Komentář: Opravdu se Německo se snaží uklidnit situaci v Sýrii?

KOMENTÁŘ - O víkendu několik evropských lídrů projevilo hluboké znepokojení nad událostí z poloviny uplynulého týdne – nad tureckým útokem proti kurdským milicím na severovýchodě Sýrie. Hned několik z nich se zavázalo k tomu, že jejich státy omezí, pozastaví či úplně přeruší dodávky zbraní Turecku. Další zbraně by totiž mohly být využity k dalším útokům na syrském území. Tureckou ofenzívu již ve středu, kdy byl útok zahájen, hromadně odsoudily vlády jednotlivých států Evropské unie.

Mezi lídry, kteří se o víkendu k tomuto kroku zavázali, patřila kromě britského premiéra Borise Johnsona, nebo francouzského prezidenta Emmanuela Macrona i německá kancléřka Angela Merkelová. Ta dokonce o uplynulém víkendu telefonicky hovořila s tureckým prezidentem Erdoganem. Vyjádřila mu své znepokojení nad aktuální situací v Sýrii, která podle ní může vést až k destabilizaci regionu a současně k posílení tzv. islámského státu. Mluvčí spolkové vlády Ulrike Demmerová uvedla, že kancléřka na svého tureckého protějška naléhala za účelem okamžitého ukončení vojenské operace.

I německý spolkový ministr zahraničních věcí Heiko Maas pro německý nedělní tisk uvedl, že federální vláda už nevydá žádná další povolení týkající se exportu zbrojního potenciálu, který by mohl být využit v rámci dalších útoků v Sýrii.

Nicméně je zajímavé podotknout, že v loňském roce směřovala téměř třetina veškerého německého exportu válečných zbraní právě do Turecka – hodnota tohoto vojenského materiálu v uplynulém roce činila přes 240 milionů eur. Od roku 2016 však sledujeme konstantní snižování exportu zbraní a vojenské techniky do tohoto regionu obecně. Toto můžeme přisuzovat i skutečnosti, že se Německo nechce na vojenských akcích v oblasti nikterak zapojovat a pokud ano, tak v minimální možné míře, stejně jako nechce řešit konflikty užitím síly obecně – což je jedna z hlavních doktrín novodobé německé zahraniční a bezpečnostní politiky.

Logika současné německé zahraniční a bezpečnostní politiky tedy vychází především k doktríny minimálního užití síly a prostředků války za účelem řešení sporů. Německo by si přálo hrát na mezinárodním poli spíše roli arbitra – někoho, kdo bude spory především diplomatickými cestami usměrňovat. Tento přístup úzce souvisí s německou historií a nacistickým dědictvím z první poloviny 20. století. Německo se tak dnes snaží přesvědčit ostatní globální hráče, že již není agresorem, jakým bylo v předchozím století. A proto se zříkává užití síly v mezinárodních vztazích.

Na druhou stranu se od Německa, coby ekonomického i politického lídra nejen Evropské unie, očekává vyšší míra spolupráce a participace při řešení mezinárodních konfliktů, a to i těch vojenských, či chceme-li válečných. Na Německo je ze strany ostatních lídrů vyvíjen nátlak, aby se více zapojovalo a bylo více iniciativní. Když se totiž Německo snaží držet stranou, je kritizováno, že nedělá „dost.“ A tak se Německo tuto neochotu intervenovat snaží vyvážit alespoň finančními kompenzacemi, a to pěkně vysokými.

Jaké Německo si tedy svět přeje? Silné a výbojné, nebezpečné? Anebo racionální, umírněné a diplomatické? Jak tyto dva póly v německé zahraniční a bezpečností politice ideálně vyvážit, aby z toho měli všichni užitek? Na tom se hráči dnešního mezinárodního prostředí jen těžce shodují. Stejně jako se na tom těžce shodují i elity v samotné Spolkové republice Německo.

Související

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

Více souvisejících

EU (Evropská unie) Sýrie Kurdové Německo Turecko Angela Merkelová vojenský útok válka zbraně Německá armáda

Aktuálně se děje

před 11 minutami

Aktualizováno před 39 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Daň z nemovitosti v roce 2024 vzrostla. Platební údaje už míří k poplatníkům

Finanční správa začala informovat poplatníky o nové výši daně z nemovitosti. Lidé mohou obdržet platební údaje do datové schránky, na email či poštou. Lhůta pro zaplacení daně či její první splátky končí 31. května. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy