Štrasburk - Prioritami nynějšího řeckého předsednictví Evropské unii budou podpora hospodářského růstu a prohlubování vnitřního trhu unie či boj proti vysoké nezaměstnanosti zejména mladých a nelegální migraci do EU. Na plenárním zasedání Evropského parlamentu ve Štrasburku to dnes prohlásil řecký premiér Antonis Samaras.
Podle Samarase EU potřebuje být stabilní a konkurenceschopná, aby mohla hospodářsky růst. Řecké předsednictví chce proto přispět i ke stabilizaci a větší konkurenceschopnosti v unii. Za jeden z jejích nejtíživějších problémů nicméně označil obrovské množství mladých lidí bez práce, které trápí i samotné Řecko. "Nezaměstnanost podkopová soudržnost společnosti i celé Evropy," upozornil. EU podle něj musí zabránit tomu, aby vysoká nezaměstnanost mladých, s níž se potýká zejména jih Evropy, znovu rostla.
Řecké předsednictví se podle Samarase chce věnovat také problematice přílivu nelegálních utečenců zejména z Afriky a Asie. Řecký premiér soudí, že je potřeba více rozložit zátěž tohoto přistěhovalectví mezi členské státy a zaměřit se na podporu zemí, odkud tyto migranti do Evropy míří.
"Potřebujeme Evropu růstu, stability a důvěry," zdůraznil Samaras, jehož země vede EU od ledna po následujících šest měsíců. Během svého předsednictví se chce rovněž soustředit na přibližování zemí západního Balkánu k EU, na oblast energetiky a námořní dopravy.
Samaras připomněl také situaci v Řecku, které se již šest let potýká s recesí a se státním dluhem dosahujícím 169 procent HDP, kvůli čemuž se ozývaly skeptické hlasy, zda Atény řízení unie vůbec zvládnou. "Řecko opravdu trpělo, ale vydrželi jsme to a došlo k radikální přestavbě a nyní jsme v období zotavování," ujistil premiér pochybovače. Pro letošek počítá s návratem řecké ekonomiky k růstu.
Barroso priority řeckého předsednictví uvítal. Za cíl číslo jedna označil obnovení zaměstnanosti především mladé generace. "Nesmíme o ni přijít," prohlásil. "Věřím, že to bude úspěch," dodal předseda EK na adresu předsednictví Atén, které ho na přelomu roku převzaly od Litvy.
26,872 miliónů občanů EU je nezaměstnaných
Přestože podmínky pro nezaměstnané jsou v členských zemích Evropské unie mnohem příznivější než v ostatních vyspělých zemích světa (podpora v nezaměstnanosti je vyšší a vyplácí se delší dobu, i následné sociální dávky jsou vyšší), tak není ani v sociálně vyspělé EU rozhodně snadné být nezaměstnaný.
V posledních letech se podmínky pro přiznání podpory v nezaměstnanosti i v EU zpřísňují. Např. v Česku ještě v roce 2011 stačilo pro přiznání podpory v nezaměstnanosti získat dobu pojištění v rozsahu 12 měsíců v posledních třech letech, od roku 2012 je nutné získat potřebnou dobu pojištění v rozsahu 12 měsíců v posledních dvou letech před zařazením do evidence na úřadu práce. Reálně se snižují v evropských zemích i následné sociální dávky, které se vyplácí po uplynutí podpůrčí doby u podpory v nezaměstnanosti.
Právě vyspělá sociální politika je hlavním důvodem, proč je v EU méně „chudých" občanů než ve vyspělých mimoevropských zemích světa. Dle evropské definice „chudoby" se za chudého považuje občan, jehož disponibilní měsíční příjem nedosahuje 60 % mediánu mzdy. U vícečetné domácností se disponibilní příjem přepočítává, neboť např. u čtyřčlenné rodiny se šetří výdaje za bydlení.
Rozšířenost zkrácených pracovních úvazků je jednou z možností, jak zvýšit zaměstnanost. V praxi využívá zkrácený pracovní úvazek zejména jeden z rodičů s malými dětmi a občané v předdůchodovém věku. Pro mladé ženy s malými dětmi jsou zkrácené pracovní úvazky šancí, jak skloubit mateřství a práci nebo školu a práci. Starším zaměstnancům umožňují zkrácené pracovní úvazky zůstat co nejdéle aktivní na trhu práce, informuje finexpert.e15.cz.
Související
Zákaz telefonů ve školách: Nizozemí není první. Průkopníci si opatření pochvalují
Čeští hasiči jsou v Řecku, nahradí vyčerpané zahraniční kolegy. Athény oslovily ČR jako první
Řecko , EU (Evropská unie) , nezaměstnanost / nezaměstnaní
Aktuálně se děje
před 23 minutami
Czech Press Photo 2024 vyhrál Petr David Josek z AP. Michal Zelinka z INCORP images získal ocenění druhý rok po sobě
včera
Může Trump skutečně získat Grónsko? USA už to jednou zkusily, tentokrát mohou uspět
Aktualizováno včera
Mimořádná zpráva Apokalypsa v Los Angeles: Požárů je už pět, hasičům dochází voda, lidé prchají
včera
Jak se žije pacientům v Evropě? Diagnostika nemoci může trvat i desítky let, problémem je i ego lékařů
včera
Noční můra úřadů: Proč je evakuace Los Angeles nadlidský úkol?
včera
Nebezpečný čínský virus už řeší i české úřady. Vydaly první doporučení
včera
Princezně Kate se dožila chvíle, kdy jí gratuluje celý svět. Nebylo to vůbec jisté
včera
Trump chce Panamský průplav, USA na něj ale nemají nárok. Panamě definitivně patří od roku 1999
včera
Belgického premiéra De Crooa se pokusili otrávit
včera
Trumpovy nároky na Grónsko pobouřily svět. Exministr před Trumpem couvá, Rusko zavírá oči
včera
Policie definitivně uzavřela případ úmrtí populárního herce Karla Heřmánka
včera
Konflikt na Ukrajině ukazuje, jak moc se změnila válka. Prim už nehrají tanky ani pěchota
včera
Požáry v Kalifornii plodí mrtvé i nové hrdiny. Obětují své domovy pro pomoc ostatním
včera
Změna počasí se blíží. Meteorologové varují před dvěma jevy
včera
Trumpova touha po Grónsku dokazuje, že se v otázce počasí spletl
včera
Ruské elity promluvily: Jsme zklamaní. Čekali jsme konec v roce 2024
včera
Katastrofa, kterou nikdo nečekal. Za ničivé požáry v Kalifornii mohou změny počasí
včera
Výhled počasí do konce ledna. Meteorologové zmiňují vliv tlakové výše
8. ledna 2025 22:03
Britská monarchie řeší nepříjemnost. Prince Andrewa nahlásili policistům
8. ledna 2025 21:29