Francie zavede od 1. září povinné nošení roušek na pracovišti

Francie zavede od 1. září povinné nošení roušek na pracovišti s výjimkou samostatných kanceláří. Podle agentury AFP to dnes oznámila francouzská ministryně práce po schůzce s odbory na toto téma. Opatření je reakcí na nepříznivý vývoj epidemie covidu-19 z posledních týdnů. Nově v zemi za 24 hodin znovu přibylo přes 2000 odhalených infekcí koronavirem SARS-CoV-2.

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
doporučujeme

"Nošení roušek bude povinné ve všech uzavřených a sdílených pracovních prostorách, jako jsou jednací místnosti, chodby, šatny či otevřené prostory," řekla po jednání ministryně práce Élisabeth Borneová. Pracovníci si podle ní ochranné pomůcky budou moci sundat v soukromých kancelářích. Ministerstvo rovněž nadále doporučuje zaměstnancům pracovat z domova.

Odborářský předák Yves Veyrier, který se dnešního jednání na toto téma zúčastnil, uvedl, že obstarání roušek bude odpovědností každé firmy. Nošení roušek bylo dosud povinné pouze v případech, že pracovníci nemohli dodržovat předepsaný rozestup alespoň jeden metr.

Odbory si podle stanice France24 dlouhodobě stěžovaly na nedostatek ochrany zaměstnanců před nákazou koronavirem. Zaměstnanci muzea Louvre, francouzské pobočky Amazonu a dalších podniků kvůli tomu uskutečnily protesty, při nichž opustili pracoviště a vyšli ven demonstrovat.

Jiní zaměstnanci se naopak zdráhají nosit roušku po celý den, obzvláště ti, kteří vykonávají náročné fyzické práce. Opatření se nelíbí ani pracovníkům call center, jimž rouška ztěžuje mluvení. Zaměstnavatelé se obávají, že budou muset nošení roušek vymáhat a že za shánění těchto ochranných pomůcek ponesou zodpovědnost.

Pravidla zakrývání dýchacích cest se ve Francii postupně zpřísňují kvůli negativnímu vývoji epidemické situace. Země v posledních dnech hlásí i přírůstky bilance nakažených převyšující 3000. Mezi jednotlivými dny jsou značné výkyvy, klouzavý sedmidenní průměr nových případů se ovšem už pátým dnem drží nad 2000. Takové hodnoty Francie neregistrovala od 20. dubna, kdy v zemi ještě platila velmi přísná karanténní opatření.

Dnešní vývoj nepříznivý trend potvrzuje, neboť nově ohlášených 2238 nákaz asi o 800 převyšuje součet z minulého úterka. Ministerstvo zdravotnictví zároveň informovalo o 17 nových úmrtích způsobených covidem-19, počet pacientů s touto nemocí na jednotkách intenzivní péče zůstává pod 400.

Celkově už se v zemi se 67 miliony obyvatel koronavirová nákaza potvrdila u více než 221.000 lidí, uvádí na svém webu úřad pro veřejné zdraví. Francouzská oficiální bilance obětí epidemie vzrostla na 30.451 mrtvých.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Covid: Česko zařazeno mezi sedm nejrizikovějších zemí v Evropě

24.09.2020 16:58 Vývoj epidemie covidu-19 v sedmi evropských zemích, mezi nimiž je Česká republika, vyvolává velké…

Itálie zřejmě prodlouží nouzový stav, v Kampánii jsou roušky povinné

24.09.2020 16:38 Italská vláda nejspíš až do konce roku prodlouží nouzový stav, který nyní v zemi platí do 31. října…

Francie přivítala návrh migračního paktu EU: Rovnováha mezi solidaritou a…

24.09.2020 16:08 Francie dnes přivítala nový návrh azylové a migrační politiky, který předložila ve středu Evropská…

V Itálii ukradli relikvii s krví papeže Jana Pavla II.

24.09.2020 15:52 V italské Umbrii ukradli relikvii, která obsahovala krev papeže Jana Pavla II. S odvoláním na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama