EU nedbá na občany? Politoložka přišla s neotřelým nápadem na jeden superstát

Evropská unie by měla být unií občanů a unií států. Německá politoložka Ulrike Guérotové ale tvrdí, že ve skutečnosti je pouze unií států, protože o všem rozhoduje Evropská rada. Nastínila proto, jak by se měla celá EU radikálně transformovat.

Evropská Unie
doporučujeme

Politoložka upozornila, že nezbytnou podmínkou demokracie je, aby si všichni občané byli rovni před zákonem. Společně pak vytvářejí republiku. Občané členských států Evropské unie sice mají i unijní občanství, to jim ale zaručuje jen stejná práva spotřebitelů.

V ničem jiném si podle li rovni lidé nejsou. Například v daních nebo sociálních právech jsou patrné rozdíly, které by zde podle expertky být neměly.

Na nedostatek evropské demokracie podle ní doplácíme už dnes, například vzestupem populismu a nacionalismu. "80 % Němců si podle studie Nadace Friedricha Eberta myslí, že krize v Evropě je sociální. A že je třeba více sociální rovnosti," dodala podle Českého rozhlasu.

Tvrdí také, že by si lidí měli být rovni v platech nebo dávkách. Proč by ale němečtí občané dopláceli na chudé státy, aby tamní obyvatelé měli stejné podmínky jako v Německu? "Jeden trh, jedna měna a jedna demokracie. Společný trh a měnu už máme, teď je na řadě demokracie," vysvětlila.

Dodává, že jde o běh na dlouhou trať, domnívá se ale, že je třeba začít jednat a Unii sjednocovat. Navrhuje například, aby od roku 2030 měli občané i evropské číslo sociálního pojištění, které by platilo pro ty, kdo se narodí po 1. lednu 2030.

"Současné generace by dožily ve svých národních systémech. Pak bychom měli evropskou republiku do roku 2050," dodala.

Témata: EU | Lidé | EuroZprávy.cz
Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Polsku hrozí výbuch násilí, varuje politoložka. Evropu nabádá k akci

01.11.2020 00:01 NÁZOR - Polská vláda je ve válce a je šťastná, konstatuje Edit Zgutová v komentáři pro server…

S epidemií covidu bojuje i Portugalsko, zavádí uzávěru na většině svého…

31.10.2020 21:44 Ve snaze zpomalit šíření koronavirové nákazy vyhlásí Portugalsko uzávěru na většině svého území.…

VIDEO: Mini-tsunami zaplavila Samos. 39 mrtvých po zemětřesení v egejské…

31.10.2020 21:11 Aktualizováno Už 39 mrtvých a téměř 900 zraněných evidují v Turecku a Řecku v důsledku pátečního zemětřesení,…

Další útok ve Francii: Před kostelem v Lyonu byl postřelen kněz

31.10.2020 20:56 Aktualizováno V Lyonu ve středovýchodní Francii byl dnes postřelen pravoslavný kněz ve chvíli, kdy zavíral kostel…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama