EU pozastaví dotace pro Etiopii. Kvůli bojům v Tigraji trpí 2,3 milionu dětí, varuje UNICEF

Evropská unie pozastaví vyplácení téměř 90 milionů eur (2,37 miliardy korun) hospodářské pomoci Etiopii kvůli přetrvávajícímu konfliktu ve státě Tigraj na severu země. Vyplývá to z interního unijního dokumentu citovaného agenturou AFP. EU již dříve vyjádřila své znepokojení nad humanitární situací v Tigraji a vyzvala k politickému řešení konfliktu a ukončení násilí.

Evropská Unie
doporučujeme

Fond, z něhož bylo pozastaveno vyplácení, obsahuje 60 milionů eur (1,58 miliardy korun) na budování spojení a logistiku mezi Etiopií a sousedními státy, dalších 17,5 milionů eur (460 milionů korun) je určeno pro zdravotnictví. "Odložení plateb neznamená, že jsou tyto prostředky pro etiopskou vládu ztraceny," uvádí se v dokumentu, jehož autentičnost potvrdili AFP dva diplomaté z Addis Abeby.

Dětský fond Unicef při OSN varoval, že kvůli pokračujícím bojům přišlo 2,3 milionu dětí ve státe Tigraj o pomoc humanitárních pracovníků. Přes dohody s etiopskou vládou humanitární organizace tvrdí, že je jim bráněno ve vstupu do Tigraje.

Podle Unicef děti v regionu potřebují jídlo, speciální potraviny pro podvyživené děti, léky nebo vodu. Čím déle bude humanitárním pracovníkům odpírán vstup, tím horší budou pro tyto děti důsledky, cituje zprávu Unicef server BBC News.

Tigraj je prakticky odstřižen od okolního světa od 4. listopadu, kdy do něj etiopský premiér Abiy Ahmed vyslal armádu. Ta měla zbavit moci místní představitele, členy politické strany Tigrajská lidově osvobozenecká fronta (TPLF), která po měsíce zpochybňovala premiérovu autoritu. V regionu je přerušeno telefonické i internetové spojení a přístup do oblasti podléhá přísné kontrole. Premiér 28. listopadu prohlásil, že vyhrál a konflikt skončil, ale podle OSN boje i nadále pokračují. Desítky tisíc lidí uprchly kvůli bojům do sousedního Súdánu, o život přišly nejméně stovky lidí. Premiér Abiy Ahmed o víkendu poprvé od začátku konfliktu navštívil Tigraj a jeho metropoli Mekele, píše AFP.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Evropa zpřísňuje opatření. Česko zvažuje omezení vycházení, Německo…

28.01.2021 15:35 Návrhy ministerstev zdravotnictví, vnitra a průmyslu, jak zpřísnit stávající opatření proti šíření…

Německá komise nedoporučuje vakcínou AstraZeneca očkovat seniory

28.01.2021 15:23 Německá očkovací komise dnes doporučila, aby se vakcína proti covidu-19 farmaceutické firmy…

Zpoždění kvůli nedostatku vakcíny hlásí řada evropských zemí

28.01.2021 15:19 Kvůli problémům s nedostatkem vakcíny proti covidu-19 začínají některé evropské země a regiony…

Slovensko už naočkovalo dvě procenta populace, chybí vakcíny

28.01.2021 15:08 Za měsíc od zahájení očkování proti nemoci covid-19 na Slovensku podali zdravotníci vakcínu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama