EU dojednala vakcínovou smlouvu na 1,8 miliardy dávek

Evropská komise vyjednala pro členské země Evropské unie nákup 1,8 miliardy dávek vakcíny proti covidu-19 od firem Pfizer/BioNTech. Oznámila to dnes předsedkyně unijní exekutivy Ursula von der Leyenová, podle níž kontrakt zajistí státům bloku dodávky do konce roku 2023. Vakcíny vyráběné americkou a německou firmou mají i kvůli problémům s dodávkami společnosti AstraZeneca být hlavním nástrojem, na který chce Brusel v rámci společného očkování v příštích letech vsadit.

Eurozpravy.cz

"Díky spolehlivým partnerům jako je Pfizer a BioNTech tempo očkování v EU zrychluje," prohlásila šéfka komise při dnešní návštěvě podniku americké společnosti v belgickém městě Puurs. Urychlení jejích dodávek podle von der Leyenové přispěje k tomu, že EU splní cíl naočkovat do července 70 procent všech dospělých, tedy přibližně 250 milionů lidí.

Eurokomisař pověřený dohledem nad urychlením očkovací kampaně Thierry Breton tento týden řekl, že reálně vidí splnění této mety zatím 12 zemí. Státy s pomalejším tempem očkování, mezi něž se řadí i Česko, by však musely zrychlit, aby na cíl dosáhly. Podle posledních údajů ze začátku tohoto týdne bylo zatím v EU plně očkováno necelých deset procent obyvatel.

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) schválila zvýšení objemu jednotlivých šarží vakcíny produkovaných v belgickém závodě, díky čemuž může podle von der Leyenové vyrobit o pětinu více dávek.

Nová smlouva, která je dosud největším kontraktem na nákup očkovacích látek, zajistí dostatek dávek k přeočkování a zvýšení imunity, prohlásila německá politička. V příštích dvou letech by díky ní země EU měly mít dostatek vakcín k opakovanému naočkování všech lidí. Detaily smlouvy doladí obě strany v nejbližších dnech.

EU má dosud od firem Pfizer/BioNtech objednáno 600 milionů dávek. Celkem 250 milionů dodá firma ve druhém čtvrtletí. To je více, než všechny ostatní společnosti dohromady.

Brusel dal v minulých dnech najevo, že v budoucnu nebude mít zájem o vakcíny vyráběné společnostmi AstraZeneca a Johnson & Johnson. Vůči prvně jmenované společnosti chystá komise žalobu kvůli tomu, že dodala a plánuje ve stanovených termínech dodávat výrazně nižší množství vakcín, než se zavázala ve smlouvě.

Komise uvedla, že vidí potenciál spíše v takzvaných mRNA vakcínách vyráběných vedle Pfizeru také společností Moderna, jejíž přípravek doplňuje čtveřici dosud schválených vakcín. Podle von der Leyenové se však nemíní omezit pouze na tyto dvě firmy.

"Určitě rozšíříme (porftolio) o další vakcíny, například látky založené na proteinech mají také značný potenciál," řekla šéfka komise. Mezi tyto vakcíny se řadí například preparáty testované společnostmi Novavax či Sanofi-GSK, s nimiž se EU již předběžně na nákupu vakcín dohodla. Látku první společnosti EMA posuzuje, druhá firma zatím žádost nepodala.

Témata: EZ

Scholz má největší naději na kancléřství, míní Söder

28.09.2021 21:11 Aktualizováno Největší šanci stát se příštím německým kancléřem má sociálnědemokratický (SPD) kandidát Olaf…

V Paříži svědčili před soudem oběti atentátů z roku 2015

28.09.2021 21:01 Aktualizováno Četníky, kteří byli ve službě 13. listopadu 2015 v době teroristických útoků v Paříži, stále…

Chorvatsko bude od zdravotníků i části pacientů vyžadovat doklad…

28.09.2021 19:15 Chorvatsko bude od 4. října vyžadovat ode všech pracovníků ve zdravotnictví a sociálních službách…

Kočner a Zsuzsová z kauzy Kuciak čelí obžalobě za přípravu jiných vražd

28.09.2021 18:35 Slovenský prokurátor podal obžalobu na pět osob včetně kontroverzního podnikatele Mariana Kočnera v…

Ekonomika eurozóny za sebou po pandemii to nejhorší ještě nemá, řekla…

28.09.2021 17:18 Ekonomika eurozóny ještě šok z pandemie covidu-19 zcela nestrávila. Odrazila se ode dna, ale to…

Polsko ještě nezačalo platit pokutu od unijního soudu za neuzavření dolu…

28.09.2021 16:05 Polsko ještě nezačalo platit pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 milionu Kč) za neuposlechnutí…

Vlády bohatých zemí nedělají dost pro ochranu klimatu, tvrdí mladí…

28.09.2021 15:06 Vlády bohatých zemích nedělají dost pro ochranu klimatu, myslí si mladí ekologičtí aktivisté.…

Orbán se odmítl setkat s vyšetřovací delegací výboru EP pro lidská práva

28.09.2021 14:22 Předseda maďarské vlády Viktor Orbán se odmítl setkat s vyšetřovací delegací výboru pro lidská…

EK poslala Česku prvních 23 miliard korun z mimořádného fondu obnovy

28.09.2021 13:27 Aktualizováno Evropská komise dnes poslala Česku první platbu z mimořádného fondu určeného ke zotavení ekonomik z…

Muž hodil vejce na Macrona, skončil v psychiatrické léčebně

28.09.2021 13:07 Devatenáctiletý student, který v pondělí hodil vajíčko po francouzském prezidentovi Emmanuelovi…

Související:

Právě se děje

reklama