EU a NATO čelí novým hrozbám. Finsko volá po posílení jejich spolupráce

Evropská unie a Severoatlantická aliance čelí novým výzvám, kvůli nimž by měly posilovat spolupráci. Před začátkem dnešního jednání unijních ministrů obrany to řekl finský ministr Antti Kaikkonen, jehož země v tomto pololetí zasedáním EU předsedá. Vedle spolupráce s NATO budou dnes zástupci členských zemí schvalovat nové projekty v rámci obranné spolupráce PESCO.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

NATO
doporučujeme

"EU a NATO čelí novým výzvám, jako jsou hybridní hrozby, klimatické změny či umělá inteligence, kvůli nimž potřebujeme spolupracovat," řekl Kaikkonen novinářům při příchodu na jednání. Jeho země považuje kooperaci unie s aliancí za jednu z priorit svého předsednictví, které končí příští měsíc.

Evropský blok v současnosti s atlantickým vojenským společenstvím, jehož klíčovým členem jsou Spojené státy, spolupracuje na více než sedmi desítkách společných projektů. Sahají od rozvoje obranného průmyslu a kapacit přes boj s kybernetickými hrozbami až po spolupráci při námořních operacích ve Středozemním moři.

Některé unijní země však dávají najevo, že by upřednostňovaly vlastní obranu EU a takzvanou strategickou autonomii, neboť americký prezident Donald Trump evropské spojence v NATO opakovaně kritizuje za podle něj nedostatečné výdaje na armádu. Další státy včetně Česka jsou však proti vytváření společné evropské armády.

Francouzský prezident Emmanuel Macron minulý týden způsobil rozruch prohlášením, že NATO je kvůli nezájmu USA a vpádu Turecka do Sýrie ve stavu mozkové smrti. S takovým tvrzením ale politici Německa a dalších zemí nesouhlasili. Ministři dnes budou mít příležitost při pracovním obědě probrat budoucí spolupráci EU a NATO se zástupcem šéfa aliance Mirceou Geoanou.

Ještě předtím by ale ministři měli schválit 13 nových projektů pod hlavičkou PESCO, pod kterou patří 25 unijních států včetně Česka. Od předloňského spuštění této spolupráce zatím EU schválila více než tři desítky společných aktivit, mezi něž patří vojenská cvičení nebo testy připravenosti na všechny typy bojových akcí.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Fiasko klimatické konference COP25? Dohoda stále není, debata se vyostřuje

14.12.2019 20:28 Aktualizováno Dvoutýdenní konference OSN o změnách klimatu v Madridu stále pokračuje, přestože měla v pátek…

Nejkurióznější "vánoční stromek"? Neuvěříte, co parta Němců postavila

14.12.2019 20:19 Místo vánočního stromku se skupina mužů ze severoněmeckého Bendorfu rozhodla postavit pyramidu z…

Nápor na hranice. Kolik uprchlíků se letos pokusilo dostat do EU? Nová…

14.12.2019 19:32 Aktualizováno Počet migrantů, kteří se ilegálně pokoušeli dostat na území Evropské unie, v listopadu proti…

Protiteroristické komando v Rakousku zneškodnilo krávu, ochránci zvířat…

14.12.2019 18:31 Aktualizováno Údiv v Rakousku vyvolal zásah protiteroristické policejní jednotky, která tento týden zneškodnila…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama