Evropský parlament čeká nabitý týden: Výbory budou řešit svobodu médií či dětské válečníky

Tento týden bude na půdě unijního parlamentu v Bruselu opravdu rušný. Členové jednotlivých výborů mají na programu debaty o takových tématech, jakými jsou klimatické změny, svoboda médií nebo situace syrských uprchlíků v Turecku.

Práce Evropského parlamentu se v tomto týdnu bude odvíjet od schůzí jednotlivých výborů europarlamentu – právě parlamentní výbory jsou jakýmsi epicentrem veškeré práce Evropského parlamentu. Nedávno zvolení poslanci jsou rozděleni do 20 specializovaných stálých výborů, v rámci kterých svojí prací přispívají k vytváření obsahů legislativních návrhů, sami pak mohou předkládat i pozměňovací návrhy pro plenární zasedání.

Je možné v europarlamentu zřídit i jakési podvýbory, nebo zvláštní dočasné výbory, které jsou potřebné pro konkrétní agendu. Na úrovni výborů, které jsou sektorově rozděleny, tak dochází k efektivnějšímu a odbornějšímu rozhodování.

Nejrušnějším dnem bude pravděpodobně středa. V tento den bude výbor pro životní prostředí a veřejné zdraví hlasovat o návrhu Evropského parlamentu týkajícího se cílů, jež by měly přispět k dalšímu boji proti klimatickým změnám. Tato skutečnost souvisí především s nadcházející klimatickou konferencí OSN, která se bude konat v prosinci.

Výbor pro zahraniční záležitosti ve spolupráci s reprezentanty uprchlické agentury UNHCR při OSN, Evropskou komisí a Evropskou službou pro vnější činnost bude taktéž ve středu vyhodnocovat situaci syrských uprchlíků v Turecku. Řada by měla přijít i na diskuzi týkající se šesti-miliardového fondu Evropské unie, který byl Turecku přidělen za účelem jeho využití pro syrské uprchlíky v oblasti.

V rámci veřejného slyšení výboru občanských svobod a spravedlnosti budou unijní poslanci debatovat na téma svoboda médií, ochrana novinářů, nebo toho, jak potlačovat tzv. „hate speech“ (projevy nenávisti) a dezinformace. Na půdě europarlamentu v rámci těchto debat vystoupí i několik hostů, a to například z nevládní organizace Reportéři bez hranic, investigativní novináři nebo členové z frakce a lobbistické skupiny ILGA, která hájí zájmy heterosexuálů, bisexuálů a dalších na evropské úrovni. Slyšení tohoto výboru by mělo probíhat opět ve středu.

O den později, ve čtvrtek, přijde v rámci Evropského parlamentu – konkrétněji opět v rámci výboru občanských svobod a spravedlnosti, řeč na dětské bojovníky a děti bojovníků, které jsou drženy v Sýrii a Iráku. Debaty se zúčastní i zástupci podvýboru Lidských práv, ochrany a bezpečnosti Evropského parlamentu, dále také experti agentury OSN pro uprchlíky UNHCR, zástupci úřadu unijního protiteroristického koordinátora nebo organizace Save the Children, která se snaží o zajištění lepšího přístupu ke vzdělání, zdravotní péči a ekonomickým možnostem pro děti.

Související

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

Více souvisejících

EU (Evropská unie) UNHCR Turecko evropský parlament Sýrie Media lidská práva uprchlíci Klimatické změny OSN děti

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

včera

Na Ještěd se vrátí lanovka. Město schválilo její novou podobu, bude delší

Na Ještěd bude v budoucnu opět jezdit lanovka. Liberecké zastupitelstvo ve čtvrtek schválilo záměr znovuobnovení lanové dráhy, která se před necelými třemi lety zřítila. Nová lanovka bude mít jednu kabinu na dvou lanech a prodlouženou trasu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy