Orbán se chvástá: Buď já, nebo postkomunistický úpadek. Opozice mu to vrátila

Budapešť - Maďarský premiér Viktor Orbán dnes jako tradičně začátkem roku hodnotil uplynulých dvanáct měsíců. V projevu dal voličům na výběr mezi svou vládou a návratem k postkomunistickému režimu, který zemi podle něj dovedl na pokraj zhroucení. Premiérovo vystoupení tak odstartovalo volební kampaň, která jej má udržet u moci. Opozice označila Orbánův projev za "zbabělý a plný lží".

Maďaři budou volit nový parlament 6. dubna. Ze všech průzkumů vychází Orbánova strana Fidesz jako favorit a udržuje si náskok před koalicí levicových stran, vedených socialisty.

Už minulé volby v roce 2010 přinesly Orbánově straně dvoutřetinovou většinu v parlamentu, kterou premiér využil k mnoha kontroverzním reformám. Ty ale kritizovali nejen domácími odpůrci, ale zahraničí, včetně Spojených států či Evropské unie.

Premiér se pochválil, že jeho vláda snížila rozpočtový schodek pod tři procenta výkonu maďarské ekonomiky, snížila ceny energií pro domácnosti a otočila ekonomický vývoj k lepšímu. V projevu ke stovkám svých přívrženců Orbán také připomněl, že inflace je teď v Maďarsku nejnižší za 40 let, zatímco hospodářství roste.

"Musíme si vybrat mezi dvěma možnostmi, dvěma ideologiemi a dvěma silami. Budoucnost, anebo minulost. Je to velice jednoduché. Buď budeme tvořit budoucnost, anebo obnovovat postkomunismus," prohlásil.

Levice to ale vidí jinak

Kritici Orbánově vládě vyčítají, že přepsala zákony tak, aby si upevnila moc. Ke snížení schodku veřejných financí využila bankovní a speciální daně a znárodnila soukromý penzijní fond, který disponoval částkou v přepočtu asi 280 miliard Kč.

Premiér naopak obvinil socialistické vlády z let 2002 až 2010, že zemi ničily natolik, že ji musel tahat z bryndy úvěrový program od Mezinárodního měnového fondu, zatímco jeho vláda dala maďarské finance do pořádku. A ustála prý také útoky "bruselských byrokratů", když Budapešť nečekaně uvalila tvrdé daně na banky, energetické a telekomunikační společnosti a obchodní řetězce, vlastněné převážně cizími firmami. Vláda také potěšila voliče snížením účtů, které platí domácnosti, zvýšením platů učitelů či velkorysými dětskými přídavky.

"Boj ale ještě neskončil. Musíme bránit to, čeho jsme dosáhli," burcoval premiér a sliboval ještě nižší daně, nejlevnější elektřinu v Evropě i práci pro všechny, kdo pracovat chtějí.

Orbanův Fidesz se podle posledního průzkumu společnosti Ipsos těší podpoře 30 procent voličů, zatímco levicová koalice má podporu 23 procent dotázaných. Její předák, vůdce socialistů Attila Mesterházy, jehož strana chce zrušit rovnou šestnáctiprocentní daň zavedenou Orbánem, označil premiérův projev za "zbabělý a plný lží", protože čtyři miliony Maďarů žijí pod hranicí chudoby.

"Země se za čtyři roky opravdu změnila, ale k horšímu. Bude nutné si 6. dubna vybrat mezi minulostí v podobě restaurace Horthyho éry (autoritářského vládce z 30. a 40. let minulého století a Hitlerova spojence), anebo moderní evropskou republikou, spravedlivou a svobodnou," prohlásil opoziční kandidát na premiéra.

Podle statistik maďarská ekonomika v posledním čtvrtletí zrychlila meziroční růst hrubého domácího produktu na 2,7 procenta. Veřejný dluh na úrovni 80 procent HDP je ale stále nejvyšší ve střední Evropě a forint je na dvouletém minimu vůči euru.

Související

Více souvisejících

Maďarsko Viktor Orbán

Aktuálně se děje

včera

Ivan Bartoš

Bartoš po debaklu ve volbách rezignuje. Končí i celé vedení Pirátů

Republikové předsednictvo Pirátů na základě výsledků v krajských a senátních volbách rezignuje na své funkce ve vedení strany. Kromě předsedy Ivana Bartoše i místopředsedkyně a poslankyně Klára Kocmanová, europoslankyně Markéta Gregorová a zastupitelka obce Krnsko Dominika Poživilová Michailidu. Místopředsedkyně Pirátů Jana Holomčík Leitnerová podala rezignaci již dříve během dnešního dne, ve vedení skončí posledního září. Předsednictvo bylo zvoleno v lednu tohoto roku, nové vedení strany si členové Pirátů zvolí 9. listopadu.

včera

Ukrajinská armáda

Válka na Ukrajině se zintenzivňuje. Obě strany si vyměňují tvrdé údery, u Charkova vzniká mlýnek na maso

Ruské a ukrajinské síly svádějí tvrdé boje na několika frontách, včetně Kurské a Doněcké oblasti. Zatímco Rusové zintenzivnili bombardování měst pomocí dronů, Ukrajinci provedli úspěšné útoky na ruské muniční sklady. Obě strany střídavě obsazují vesnice, tyto úspěchy ale nedokážou potvrzovat žádnými vizuálními důkazy. Situace se vyostřuje i u Charkova a na linii Kupjansk-Svatove-Kremina, kde probíhají brutální boje.

včera

včera

Plzeň

Třetí koalice sestavena. Plzeňský kraj už ví, kdo jej povede

Plzeňský kraj bude v příštím období řízen koalicí ANO, STAN a Pro náš kraj. Vyjednavači těchto stran se dnes dohodli na spolupráci, ale termín podpisu koaliční smlouvy zatím neuvedli. V 55členném zastupitelstvu bude mít koalice dohromady 36 mandátů.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Magdalena Davis

Vedení Zelených po debaklu ve volbách rezignovalo

Po neúspěchu v krajských volbách, které proběhly v pátek a sobotu, vedení strany Zelených rezignovalo. Straně se podařilo obhájit pouze jeden z původních sedmi mandátů, které dosud její členové zastávali v krajských zastupitelstvech po celé České republice. Informovala o tom spolupředsedkyně Magdalena Davis v tiskové zprávě. Nové vedení strany bude zvoleno v listopadu.

včera

Jiří Čunek (KDU - ČSL)

Čunek označil volby za neúspěch. Mluví o cunami hnutí ANO

Jiří Čunek, lídr koalice K21 Zlínský kraj 21. století (KDU-ČSL), označil výsledek voleb za neúspěch své koalice a popsal ho jako "cunami hnutí ANO." Prohlásil to ve volebním štábu poté, co ANO vyhrálo krajské volby ve Zlínském kraji se ziskem 20 mandátů v zastupitelstvu, které má celkem 45 členů.

včera

včera

včera

21. září 2024 21:59

Aktualizováno 21. září 2024 21:57

Krajské volby ovládlo hnutí ANO. Piráti dali své funkce k dispozici, neslaví ODS ani Rakušan

Krajské volby vyhrálo s jasnou převahou hnutí ANO. Ovládlo 10 krajů a získalo po sečtení naprosté většiny hlasů 35,45 %. Pouze ve třech krajích se více dařilo vládním stranám. Volební účast činila 32,89 % a volby se obešly bez závažnějších incidentů.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy