Covid-19 se šíří mezi migranty na Lesbu. Tábor je přeplněný, nelze dodržet hygienická pravidla

V táboře pro migranty na řeckém ostrově Lesbos roste počet odhalených případů nákazy koronavirem. Humanitární organizace varují, že kvůli nemožnosti dodržet v přeplněném zařízení hygienická pravidla se zřejmě počet infikovaných bude dál zvyšovat. V táboře Moria je nyní devět nakažených, uvedla s odvoláním na ministerstvo zdravotnictví agentura Reuters.

Uprchlíci, ilustrační foto
doporučujeme

O prvním pozitivním testu mezi migranty v táboře informovalo Řecko minulý týden, a celé zařízení proto putovalo do karantény. Podle listu Kathimerini se infekce potvrdila u čtyřicetiletého Somálce, který v červenci odjel do Atén a po návratu žil ve stanu na okraji uprchlického tábora v Morii.

"Zatím je v táboře Moria případů devět. Počet se může zvyšovat," uvedl pro Reuters zástupce ministerstva. Veřejnoprávní televize ERT informovala o deseti nakažených.

Za uplynulý týden vyhodnotili zdravotníci v Morii zhruba tisícovku testů, výsledky další tisícovky testů zatím nejsou k dispozici, ale předpokládá se, že i ty odhalí infikované. Je to pravděpodobné i vzhledem k tomu, že v zařízení pobývá přes 12.000 lidí, a jeho kapacita je tak více než čtyřnásobně překročená. Možnosti izolace nakažených jsou jen velmi omezené a problematické hygienické podmínky v Morii panovaly už dávno před vypuknutím pandemie.

Všichni nově příchozí migranti na Lesbu musejí od 1. března projít povinnou dvoutýdenní karanténou mimo tábory. Právě mezi těmito běženci se už objevilo několik infikovaných, ti se ale do Morie nedostali.

Řecko od začátku srpna zažívá vzestup nově odhalených případů koronaviru, v neděli úřady hlásily za den 144 nakažených. Celkem se v zemi nakazilo 11.524 lidí, 284 pacientů s covidem-19 zemřelo.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Turecko žaluje řecký deník kvůli titulku. Prý vulgárně uráží Erdogana

21.09.2020 15:26 Turecko podniklo právní kroky proti řeckému bulvárnímu deníku Dimokratia za jeho titulek, který…

Sankce EU vůči běloruskému režimu stále závisí na souhlasu Kypru

21.09.2020 15:24 Aktualizováno Kypr je jako poslední stát Evropské unie připraven kývnout na sankce vůči činitelům běloruského…

O rezignaci Vojtěcha se píše v zahraničí: Politické zemětřesení, Babiš…

21.09.2020 13:35 Aktualizováno Rekordní přírůstky počtu případů koronaviru v Česku i neshody s premiérem Andrejem Babišem vedly…

Teror v Burgasu: Pomocníci útočníka dostali doživotí, Interpol po nich…

21.09.2020 13:03 Doživotní trest bez možnosti předčasného propuštění uložil dnes zvláštní trestní soud v Sofii dvěma…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama