Čaputové se nelíbí pomalé vyšetřování smrti Slováka v Belgii

Slovenskou prezidentu Zuzanu Čaputovou znepokojuje, že dosud nebyla řádně vyšetřena předloňská smrt Slováka po policejním zásahu na letišti v Belgii. Na vyšetřování případu by se podle ní měl podílet také slovenský expert.

Zuzana Čaputová
doporučujeme

"Smrt, u které je podezření, že k ní došlo kvůli policejnímu násilí, je absolutně nepřípustná. Chci odsoudit jakékoliv formy policejní brutality, ať se dějí vůči komukoliv," uvedla Čaputová před novináři.

Slovák Jozef Chovanec zemřel v únoru 2018 po potyčce s policií na letišti v Charleroi, které leží asi 50 kilometrů jižně od Bruselu. Podle videozáznamu, který byl zveřejněn letos v srpnu, policisté na Chovancovi více než čtvrthodiny klečeli. Na záběrech je vidět také to, jak jedna z policistek hajluje a její kolegové se tomu smějí. Belgická prokuratura minulý týden zveřejnila prohlášení, podle něhož dosavadní vyšetřování neprokázalo, že by policisté způsobili Chovancovi smrtelná zranění.

Čaputová hodlá navrhnout belgickým úřadům, aby do vyšetřování případu zapojili i slovenského experta. "Jsem přesvědčena, že tento krok může pomoci důvěryhodnosti vyšetřování v očích slovenské, jakož i belgické veřejnosti," řekla Čaputová. Dodala, že takový postup podpořila i Chovancova rodina.

Zákrok belgických policistů proti Chovancovi minulý týden v usnesení odsoudila slovenská sněmovna.

Belgičtí policisté ospravedlňují svůj zásah tím, že se Chovance v cele snažili uklidnit poté, co opakovaně narážel hlavou do dveří cely, až začal krvácet. V reakci na zveřejněná videa odstoupil do vyšetření Chovancovy smrti ředitel belgické letištní policie a také šéf generálního ředitelství správní policie, druhý nejvýše postavený policista v zemi.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Francouzská média se postavila za Charlie Hebdo a svobodu slova

23.09.2020 10:27 Zástupci stovky francouzských médií připojili svůj podpis k otevřenému dopisu, v němž se postavili…

Navalnyj byl propuštěn z berlínské nemocnice

23.09.2020 09:50 Aktualizováno Ruského opozičního politika Alexeje Navalného propustili v úterý z berlínské nemocnice. S odvoláním…

Ples ve vídeňské opeře se kvůli pandemii neuskuteční. Zdraví má přednost,…

23.09.2020 09:24 Tradiční ples ve vídeňské opeře se v příštím roce kvůli pandemii covidu-19 neuskuteční. Ve…

Německo má 1769 nových případů koronaviru. Vede si lépe než Česko

23.09.2020 08:35 Německo za poslední den zaznamenalo na své území 1769 nových pozitivních nálezů na koronavirus.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama