Haag - Volby do Evropského parlamentu začaly ve čtvrtek studenou sprchou pro pravicové populisty. Dnes to napsala agentura DPA s ohledem na odhady výsledků z Nizozemska, podle kterých favorizovaná euroskeptická pravicová Strana pro svobodu (PVV) Geerta Wilderse skončila překvapivě až čtvrtá. Wilders nepřesvědčivý výsledek podle agentury Reuters připsal na vrub nízké volební účasti, která prý dokazuje odpor lidí k Evropské unii.
Průzkum mezi voliči při odchodu z nizozemských volebních středisek ukazuje, že Wildersova strana získala 12,2 procenta hlasů. Skončila za levicově liberálními Demokraty 66, které podpořilo 15,6 procenta voličů, a Křesťanskodemokratickou výzvou (CDA), jež dostala 15,2 procenta hlasů. S 12,3 procenta byli lepší i vládní lidovci (Lidová strana pro svobodu a demokracii - VVD) premiéra Marka Rutteho, kteří tak zaznamenali jen o málo větší zisk než v předchozích volbách do EP.
K volebním urnám přišlo podle médií kolem 37 procent z 12,5 milionu oprávněných voličů, tedy přibližně stejně jako v roce 2009. Vybírali z kandidátů na 26 křesel, které Nizozemsku v Evropském parlamentu náležejí.
Výsledky takzvaného exit pollu vycházejí z odpovědí 40.000 voličů. Průzkum provedla agentura IPSOS pro nizozemskou státní televizi. Pokud se uvedené odhady v neděli potvrdí, bude to pro známého euroskeptika Wilderse velké zklamání, neboť jeho strana byla několik měsíců v čele předvolebních anket.
"Tím, že (voliči) zůstali doma, tak ukázali svůj odpor k Evropské unii a nezájem o ni. Nizozemsko se nestalo více proevropské," uvedl Wilders s tím, že na výsledku se tak podepsala nízká volební účast.
Od roku 1979, kdy se konaly první přímé volby do Evropského parlamentu, neustále klesá volební účast. V roce 2009 byla 43 procent a letos se očekává okolo čtyřiceti procent. Nízká volební účast souvisí v mnoha zemích unie s růstem nedůvěry v politiku jako takovou po letech krize, informuje iHned.cz.
Voliči mají v souvislosti s Evropským parlamentem pocit, že jejich problémy se řeší kdesi daleko, ale příležitost vybrat si více než sedm stovek těch, kteří o nich budou rozhodovat, lidé opomíjejí. Tento dojem posilují i předvolební kampaně v jednotlivých zemích, kde kandidáti zprava doleva často slibují věci, které v europarlamentu nemohou splnit.
„Občané necítí, že by hlasování do europarlamentu bylo stejně důležité jako v národních volbách," tvrdí Simon Taylor z týdeníku European Voice. „Pravomoci parlamentu se zvýšily, ale stále nemůže rozhodovat o věcech, které jsou pro lidi skutečně důležité. Jako jsou daně, kvalita vzdělávání nebo předpisy ve zdravotnictví," připomíná Taylor. Většinu pravomocí týkajících se domácích záležitostí mají pořád v rukou jednotlivé vlády.
Nad některými rozhodnutími parlamentu běžný občan jásá, jako když poslanci výrazně omezili maximální cenu, kterou zaplatí za používání mobilních telefonů v zahraničí, píše Rozhlas.cz. Z jiných rozhodnutí europoslanců ale jejich kolegy v Unii leckdy bolí hlava. Třeba parlament smetl ze stolu zásadní reformu telekomunikačního trhu a to jen proto, že někteří poslanci chtěli uznat přístup k internetu za zásadní lidské právo.
Související
České eurovolby mají definitivně potvrzené výsledky. Kolář bude europoslancem
Pokud bude Síkela eurokomisařem, jsem připraven stát se ministrem, říká místopředseda STAN Vlček pro EZ
Aktuálně se děje
před 50 minutami
Nemám vůbec strach. Trump bude problém, ale pro zločince, říkají migranti v USA
před 1 hodinou
Temná stránka války na Ukrajině: Veteráni v Rusku prolévají krev, společnost se jich bojí
před 2 hodinami
Odpověď těm, co jednají s Putinem. Masivní útok na Ukrajinu byl vzkaz Scholzovi a Trumpovi, míní Kyjev
před 3 hodinami
Rusko tlačí Ukrajinu do kouta. Samo ale čelí vážným problémům
před 3 hodinami
Lidé na Národní třídě vypískali Rakušana. Pavel zpytoval svědomí
před 4 hodinami
Rusko v noci provedlo největší útok za celý podzim. Zasáhlo obytné budovy i obchody, Kyjev sčítá mrtvé
před 5 hodinami
Češi slaví 17. listopad. Pavlovi poděkovali i na něj křičeli
před 6 hodinami
Den, který navždy změnil Česko. 17. listopad odstartoval odpor Čechů proti komunistickému režimu
před 6 hodinami
35 let po sametové revoluci potřebuje Česko další transformaci
před 7 hodinami
Počasí bude příští týden jak na houpačce. Přijdou mrazy i citelné oteplení
včera
Hradecký asistent Vácha zná trest za rasismus. Vedle dvouměsíční stopky zaplatí 40 000 korun
včera
Slovácko představilo nového trenéra Smetanu. Přišel z Ružomberoku za 100 000 eur
Aktualizováno včera
Ve StarDance padla první třicítka. Soutěž opustila Jana Paulová
včera
COP29 selhal, oči se upírají k summitu G20. Jednejte, nebo přijde zkáza, vyzvala státy OSN
včera
Sbohem, X, vítej, Bluesky. Nad Muskovou sociální sítí se stahují mračna, čelí hromadnému exodu
včera
Svět se učí od Ukrajiny. Válka proti Rusku přináší zkušenosti, do světa je posílá malý tým vojáků
včera
Mír za každou cenu? Bývalý Trumpův poradce prozradil, jak chce dosáhnout konce války
včera
Ruské jednotky v Doněcké oblasti obsadily další vesnice
včera
Německé lékařství v krizi. Situace se zhoršuje každým rokem
včera
ISS čelí vážnému problému. USA se bojí, Rusko ho neřeší
Ruská část Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) čelí vážným problémům. Únik tlaku a vzduchu z modulu Zvezda, který byl poprvé zaznamenán v roce 2019, se v posledním roce zhoršil a dosáhl nového maxima. Tento problém rozdělil názory odborníků z NASA a ruské vesmírné agentury Roskosmos na závažnost situace, uvedl server CNN.
Zdroj: Libor Novák