Dohoda EU-Británie se nezdá pravděpodobná, řekl Barnier. Jednání váznou v řadě bodů

Mezi návrhy Evropské unie a Británie ohledně nastavení budoucích vztahů jsou u více klíčových bodů stále značné rozdíly. Obě strany se tak musejí připravit na to, že se do konce přechodného období brexitu nepodaří uzavřít dohodu. Takto se dnes po dalším kole jednání vyjadřovali hlavní vyjednavači Michel Barnier a David Frost.

Po čtyřdenním bloku schůzek v Londýně si obě strany vyměnily obvinění z blokování postupu, a zejména šéf unijního týmu Barnier byl otevřeně kritický. Britská vláda podle něj v posledních týdnech nedává najevo ochotu hledat řešení složitých problémů.

I want to reaffirm the EU's willingness to reach an ambitious and fair partnership. I continue to believe that PM @BorisJohnson & the ?? government also want the same.Our work continues.My press statement following this week’s round in London ?https://t.co/5I1SdYikVY pic.twitter.com/4e37ZKvC8G

— Michel Barnier (@MichelBarnier) July 23, 2020

"Protože se Spojené království aktuálně odmítá zavázat k otevřené a spravedlivé soutěži a k vyvážené dohodě o rybolovu, obchodní dohoda se v tuto chvíli nezdá pravděpodobná," citovala Barniera agentura Reuters.

Barnierův britský protějšek v písemném prohlášení rovněž zmiňoval "významné oblasti neshod" a naznačil, že EU ignoruje požadavky, které opakovaně formuloval britský premiér Boris Johnson. Londýn podle něj nechápe, proč unie nechce s Británii uzavřít dohodu podobnou té, kterou má s Kanadou.

"Bohužel je jasné, že v červenci nedosáhneme 'předběžné shody na základních principech dohody', která byla stanovena jako cíl na vrcholné schůzce 15. června. (...) Musíme se vyrovnat s možností, že (dohoda) nebude dosažena," konstatoval britský vyjednavač Frost.

Obě strany zároveň hovořily o jistém posunu a podle britského prohlášení je stále možné najít na podzim společnou řeč. U otázky přístupu unijních rybářů do britských vod a nastavení společných pravidel hospodářské soutěže ovšem přetrvávají spory. Podle Barniera Londýn požaduje "takřka úplné" vyloučení rybářských lodí EU z britských vod, což je "zkrátka nepřijatelné".

"Čas na odpovědi se rychle krátí," řekl Barnier novinářům. Přechodné období stanovené pro odchod Británie z EU a určené pro dojednání nového partnerství skončí na konci roku, tedy za 161 dní. V Británii bude do té doby nadále platit unijní právo, ačkoli země od letošního února členem EU již formálně není. Pokud se za dalších pět měsíců budoucí vztahy nepodaří dojednat, přineslo by to bariéry ve výměně zboží i služeb.

Související

Robert Fico

Fico zkritizoval Evropskou unii: Není schopna předložit mírovou iniciativu pro Ukrajinu

Dnes slovenský premiér Robert Fico kritizoval Evropskou unii, že není schopna předložit mírovou iniciativu pro Ukrajinu a označil všechny schůzky státníků členských zemí EU za "válečné kabinety". Toto prohlášení učinil na konferenci k 20. výročí vstupu Slovenska do EU. Fico také kritizoval zahraniční politiku EU a odmítl nový migrační pakt.

Více souvisejících

EU (Evropská unie) Michel Barnier Velká Británie

Aktuálně se děje

před 43 minutami

Ilustrační fotografie.

Ruská škola kritizovala válku na Ukrajině. Konec byl nevyhnutelný

Ruské úřady zatočily se soukromou školou Novokolledž v Novosibirsku, která se jako jedna z mála veřejně vyslovila proti válce na Ukrajině. Dočkala se za to prověrek, pokut a neudělení akreditace. Zakladatel zařízení Sergej Černyšov pak byl označen za tzv. zahraničního agenta, informovala ruská mutace BBC. Škola přestane existovat na konci školního roku. 

před 2 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Chcete se nám mstít? ICC varoval před odvetou vůči soudu

Prokurátoři Mezinárodního trestního soudu (ICC) v Haagu v pátek varovali před jednotlivci, kteří hrozí odvetou vůči soudu nebo jeho zaměstnancům. Takové jednání může podle ICC představovat trestný čin vůči výkonu spravedlnosti, informuje agentura AFP.

včera

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Evropa si v současné době hraje s ohněm, varuje Orbán

Předseda maďarské vlády Viktor Orbán v pátečním rozhovoru pro veřejnoprávní rozhlas Kossuth Radio zdůraznil, že Evropa si v současné době hraje s ohněm ve vztahu k otázce války a míru. Maďarsko podle něj odmítá být vtáhnuté do konfliktu.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Velmi důležité, velmi nebezpečné. Kreml zareagoval na návrhy Camerona a Macrona

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v pátek vyjádřil znepokojení nad slovy britského ministra zahraničních věcí Davida Camerona, který hovořil o právu Kyjeva útočit na ruské objekty s britskými zbraněmi. Podobně reagoval na slova francouzského prezidenta Emmanuela Macrona o možnosti vyslání vojáků na Ukrajinu, informuje agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Česko vyzývá Rusko, aby přestalo s kybernetickými útoky

Česko společně s EU, NATO a dalšími mezinárodními partnery odsuzuje aktivity ruského státního aktéra APT28, uvedlo ministerstvo zahraničí v pátek. APT28 je spojován s ruskou vojenskou rozvědkou GRU a dlouhodobě provádí kyberšpionážní kampaň v evropských zemích.

včera

včera

HRW: Ruská armáda popravuje ukrajinské vojáky, kteří se vzdávají

Lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW) tvrdí, že ruské jednotky se dopustily mimosoudních poprav ukrajinských vojáků, kteří se vzdávali a chtěli se dostat do zajetí.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy