4, uvedlo ministerstvo obrany ve středu v tiskové zprávě. Vládu o záměru informovala ministryně obrany Jana Černochová (ODS). Úřad chce příslušnou smlouvu s německou společností Rheinmetall Landsysteme GmbH uzavřít do konce roku. 

včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Češi po výhře nad Gruzií postupují v Lize národů mezi elitu. Mají také jistou baráž o MS

Když čeští fotbalisté v září tohoto roku naprosto nezvládli duel v Gruzii, kde prohráli ostudně 1:4, málokdo věřil, že by snad mohli Češi ovládnout svou skupinu Ligy národů a tudíž tak nejen postoupit do elitní divize, ale zajistit si také účast v baráži o mistrovství světa 2026. Nakonec se to všechno stává skutečností díky závěrečné výhře nad Gruzií 2:1 v Olomouci, kdy se o české branky postarali Šulc s Hložkem. Ve druhé půli se sice podařilo snížit Mikautadzemu, ale na víc se naštěstí soupeři nezmohli, přestože měli v emočním závěru obrovské příležitosti.

včera

raketa Storm Shadow

Storm Shadow donutí ruské síly přeskupit jednotky. Co jsou zač střely, které zvýší obavy z další eskalace?

Storm Shadow, známé také pod názvem SCALP EG (Système de Croisière Autonome à Longue Portée – Emploi Général), jsou pokročilé střely s plochou dráhou letu vyvinuté britskou společností MBDA. Tyto střely patří mezi nejmodernější zbraně svého druhu a hrají klíčovou roli ve vojenských konfliktech, kde je rozhodující přesnost a schopnost zasáhnout strategické cíle hluboko na nepřátelském území.

včera

Letoun Tornádo nese rakety Storm Shadow.

Ukrajina poprvé použila britské střely Storm Shadow k útokům na ruské území

Ukrajina podle informací The Guardian poprvé od začátku konfliktu použila britské střely Storm Shadow k útokům na cíle v Rusku. Povolení k využití raket na ruském území bylo schváleno v reakci na nasazení více než 10 000 severokorejských vojáků na ruské hranici s Ukrajinou. Podle britských a amerických představitelů jde o zásadní eskalaci téměř tři roky trvající války.

včera

Bílý dům, Washington D.C., USA

Strach z prohloubení války. USA i EU se obávají eskalace hybridních útoků

Američtí a evropští představitelé podle The Guardian vyjádřili rostoucí znepokojení nad hrozbou hybridní války ze strany Ruska. Tento strach se prohloubil po prvním použití amerických raket dlouhého doletu ATACMS Ukrajinou na cíle uvnitř ruského území. Bidenova administrativa nedávno zrušila omezení pro jejich použití, což vyvolalo ostrou reakci Moskvy a obavy z další eskalace konfliktu.

včera

Viktor Orbán

Svět čekají dva nejnebezpečnější měsíce války, varuje Orbán

Viktor Orbán, předseda maďarské vlády, ve středu po mimořádném jednání Rady obrany státu prohlásil, že nadcházející dva měsíce mohou být nejnebezpečnější etapou války na Ukrajině. Vyzval k maximální opatrnosti a zdůraznil, že Maďarsko se za žádných okolností nesmí nechat zatáhnout do probíhajícího konfliktu.

včera

včera

Elon Musk

Musk není jen Trumpův dárce. Bude potřebovat, aby zklidnil vztahy s Čínou

Miliardář Elon Musk má velice úzké vazby na budoucího šéfa Bílého domu Donalda Trumpa. Jejich rádoby harmonický vztah je ovlivněn podnikáním nejbohatšího muže na světě, který se snaží ovlivnit nejen Trumpův výběr vládní administrativy, ale také je důležitým mostem mezi Pekingem a Washingtonem. Jeho obchodní zájmy v Číně jsou tak velké, že se mu možná obchodní válka absolutně nevyplatí.

včera

včera

Ilustrační foto

Počasí letos překoná obávaný rekord. Je ještě naděje na změnu?

Rok 2024 se zapíše do historie jako rok rekordních klimatických extrémů, přičemž data ukazují, jak rychle globální oteplování mění náš svět. Stále rostoucí teploty, extrémní počasí, zvyšování hladiny moří a pokračující emise skleníkových plynů podtrhují naléhavou potřebu globální akce. Uvedl to server The Guardian.

včera

Ruské útoky ohrožují energetickou stabilitu Ukrajiny. Zvyšují riziko jaderné katastrofy

Ukrajinská elektrická síť čelí „výrazně zvýšenému riziku katastrofického selhání“ po nedělních ruských raketových a dronových útocích, varovala organizace Greenpeace podle serveru The Guardian. Tyto útoky mířily na transformátorové stanice klíčové pro provoz tří ukrajinských funkčních jaderných elektráren, což podle Greenpeace hrozí destabilizací jejich provozu a rizikem jaderné katastrofy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy