30 let od znovusjednocení Německa: Symbolem oslav jsou roušky a rozestupy

Vzájemný odstup, neshlukování se a roušky se kvůli koronaviru staly symbolem oslav 30. výročí znovusjednocení Německa. V Postupimi, která letošní jubileum hostí, tak sice návštěvníci z hygienických důvodů stánky s občerstvením nenajdou, přesto si pořadatelé na nízkou návštěvnost nestěžují.

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Přesná čísla známá nejsou, ale hlavní organizátor Thomas Braune odhaduje, že do braniborské metropole si připomenout 30 let jednotného Německa přijely už desítky tisíc lidí. A další tisíce jsou očekávány dnes, kdy měsíc trvající oslava vrcholí. Právě před třiceti lety se znovusjednocené Německo stalo skutečností.

Pandemie nemoci covid-19 přinutila pořadatele změnit od základů plány oslav a místo hromadných akcí přeměnit na dějiště svátku německé jednoty celé centrum Postupimi. Návštěvníky tak čeká takřka čtyřkilometrová pouť s třiceti zastaveními v podobě malých prosklených pavilonů, kterými se představují jednotlivé spolkové země, parlament, ústavní soud či úřad spolkového prezidenta. Nepřehlédnutelné je i obrovské srdce s nápisem 30 let, od kterého vedou stuhy v barvách německé vlajky, tedy černé, červené a zlaté.

Trasa, která je otevřená od 5. září, je oblíbeným cílem školních výprav. Tak tomu bylo i v pátek, kdy v postupimských ulicích byla i jedna ze tříd Kantova gymnázia v Berlíně. "U každého místa plníme úkoly," řekla ČTK dívka, která se představila jako Irene. Se svými spolužáky u výstavy věnované Sársku hledala odpověď, kolik fotbalových hřišť by se do této jedné z nejmenších spolkových zemí vešlo. Bylo by jich necelých 360.000.

V nedalekém bavorském pavilonu jiným žákům učitelka vypráví příběh o Mödlareuthu na bavorsko-durynské hranici. Vesnici, kterou po desetiletí rozdělovala železná opona, se říkalo malý Berlín, neboť svým roztržením mezi západní a východní sféry vlivu byl její osud podobný německé metropoli. "Proč to ti lidé dovolili?" zeptal se jeden ze žáků, kterého události v Mödlareuthu očividně zaujaly. "Taková byla doba," odvětila mu učitelka.

O poznání veselejší atmosféra panovala u výstavy Meklenburska-Předního Pomořanska, kde se za skleněnou výlohou vyjímá plážový koš. Návštěvníky zaujal i rozcestník, u kterého se lidé s nadšením fotí a který udává, že k pobřeží Baltu je to z Postupimi 233 kilometrů.

Plážový koš zaujal pětiletého syna Markuse Dietermanna. "Pro tak malé děti to tady není, ale mně bylo také pět let, kdy všechny ty změny v Německu nastaly," řekl. "Moc si toho sice nevybavuji, ale pamatuju si na limonádu Sprite, kterou mi rodiče přivezli ze západního Německa," poznamenal se smíchem. Dietermann dodal, že synovi se obzvláště líbil kráčející trabant.

Tato plastika s názvem Quo vadis, která návštěvníky vítá hned na začátku trasy, je jednou z českých stop výstavy. Trabantu, jednomu ze symbolů východního Německa, dal před třiceti lety nohy český umělec David Černý. Učinil tak v reakci na masový útěk východních Němců přes západoněmecké velvyslanectví v Praze v roce 1989.

Exodu, po kterém v pražských ulicích zůstaly odstavené trabanty a wartburgy, je věnován jeden z panelů instalace nazvané Cesta ke sjednocení. "Přišli jsme, abychom Vám sdělili, že dnes bylo umožněno Vaše vycestování do Spolkové republiky Německo," prohlásil 30. září 1989 tehdejší západoněmecký ministr zahraničí Hans-Dietrich Genscher z balkonu západoněmeckého velvyslanectví v Praze k jásajícím východoněmeckým uprchlíkům. Popisek Genscherova slova označuje za nejznámější výrok německé historie a za milník cesty k německému znovusjednocení. Ta začala demonstracemi ve východním Německu, pokračovala pádem berlínské zdi 9. listopadu 1989 a skončila splynutím východu a západu země v jednotné Německo 3. října 1990.

Nedílnou součástí historické výpravy centrem Postupimi a také prezentace spolkových zemí se stala hygienická opatření. Tištěný průvodce návštěvníky v první větě vítá a ve druhé je upozorňuje na nutnost dodržování odstupu a dalších karanténních pravidel. Obdobné výzvy jsou opakovány také z panelů s velkoplošnými obrazovkami. Trasu, která je vedena po směru hodinových ručiček, pravidelně prochází městské služby, které třikrát denně výlohy prosklených pavilonů dezinfikují. Vstup i východ k instalaci Cesty ke sjednocení, která vede po dně někdejšího městského vodního kanálu, hlídá ostraha. Její členové dbají nejen na to, aby lidé nevstupovali východem, ale sledují také, aby se také uvnitř areálu spořádaně pohybovali jen určeným směrem a nevraceli se zpět k již dříve prohlídnutým panelům.

Omezeno je i občerstvení. Jindy běžně nabízené pochutiny typické pro jednotlivé spolkové země si lidé u zemských pavilonů nedají. Hostince, restaurace a kavárny ale návštěvníky vítají.

Kanárské ostrovy: Sopka na La Palmě může chrlit lávu i čtvrt roku

22.09.2021 11:28 Na španělském ostrově La Palma může magma po nedělní erupci sopky podle odhadu expertů vytékat tři…

Během pandemie se v Česku zvýšil počet dospívajících, kteří nadměrně…

23.09.2021 14:18 Během pandemie se v Česku zvýšil počet dospívajících, kteří nadměrně používali internet, zjistili…

Navýšení platů státních zaměstnanců o inflaci je maximum, tvrdí Zeman

22.09.2021 15:25 Navýšení platů státních zaměstnanců o inflaci je v rámci rozpočtu na příští rok podle prezidenta…

Kauza Čapí hnízdo: Šaroch pochybil, nereagoval na nové informace, tvrdí…

23.09.2021 11:42 Dozorující státní zástupce Jaroslav Šaroch pochybil, když bezodkladně nereagoval na nové informace…

Svět blíží k bodu zlomu, státy musí převzít odpovědnost za ničení planety,…

23.09.2021 08:12 Britský premiér Boris Johnson v projevu na zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku vyzval…

Slovenská policie zadržela převáděče, kteří přepravovali migranty i přes…

23.09.2021 14:36 Rozložení skupiny převáděčů, která přepravovala migranty ze Slovenska do Německa, ohlásila dnes…

EU chystá zavedení jednotné nabíječky pro telefony či tablety

23.09.2021 13:28 Na dobití jakéhokoli mobilního telefonu či tabletu prodávaného v Evropské unii by měla v budoucnu…

PROFIL: Angela Merkelová. Jak se vědkyně stala jednou z nejmocnějších žen…

23.09.2021 12:58 Původně měla být kancléřkou jen dočasně, po odchodu svého učitele a politického titána Helmuta…

PROFIL: Volby v Německu. Olaf Scholz a jeho SPD mají největší šanci na…

23.09.2021 12:54 Ministr financí Olaf Scholz patří mezi nejoblíbenější politiky v zemi a svou Sociálnědemokratickou…

PROFIL: Volby v Německu. Kdo je Armin Laschet, kandidát na kancléře za CDU…

23.09.2021 12:49 Armina Lascheta, který je kandidátem konzervativní unie CDU/CSU na německého kancléře v, podpořilo…

Německé volby ovlivní směřování Unie i roli von der Leyenové

23.09.2021 12:32 Nedělní německé volby a následný odchod kancléřky Angely Merkelové nezmění jen vládní poměry v…

Babiš na demografickém summitu odmítl imigraci na úkor rodin

23.09.2021 12:25 Někteří z politiků ze zemí střední a východní Evropy včetně českého premiéra Andreje Babiše dnes v…

Proud lávy ze sopky na ostrově La Palma výrazně zpomalil. Do moře možná…

23.09.2021 12:13 Proud lávy ze sopky na španělském ostrově La Palma od nedělní erupce výrazně zpomalil a možná tak…

Slovenské nemocnice hlásí nejvíce nakažených pacientů od konce května

23.09.2021 11:20 Počet hospitalizovaných pacientů na Slovensku v souvislosti s koronavirovou nákazou stoupl ve…

Morawiecki prý nejede do Budapešti kvůli přítomnosti Babiše a sporu o Turów

23.09.2021 09:28 Předseda polské vlády Mateusz Morawiecki zrušil plánovanou cestu na demografický summit v Budapešti…

Související:

Právě se děje

reklama