Řecko slibuje hory doly, s EU má velké plány. Čtěte

Štrasburk - Prioritami nynějšího řeckého předsednictví Evropské unii budou podpora hospodářského růstu a prohlubování vnitřního trhu unie či boj proti vysoké nezaměstnanosti zejména mladých a nelegální migraci do EU. Na plenárním zasedání Evropského parlamentu ve Štrasburku to dnes prohlásil řecký premiér Antonis Samaras.

Podle Samarase EU potřebuje být stabilní a konkurenceschopná, aby mohla hospodářsky růst. Řecké předsednictví chce proto přispět i ke stabilizaci a větší konkurenceschopnosti v unii. Za jeden z jejích nejtíživějších problémů nicméně označil obrovské množství mladých lidí bez práce, které trápí i samotné Řecko. "Nezaměstnanost podkopová soudržnost společnosti i celé Evropy," upozornil. EU podle něj musí zabránit tomu, aby vysoká nezaměstnanost mladých, s níž se potýká zejména jih Evropy, znovu rostla.

Řecké předsednictví se podle Samarase chce věnovat také problematice přílivu nelegálních utečenců zejména z Afriky a Asie. Řecký premiér soudí, že je potřeba více rozložit zátěž tohoto přistěhovalectví mezi členské státy a zaměřit se na podporu zemí, odkud tyto migranti do Evropy míří. 

"Potřebujeme Evropu růstu, stability a důvěry," zdůraznil Samaras, jehož země vede EU od ledna po následujících šest měsíců. Během svého předsednictví se chce rovněž soustředit na přibližování zemí západního Balkánu k EU, na oblast energetiky a námořní dopravy.

Samaras připomněl také situaci v Řecku, které se již šest let potýká s recesí a se státním dluhem dosahujícím 169 procent HDP, kvůli čemuž se ozývaly skeptické hlasy, zda Atény řízení unie vůbec zvládnou. "Řecko opravdu trpělo, ale vydrželi jsme to a došlo k radikální přestavbě a nyní jsme v období zotavování," ujistil premiér pochybovače. Pro letošek počítá s návratem řecké ekonomiky k růstu.

Barroso priority řeckého předsednictví uvítal. Za cíl číslo jedna označil obnovení zaměstnanosti především mladé generace. "Nesmíme o ni přijít," prohlásil. "Věřím, že to bude úspěch," dodal předseda EK na adresu předsednictví Atén, které ho na přelomu roku převzaly od Litvy. 

26,872 miliónů občanů EU je nezaměstnaných

Přestože podmínky pro nezaměstnané jsou v členských zemích Evropské unie mnohem příznivější než v ostatních vyspělých zemích světa (podpora v nezaměstnanosti je vyšší a vyplácí se delší dobu, i následné sociální dávky jsou vyšší), tak není ani v sociálně vyspělé EU rozhodně snadné být nezaměstnaný.

V posledních letech se podmínky pro přiznání podpory v nezaměstnanosti i v EU zpřísňují. Např. v Česku ještě v roce 2011 stačilo pro přiznání podpory v nezaměstnanosti získat dobu pojištění v rozsahu 12 měsíců v posledních třech letech, od roku 2012 je nutné získat potřebnou dobu pojištění v rozsahu 12 měsíců v posledních dvou letech před zařazením do evidence na úřadu práce. Reálně se snižují v evropských zemích i následné sociální dávky, které se vyplácí po uplynutí podpůrčí doby u podpory v nezaměstnanosti.

Právě vyspělá sociální politika je hlavním důvodem, proč je v EU méně „chudých" občanů než ve vyspělých mimoevropských zemích světa. Dle evropské definice „chudoby" se za chudého považuje občan, jehož disponibilní měsíční příjem nedosahuje 60 % mediánu mzdy. U vícečetné domácností se disponibilní příjem přepočítává, neboť např. u čtyřčlenné rodiny se šetří výdaje za bydlení.

Rozšířenost zkrácených pracovních úvazků je jednou z možností, jak zvýšit zaměstnanost. V praxi využívá zkrácený pracovní úvazek zejména jeden z rodičů s malými dětmi a občané v předdůchodovém věku. Pro mladé ženy s malými dětmi jsou zkrácené pracovní úvazky šancí, jak skloubit mateřství a práci nebo školu a práci. Starším zaměstnancům umožňují zkrácené pracovní úvazky zůstat co nejdéle aktivní na trhu práce, informuje finexpert.e15.cz.

Související

Více souvisejících

Řecko EU (Evropská unie) nezaměstnanost / nezaměstnaní

Aktuálně se děje

před 23 minutami

Petr David Josek s vítěznou fotografií roku 2024 v soutěži Czech Press Photo. Prohlédněte si galerii

Czech Press Photo 2024 vyhrál Petr David Josek z AP. Michal Zelinka z INCORP images získal ocenění druhý rok po sobě

Fotograf Petr David Josek z agentury AP si odnáší hlavní cenu Czech Press Photo 2024. Jeho vítězný snímek zachycuje dramatický okamžik překážkového běhu na olympiádě, který dokonale vystihuje napětí a odhodlání sportovců. Již druhý rok po sobě zvítězil v juniorské kategorii také fotograf fotografické agentury INCORP images.

včera

Grónsko

Může Trump skutečně získat Grónsko? USA už to jednou zkusily, tentokrát mohou uspět

Myšlenka, že by Donald Trump mohl koupit Grónsko, může znít absurdně, ale technicky to není zcela nemožné. Pokud by Spojené státy skutečně usilovaly o získání kontroly nad největším ostrovem na světě, nabízí se několik možností, jak by tento proces mohl proběhnout. Nicméně každý z těchto scénářů čelí zásadním právním, politickým a etickým výzvám, uvedl server Politico.

Aktualizováno včera

včera

včera

Ilustrační foto

Noční můra úřadů: Proč je evakuace Los Angeles nadlidský úkol?

Los Angeles čelí jednomu z nejničivějších požárů ve své historii. Počet evakuovaných obyvatel přesáhl 130 000, přičemž pět lidí přišlo o život. Kromě zničených domovů a spálené krajiny přináší požáry další příběh – příběh evakuace provázené chaosem, dopravními zácpami a zoufalými rozhodnutími.

včera

Ilustrační foto

Nebezpečný čínský virus už řeší i české úřady. Vydaly první doporučení

Lidský metapneumovirus (HMPV) je virové onemocnění respiračního traktu, které se obvykle projevuje příznaky podobnými běžnému nachlazení. Objeven byl v roce 2001 v Nizozemí, ale retrospektivní analýzy naznačují jeho přítomnost v lidské populaci již od roku 1958. V posledních týdnech je aktivní především v Číně, ale i český Státní zdravotní ústav zveřejnil podstatné informace o této nemoci.

včera

včera

včera

Alexander De Croo

Belgického premiéra De Crooa se pokusili otrávit

V listopadu loňského roku obdržela kancelář belgického premiéra Alexandra De Crooa dopis obsahující bílý prášek, který byl nyní identifikován jako strychnin – silný jed, který může být smrtelný. Incident vedl k hospitalizaci jednoho z premiérových poradců, který přišel s látkou do styku.

včera

Dmitrij Peskov

Trumpovy nároky na Grónsko pobouřily svět. Exministr před Trumpem couvá, Rusko zavírá oči

Plán prezidenta USA Donalda Trumpa na potenciální získání Grónska, autonomního území Dánska, vyvolal vlnu reakcí na mezinárodní scéně. Trump naznačil, že by Spojené státy mohly využít ekonomický nebo vojenský nátlak k zajištění kontroly nad touto strategickou arktickou oblastí. Jeho výroky však vyvolaly ostré odsouzení ze strany evropských lídrů i znepokojení Kremlu, který označil situaci za "dramatickou".

včera

včera

Dron Šáhid-136 ve službách agresora - Ruské armády.

Konflikt na Ukrajině ukazuje, jak moc se změnila válka. Prim už nehrají tanky ani pěchota

V roce 2024 Rusko nasadilo na Ukrajině více než 8 000 dronů Šáhid-136, které vyvinul jeho dlouholetý spojenec Írán. Tento bezprecedentní rozsah využití bezpilotních letounů (UAV) zdůrazňuje měnící se povahu moderního válečnictví, kde se drony stávají klíčovým prvkem jak ofenzivních, tak defenzivních operací. Drony Šáhid-136, známé také jako „Witness“ nebo v ruštině „Geran-2“, se ukázaly být zvláště obtížní soupeři pro Ukrajinu a další země, které se staly cílem těchto útoků, včetně konfliktů s Hútíji v Jemenu. 

včera

včera

včera

Donald Trump

Trumpova touha po Grónsku dokazuje, že se v otázce počasí spletl

Zatímco prohlášení bývalého prezidenta Donalda Trumpa o koupi Grónska mohlo působit jako absurdní návrat do dob koloniální expanze, bližší pohled odhaluje, že jde spíše o reakci na rychle se měnící svět formovaný klimatickou změnou. Tání ledovců v Arktidě a strategické soupeření mezi USA, Ruskem a Čínou ukazují, že Grónsko hraje v tomto globálním zápase klíčovou roli. Uvedl to server Politico.

včera

Rusko, ilustrační foto

Ruské elity promluvily: Jsme zklamaní. Čekali jsme konec v roce 2024

Rok 2024 měl být podle mnohých ruských elit rokem ukončení války na Ukrajině. Místo toho však konflikt trvá dál a únavu střídá frustrace z ekonomických potíží a pokračujících sankcí. Informace od zdrojů blízkých Kremlu ukazují, že rozčarování se šíří jak mezi vládními představiteli, tak mezi byznysovými kruhy. 

včera

včera

8. ledna 2025 22:03

Princ Andrew

Britská monarchie řeší nepříjemnost. Prince Andrewa nahlásili policistům

Pověst britské královské rodiny je opět ohrožena kvůli minulosti prince Andrewa. Mladšího bratra krále Karla III. nahlásila antimonarchistická skupina Republic policii. Její představitelé nařkli Andrewa z toho, že použil falešné jméno při registraci svých podnikatelských aktivit. Upozornila na to BBC. 

8. ledna 2025 21:29

Fico byl ve Vietnamu déle, než se myslelo, ukazuje nové odhalení

Slovensko nadále řeší vánoční pobyt premiéra Roberta Fica (Smer-SD) ve Vietnamu. Nově se ukazuje, že v asijské zemi byl přinejmenším od 27. prosince. Nadace Zastavme korupciu identifikovala hotelový pokoj z videa, které zmíněného dne zveřejnil. Upozornil na to server aktuality.sk. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy