Místo, které je v Německu „mimo zákon"? Americká základna Ramstein vyvolává kontroverze

Letecká základna Ramstein v Porýní-Falcku má centrální význam pro americkou armádu, stejně jako pro celosvětové použití vojenských dronů. Opozice v Bundestagu tvrdí, že Německo zavírá oči nad porušováním zákonů ze strany Američanů, píše portál rozhlasové stanice Deutsche Welle.

Základna Ramstein není jen taková „obyčejná základna"

V polovině března jeden z německých soudů poprvé oznámil federálním orgánům, že by se měly starat o „dodržování mezinárodních standardů" ze strany Spojených států amerických. Například Nejvyšší správní soud v Münsteru částečně uspokojil v soudním procesu požadavky tří Jemenců proti Německu, kteří v roce 2012 ztratili své blízké v důsledku amerického použití bojových dronů v jemenské provincii Hadhramaut.

Soud nařídil německým orgánům, aby přijaly „vhodná opatření" k zajištění využití základny amerických vzdušných sil v Ramsteinu pro provádění misí zahrnujících použití bezpilotních letadel (UAV) v Jemenu, a to v souladu s mezinárodním právem, uvádí zpráva Deutsche Welle.

Letecká základna Ramstein v jihozápadním Německu je totiž mnohem více než „obyčejným vojenským letištěm". Na ploše 1 400 hektarů se jedná o největší americké letecké zařízením mimo Spojené státy americké. Na 50 000 Američanů tu žije na základně a kolem ní, včetně 8 000 vojáků. Vzniklo tu dokonce celé malé městečko s názvem Little America (Malá Amerika), jež bylo postavené na podporu amerických vojenských operací a spolupráci s evropskými partnery. Americká armáda v Ramsteinu provozuje mimo jiné také satelitní relační stanici pro mezinárodně „vysoce kontroverzní" americké mise v Africe, na Středním východě a jinde.

Nejen drony, ale i dodávky zbraní a střeliva, občas nějaký unesený imám

Němečtí poslanci Levicové strany a strany Svaz 90/Zelení upozornili na to, že mise, které provádí americké letectvo používající základnu Ramstein, zjevně porušují mezinárodní právo a federální vláda před tím zavírá oči. „Německá vláda by měla využít všech pák proti USA, aby využila svých zařízení umístěných v Německu, a to pouze v plném souladu s platnými zákony," řekl Tobias Lindner, odborník Strany zelených na otázky obrany.

Také zástupce Sociálnědemokratické strany (SPD) v parlamentním obranném výboru Fritz Felgentroy očekává, že německá strana se bude v případě neshod se svými americkými partnery chovat sebejistěji. Je pozoruhodné, píše Deutsche Welle, že téma dronů je pouze jedním z mnoha, která upozorňují na základnu Ramstein. Před dvěma lety média rovněž informovala o dodávkách zbraní a střeliva pro syrské rebely prostřednictvím základny Ramstein, což je považováno za porušení řady německých zákonů, zejména v oblasti zahraničního obchodu a kontroly nad dodávkami zbraní horkým místům. Tyto zprávy však nevedly k zahájení žádného vyšetřování, ani k přijetí opatření, protože k tomu nebylo shromážděno dost důkazů.

V loňském roce Spojené státy ohlásily, že ho hodlají zprovoznit právě na letecké základně Ramstein v Německu s protiraketové systémy THAAD s cílem „posílit obranné schopnosti Evropy". 

Na druhé straně se od evropských spojenců očekává loajalita vůči partnerovi. Poslankyně Anita Schäferová, jejíž volební obvodem je Ramstein, popírá, že by Německo mělo sdílet jakoukoli odpovědnost za útoky dronů. „Pouze proto, že tok dat (prochází)přes Německo," tvrdí Schäferová, „Německo není zapojeno do operací, pro které jsou používány." Soud v Münsteru však ve svém rozhodnutí uvádí, že stanice v Ramsteinu slouží „jako nezbytné spojení mezi piloty v USA a drony v operačním prostoru, jež mají pro mise zásadní význam." Vláda zatím toto rozhodnutí nekomentovalo, připomíná Deutsche Welle. A o revizi, o které se píše v soudním rozhodnutí, dosud nebylo rozhodnuto.

Téma dronů ale není jediným tématem, které přináší Ramsteinu novinové titulky. „Před dvěma lety německá a východní evropská média informovala o dodávkách amerických zbraní a střeliva syrským povstalcům. Tyto transporty byly vedeny přes Ramstein," píše Deutsche Welle. Podezření, že dochází k porušení německého zákona o kontrole zahraničního obchodu a válečných zbraní, se po předběžném šetření uzavřela pro „nedostatku důkazů".

Podle tiskové zprávy státního zastupitelství Kaiserslautern z února 2018 se objevily „novinové závěry, které nebyly vyloučeny", postrádaly však „indikace pro konkrétní dodávky zbraní". Během předběžných vyšetřování se ovšem ani nepokusil promluvit s americkými úřady.

V ostatních srovnatelných případech bývá vyšetřování nebo předběžné vyšetřování rychle zastaveno, poznamenává Deutsche Welle. „Například, v únoru 2003, byl unesen CIA imám v Miláně a přepraven přes Ramstein do egyptského vězení k mučení. V roce 2008 státní zástupce Zweibrückenu zastavil vyšetřování, protože nezjistila identita únosců. V Itálii byl naproti tomu ve stejném roce předchozího roku zahájen případ proti 23 agentům CIA, kteří byli později odsouzeni k dlouhým trestům odnětí svobody v nepřítomnosti," píše Deutsche Welle.

Italové na rozdíl od Němců jména zjistili. Soud v Římě uznal, že vztahy s USA byly silně zatíženy, německé soudnictví k takovému závěru nedospělo, uzavírá Deutsche Welle.

základna Ramstein Německo Americká armáda (U.S. ARMY)

Aktuálně se děje

před 25 minutami

před 47 minutami

COP29

Jde vůbec o počasí? Na COP29 dostalo pozvánku víc ropných lobbistů než zahraničních delegací

Fosilní paliva a jejich vliv na klimatické konference se znovu dostaly do centra pozornosti na letošním klimatickém summitu COP29, který se koná v Ázerbájdžánu. Podle informací od deníku The Guardian bylo na konferenci jako hosté ázerbájdžánské vlády pozváno nejméně 132 vedoucích pracovníků a zaměstnanců ropných a plynárenských společností. Tito hosté získali speciální akreditaci „hostitelské země“, což jim poskytlo privilegovaný přístup na jednání.

před 1 hodinou

Olaf Scholz, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Scholz po dvou letech zvedl telefon a zavolal Putinovi

Německý kancléř Olaf Scholz si poprvé po dvou letech volal s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Podle serveru DW to potvrdil mluvčí spolkové vlády. Oba státníci spolu mluvili asi hodinu, Berlín hodlá o obsahu rozhovoru informovat členské státy NATO. 

před 2 hodinami

Lidé čekají ve stanici Můstek během zastavení provozu metra na lince B. Prohlédněte si galerii

Metro na lince B odpoledne nejezdilo

Na lince metra B musel být v pátek odpoledne na necelých 20 minut zastaven provoz po celé trase mezi stanicemi Zličín a Černý Most. Do kolejiště totiž vstoupila duševně narušená osoba. Aktuálně už vlaky opět jezdí v obou směrech. 

před 2 hodinami

Ministerstvo práce, ilustrační fotografie.

Platy ve veřejné sféře v lednu vzrostou. Ministerstvo práce poslalo návrh dál

Platy státních zaměstnanců a zaměstnanců ve veřejné sféře od ledna paušálně vzrostou o 1400 korun. Informovalo o tom ministerstvo práce a sociálních věcí, které dnes poslalo příslušný návrh do připomínkového řízení.  Jednotlivé platové tarify budou valorizovány v rozmezí od 1,8 % do 11,5 %. Výjimku tvoří pedagogové v regionálním školství a akademičtí pracovníci státních vysokých škol, jimž se platové tarify navýší o 7 procent, tedy v rozmezí od 1 090 Kč do 4 040 Kč. 

před 3 hodinami

Ilustrační fotografie.

Problémy SOCDEM s Lidovým domem pokračují. Soud rozhodl ve prospěch Altnerových

Problémy sociálních demokratů s Lidovým domem nekončí. Obvodní soud pro Prahu 1 rozhodl, že SOCDEM má zaplatit pozůstalým po zesnulém právníkovi Zdeňku Altnerovi, který po straně požadoval miliony za právní služby, téměř půl miliardy korun. K žalované částce ve výši 18 a půl milionu korun přibyly úroky a smluvní pokuta. Sociální demokraté s rozsudkem nesouhlasí. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Aktualizováno před 6 hodinami

Jan Cimický

Cimický je vinen, rozhodl soud. Dostal nejvyšší možný trest

Psychiatr Jan Cimický, který čelil obviněním ze znásilnění a vydírání, je vinen, rozhodl Obvodní soud pro Prahu 8 v pátek. Obžalovanému udělil nejvyšší možný a žalobkyní navrhovaný trest v délce pěti let odnětí svobody. Rozsudek není pravomocný, je možné se proti němu odvolat. Cimický, který dnes k soudu opět nepřišel, vinu dlouhodobě odmítá. 

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

včera

včera

Rusko na Ukrajině postupuje. Hlásí další úspěch u Doněcku i v Charkovské oblasti

Ruské ministerstvo obrany dnes oznámilo, že jeho jednotky dobyly vesnici Voznesenka, která se nachází severně od města Kurachove na východě Ukrajiny. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy