Brexit k 31. lednu 2020 zpečetěn? Britští poslanci podpořili prováděcí zákon

Dolní sněmovna britského parlamentu dnes podle očekávání ve druhém čtení hladce schválila prováděcí zákon k brexitové dohodě, kterou s Evropskou unií vyjednal premiér Boris Johnson. Zákon nyní zamíří do výborů a závěrečné hlasování se očekává v lednu.

Brexit, ilustrační foto
doporučujeme

Poslanci dnes prováděcí zákon schválili poměrem hlasů 358 ku 234. Odchod Spojeného království z EU k 31. lednu 2020, jak slíbil Johnson v nedávné předvolební kampani, je po dnešním hlasování téměř jistý. Rozlukovou dohodu by měl bez potíží potvrdit také Evropský parlament. Britové evropský blok opouštějí po 46 letech.

zdroj: YouTube

Evropská komise (EK) na dnešní zásadní krok pro dokončení brexitového procesu reagovala prohlášením, že také Evropská unie je připravena podniknout formální kroky k dovršení dohody. "Hlasování v Dolní sněmovně bereme na vědomí. Jsme připraveni také ze strany EU podniknout formální kroky k završení dohody," citovala agentura Reuters mluvčí komise. List The Guardian poznamenal, že Evropský parlament výstupovou dohodu ratifikuje 29. ledna.

Výsledek hlasování v Británii vítá i předseda Evropské rady Charles Michel. EU podle něj nadále trvá na rovných podmínkách jako předpokladu pro jakoukoli budoucí dohodu o vztazích s Londýnem. Odkázal tak na původní unijní požadavek, kdy Brusel podmínil dohodu o volném obchodu bez cel a kvót spravedlivou hospodářskou soutěží.

Dnešní hladké schválení prováděcího zákona se očekávalo, neboť Johnsonovi konzervativci mají v Dolní sněmovně po předčasných volbách z minulého čtvrtka pohodlnou většinu s převahou 80 poslanců nad všemi ostatními stranami. Johnsonově předchůdkyni v premiérském úřadě Therese Mayové se v rozpolceném parlamentu nepodařilo brexitovou dohodu prosadit ani na třetí pokus.

Pro Británii se po 31. lednu zatím mnoho nezmění. Ještě do konce příštího roku budou v zemi po přechodné období dál platit unijní pravidla, Britové na ně ale už nebudou mít žádný vliv.

Zmíněné přechodné období by bylo možné po vzájemné dohodě obou stran prodloužit až o dva roky, ale součástí dnes schváleného zákona je i ustanovení, které zakazuje přechodné období prodloužit. Během přechodného období hodlá Londýn s EU vyjednat dohodu o volném obchodu. Někteří experti však vyslovili obavu, že se to během příštího roku nedá stihnout.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ONLINE: Česko v očkování zaostává. Opatření se opět zpřísňují

02.03.2021 08:48 Aktualizováno V Česku přibylo za pondělí 12 150 nakažených. Nově se také mění Je to zhruba třikrát více, než v…

Rok s koronavirem. Přes milion nakažených Čechů, lidé se probouzí do…

01.03.2021 21:51 Aktualizováno Dnes je to přesně rok, co testy v Česku potvrdily první tři případy nového typu koronaviru. Nákazu…

Kurzova vláda se s hejtmany domluvila na uvolňování restrikcí v Rakousku

01.03.2021 21:32 Rakouská vláda se přes dál stoupající počet lidí nakažených koronavirem dnes dohodla se zemskými…

Slovensko získalo ruskou vakcínu Sputnik V, potvrdil premiér

01.03.2021 19:28 Aktualizováno Slovensko získalo ruskou vakcínu Sputnik V proti koronaviru. První zásilku z objednaných celkově…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama