Česko by podle europoslanců mělo v čele EU řešit i zelená a sociální témata

Česko by se vedle svých hlavních priorit mělo během předsednictví Evropské unie soustředit také na témata, která považuje za vysoce aktuální Evropský parlament či další členské země. Patří mezi ně například zpřísňování klimatických cílů nebo některé sociální otázky. ČTK to řeklo několik europoslanců, kteří během příštího půlroku povedou vyjednávání o ekologických či sociálních normách. Česko se chopí vedení evropského bloku tento pátek.

Česká vláda mezi své hlavní úkoly řadí pomoc Ukrajině a zvládnutí náporu uprchlíků, energetickou bezpečnost, posílení obrany, nebo odolnost unijní ekonomiky a demokratických institucí. Právě v těchto dnech se však francouzské předsednictví snaží dovést členské státy ke shodě nad klimatickým balíčkem určeným ke splnění přísnějších emisních cílů k roku 2030. Mezi schvalovanými návrhy je například ukončení systému bezplatných emisních povolenek či zásadní omezení výroby aut se spalovacími motory.

Právě o této novele, která je vnímána jako praktický zákaz výroby benzínových a dieselových aut od roku 2035, se však čeští vládní politici vyjadřují kriticky, zatímco europoslanci či velká část dalších členských zemí stojí o její rychlé přijetí. "Doufám, že dosáhneme dohody za českého předsednictví," řekl ČTK nizozemský zpravodaj návrhu Jan Huitema z liberální frakce europoslanců. "Předsednická země běžně nehájí své vlastní zájmy, ale zájmy rady jako celku,“ připomněl zásadu platící pro vedení Rady EU zastupující členské státy.

Europoslanci se připravují na takzvané trialogy, neboli vyjednávání mezi českým předsednictvím, zástupci EP a Evropské komise, které určuje finální podobu jednotlivých norem. Zvláště levicoví ekologicky smýšlející poslanci očekávají, že za českého předsednictví budou muset svůj přístup při vyjednáváních tvrdě hájit.

"Víme, že to bude složité," připustila belgická zelená europoslankyně Sara Matthieuová, která je členkou parlamentního vyjednávacího týmu k novému sociálně klimatickému fondu. Jednání s členskými státy pod českým vedením se však podle ní nemusí lišit od dřívějších trialogů týkajících se klimatických norem. Poslanci při nich totiž zpravidla usilují o vyšší cíle, zatímco vlády je mírní s odkazem na ekonomickou nedosažitelnost některých požadavků.

Vedle zelené agendy někteří europoslanci apelují na české předsednictví, aby neváhalo posouvat kupředu sociální či genderová témata, která mají unijní země v současnosti rozjednána. Podle německé místopředsedkyně početně druhé nejsilnější skupiny socialistů Gabriele Bischoffové to je například norma o platové transparentnosti, která má přispět ke snížení mzdových rozdílů mezi muži a ženami.

"To bude také výzva pro české předsednictví... Musí se velmi angažovat a být nestranným prostředníkem. Úspěch předsednictví bude měřen tím, zda se mu to podaří nebo ne," řekla ČTK Bischoffová, podle níž bude mít česká vláda vzhledem k aktuální krizi nelehkou úlohu.

Připomněla také, že Česko patří k malé skupině zemí východního křídla EU, které dosud neratifikovaly Istanbulskou úmluvu odsuzující mimo jiné domácí násilí a sexuální obtěžování. Unie ji podepsala v roce 2017 a europoslanci již několikrát vyzývali všechny členské země, aby ji ratifikovaly. Současná česká vláda však podle některých českých médií nemá letos v plánu projednat její ratifikaci.

Související

Více souvisejících

evropský parlament EU (Evropská unie)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy