Čtyři unijní země vyzývají k využití zmrazených ruských aktiv na obnovu Ukrajiny

Slovensko, Litva, Lotyšsko a Estonsko v úterý vyzvou k zabavení ruských aktiv zmrazených Evropskou unií. Chtějí, aby jimi bylo možné financovat obnovu Ukrajiny po ruské invazi. S odvoláním na společný dopis těchto čtyř zemí to dnes uvedla agentura Reuters.

Ukrajina 3. května odhadla částku potřebnou k obnově infrastruktury a nápravě ekonomiky na přibližně 600 miliard dolarů. Tato částka ale pravděpodobně ještě vzroste vzhledem k tomu, že válka je stále v plném proudu, uvádí se v dopise.

"Podstatnou část nákladů na obnovu Ukrajiny, včetně odškodnění obětí ruské vojenské agrese, musí uhradit Rusko," píší čtyři země v dopise, který v úterý předloží ministrům financí členských zemí. V dokumentu, s nímž se Reuters seznámil, je rovněž výzva, aby unijní sedmadvacítka začala připravovat další sankce vůči Kremlu.

"Pokud Rusko nezastaví vojenskou agresi proti Ukrajině, neměly by mezi EU a Ruskem zůstat žádné ekonomické vazby, aby žádné naše finanční zdroje, výrobky či služby nepodporovaly ruskou válečnou mašinérii," uvádí se v prohlášení.

Slovensko, Litva, Lotyšsko a Estonsko v dopise poznamenávají, že EU a její podobně smýšlející spojenci již zmrazily aktiva ruských fyzických a právnických osob a rezervy centrálních bank ve výši přibližně 300 miliard dolarů.

"Nyní musíme najít legální způsoby, jak maximalizovat využití těchto zdrojů pro financování pokračujícího úsilí Ukrajiny čelit ruské agresi i pro poválečnou obnovu země," uvedli.

"Zabavení státního majetku, jako jsou rezervy centrálních bank, nebo aktiv společností vlastněných státem, má v tomto ohledu přímou souvislost a dopad," píší čtyři členské státy v dopise.

Evropská komise minulý týden uvedla, že by mohla prověřit, zda je možné podle vnitrostátních právních předpisů a zákonů EU zabavit zmrazená ruská aktiva k obnově poválečné Ukrajiny. Nezmínila se ale o rezervách centrálních bank. Různí představitelé EU upozornili, že zabavení ruského majetku je právně ošemetné, protože k tomu neexistuje vhodná unijní právní úprava.

"V případech, kdy nebudou nalezeny legální způsoby konfiskace majetku, by měl být tento majetek použit jako páka a uvolněn až poté, co Rusko nahradí Ukrajině všechny způsobené škody," uvádějí podle Reuters čtyři unijní země ve svém dopise.

Související

Více souvisejících

EU (Evropská unie) Ukrajina

Aktuálně se děje

před 21 minutami

před 41 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Inspekce obvinila policisty, kteří před pražským barem napadli několik lidí

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) ve středu obvinila dvojici příslušníků policie, kteří v únoru v opilosti napadli několik osob před barem na pražském Smíchově. Policie v dubnu zprostila muže zapojeného do incidentu výkonu služby, už dříve označila jeho jednání za neakceptovatelné a neomluvitelné.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Ministryně Langšádlová se rozhodla podat demisi

Ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová (TOP 09) se rozhodla podat demisi, oznámila její strana ve čtvrtek ráno. Podrobnosti má končící členka Fialovy vlády poskytnout odpoledne. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy