Cichanouská je v Německu, šéf parlamentního výboru ocenil její boj proti Lukašenkovi

Německo stojí nadále na straně statečného běloruského lidu, který demonstruje proti autoritářskému režimu prezidenta Alexandra Lukašenka. Po dnešním jednání s vůdkyní běloruské opozice Svjatlanou Cichanouskou to prohlásil šéf zahraničního výboru Spolkového sněmu Norbert Röttgen.

Norbert Röttgen
doporučujeme

Röttgen, který je podobně jako v případu otravy ruského opozičního předáka Alexeje Navalného zastáncem rázné evropské odpovědi, by uvítal zařazení Lukašenka na stávající unijní sankční seznam. Na něj EU zařadila čtyři desítky běloruských činitelů odpovědných za volební manipulace a násilné potlačování opozičních demonstrací. Sama Cichanouská, která se v úterý setkala s kancléřkou Angelou Merkelovou, k rozšíření seznamu Evropu vyzvala.

Na tiskové konferenci po jednání s Röttgenem ve Spolkovém sněmu prohlásila, že dění v Bělorusku musí být v první řadě vnitřní záležitostí Bělorusů. Reagovala tak na dotaz, zda by o událostech měl rozhodovat i ruský prezident Vladimir Putin. Ten je klíčovým spojencem Lukašenka. Putin sice tvrdí, že Bělorusové si musí o svém osudu rozhodnout sami, zároveň ale přislíbil Lukašenkovi podporu, pokud o to požádá.

"Připomínám, že krize v Bělorusku je záležitostí Bělorusů. Putin by o osudu našeho národa rozhodovat neměl. Ale přizvala bych ho ke zprostředkování rozhovorů s představiteli naší země," uvedla Cichanouská.

Se šéfkou běloruské opozice se setkal i vicekancléř Olaf Scholz, který ji označil za statečnou bojovnici za demokracii a občanská práva v Bělorusku. "Prezident Alexandr Lukašenko přišel o veškerou legitimitu," zdůraznil Scholz.

Cichanouská, která v srpnových volbách kandidovala proti Lukašenkovi a kterou opozice považuje za skutečnou vítězku hlasování, se nedávno setkala s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem. Macron následně vyzval ruského premiéra Putina, aby s Cichanouskou začal jednat.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trump, či Biden? Německo po volbách v USA nečeká okamžitou změnu…

27.10.2020 09:26 V Německu panuje přesvědčení, že volební vítězství republikánského šéfa Bílého domu Donalda Trumpa…

Vztahy s Trumpem jsou pošramocené. EU doufá v povolební změnu v Bílém domě

27.10.2020 08:57 Přesvědčení, že kandidát americké Demokratické strany Joe Biden by byl pro Evropu lepším…

Počet obětí covidu v Německu přesáhl 10 tisíc, nakažených nadále přibývá

27.10.2020 07:34 V Německu za poslední den přibylo 11.409 nově nakažených koronavirem. S nemocí covid-19 v zemi…

Možnost celostátní karantény ve Francii je stále pravděpodobnější

26.10.2020 20:10 Aktualizováno Francii kvůli rostoucímu počtu případů koronaviru hrozí prodloužení zákazu nočního vycházení, zákaz…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama