EU má mít strategickou autonomii, shodli se ministři Česka a Francie

Evropská unie by měla usilovat o strategickou autonomii v obraně, aniž tím utrpí transatlantické spojenectví. Ministr zahraničí Tomáš Petříček a jeho francouzský protějšek Jean-Ives Le Drian se na tom shodli na dnešní konferenci Po roce 1989 - Naděje a iluze po revolucích konané na půdě Univerzity Karlovy v Praze.

Přidejte svůj názor

Sídlo EU
doporučujeme

"EU musí být schopná asertivněji hájit své zájmy, strategická autonomie Evropy je proto v našem zájmu. Česko se již nyní účastní projektů Stálé strukturované spolupráce (PESCO) v oblastech, jako je mobilita vojsk, kybernetická bezpečnost či synchronizace v obranném plánování," řekl Petříček s tím, že tato iniciativa nesmí oslabit bezpečnostní svazky v rámci Severoatlantické aliance. "Kolektivní obrana NATO pro nás zůstává prioritou," dodal.

Francouzský ministr zahraničí uvedl, že EU musí být schopná bránit zásady humanismu, na nichž stojí. "Nejnaléhavějším úkolem současnosti je dosáhnout absolutní evropské svrchovanosti, která nám zajistí svobodu," řekl. Evropský projekt může podle něj obstát pouze tehdy, když si Evropa v dnešním zhrublém systému mezinárodních vztahů bude schopna zaručit vlastní bezpečnost. Pokud ne, stane se opět jevištěm mezinárodních konfliktů jako za studené války.

Ve vztahu k USA šéf francouzské diplomacie sdělil, že Evropa potřebuje transatlantické vazby především z hlediska vojenských operací na Blízkém východě či v africkém Sahelu, s ochotou Washingtonu angažovat se v oblastech prioritních pro Evropu ale nemůže plně počítat. "Strategická autonomie je nutností pro zachování silných transatlantických vazeb. Francie je v NATO pro USA nejlepším partnerem právě díky své silné armádě," uvedl. Vyzval také k přehodnocení současného vztahu EU vůči Rusku, aniž by však byly zanedbávány zájmy východních členských zemí. "Nemůžeme ale ignorovat zeměpis," uvedl.

Snaha o dosažení evropské svrchovanosti by se podle Le Driana měla odrazit zejména v oblasti digitalizace. Vyzval, aby se EU stala nezávislou na cizích technologiích, jako jsou budované 5G sítě. Větší nezávislosti na monopolních technologických firmách by unie měla dosáhnout například prostřednictvím digitální daně, kterou Paříž letos zavedla a dostala se kvůli ní do sporu s Washingtonem. Česká vláda zavedení sedmiprocentní daně schválila minulý měsíc.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Putin udělil milost izraelské dívce, která pašovala drogy

29.01.2020 20:06 Ruský prezident Vladimir Putin udělil milost izraelské občance, která byla v Rusku odsouzena a…

Řecko se obává migrantů z Turecka. Připravuje se na nápor

29.01.2020 19:20 Řecké ministerstvo obrany vypsalo dnes výběrové řízení na instalaci "plovoucích ochranných systémů"…

Brexit zahýbe europarlamentem. Posílí nacionalisté

29.01.2020 18:37 Páteční odchod Británie z Evropské unie změní rozložení sil v Evropském parlamentu. Nejsilnější…

Kamiony stojí. Slovenští dopravci opět zablokovali hraniční přechody s…

29.01.2020 17:20 Aktualizováno Slovenští dopravci dnes opět blokují hraniční přechod Břeclav-Brodské na dálnici D2 pro nákladní…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama