Komentář: Opravdu se Německo se snaží uklidnit situaci v Sýrii?

KOMENTÁŘ - O víkendu několik evropských lídrů projevilo hluboké znepokojení nad událostí z poloviny uplynulého týdne – nad tureckým útokem proti kurdským milicím na severovýchodě Sýrie. Hned několik z nich se zavázalo k tomu, že jejich státy omezí, pozastaví či úplně přeruší dodávky zbraní Turecku. Další zbraně by totiž mohly být využity k dalším útokům na syrském území. Tureckou ofenzívu již ve středu, kdy byl útok zahájen, hromadně odsoudily vlády jednotlivých států Evropské unie.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Německá kancléřka Angela Merkelová
doporučujeme

Mezi lídry, kteří se o víkendu k tomuto kroku zavázali, patřila kromě britského premiéra Borise Johnsona, nebo francouzského prezidenta Emmanuela Macrona i německá kancléřka Angela Merkelová. Ta dokonce o uplynulém víkendu telefonicky hovořila s tureckým prezidentem Erdoganem. Vyjádřila mu své znepokojení nad aktuální situací v Sýrii, která podle ní může vést až k destabilizaci regionu a současně k posílení tzv. islámského státu. Mluvčí spolkové vlády Ulrike Demmerová uvedla, že kancléřka na svého tureckého protějška naléhala za účelem okamžitého ukončení vojenské operace.

I německý spolkový ministr zahraničních věcí Heiko Maas pro německý nedělní tisk uvedl, že federální vláda už nevydá žádná další povolení týkající se exportu zbrojního potenciálu, který by mohl být využit v rámci dalších útoků v Sýrii.

Nicméně je zajímavé podotknout, že v loňském roce směřovala téměř třetina veškerého německého exportu válečných zbraní právě do Turecka – hodnota tohoto vojenského materiálu v uplynulém roce činila přes 240 milionů eur. Od roku 2016 však sledujeme konstantní snižování exportu zbraní a vojenské techniky do tohoto regionu obecně. Toto můžeme přisuzovat i skutečnosti, že se Německo nechce na vojenských akcích v oblasti nikterak zapojovat a pokud ano, tak v minimální možné míře, stejně jako nechce řešit konflikty užitím síly obecně – což je jedna z hlavních doktrín novodobé německé zahraniční a bezpečnostní politiky.

Logika současné německé zahraniční a bezpečnostní politiky tedy vychází především k doktríny minimálního užití síly a prostředků války za účelem řešení sporů. Německo by si přálo hrát na mezinárodním poli spíše roli arbitra – někoho, kdo bude spory především diplomatickými cestami usměrňovat. Tento přístup úzce souvisí s německou historií a nacistickým dědictvím z první poloviny 20. století. Německo se tak dnes snaží přesvědčit ostatní globální hráče, že již není agresorem, jakým bylo v předchozím století. A proto se zříkává užití síly v mezinárodních vztazích.

Na druhou stranu se od Německa, coby ekonomického i politického lídra nejen Evropské unie, očekává vyšší míra spolupráce a participace při řešení mezinárodních konfliktů, a to i těch vojenských, či chceme-li válečných. Na Německo je ze strany ostatních lídrů vyvíjen nátlak, aby se více zapojovalo a bylo více iniciativní. Když se totiž Německo snaží držet stranou, je kritizováno, že nedělá „dost.“ A tak se Německo tuto neochotu intervenovat snaží vyvážit alespoň finančními kompenzacemi, a to pěkně vysokými.

Jaké Německo si tedy svět přeje? Silné a výbojné, nebezpečné? Anebo racionální, umírněné a diplomatické? Jak tyto dva póly v německé zahraniční a bezpečností politice ideálně vyvážit, aby z toho měli všichni užitek? Na tom se hráči dnešního mezinárodního prostředí jen těžce shodují. Stejně jako se na tom těžce shodují i elity v samotné Spolkové republice Německo.

Loading...
Vstupte do diskuze (6)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Střelba v Hanau se vyšetřuje jako možný terorismus. Devět obětí mělo…

20.02.2020 16:47 Aktualizováno Německé nejvyšší státní zastupitelství vyšetřuje středeční střelbu v Hanau s podezřením na…

Italská vláda ustála hlasování o důvěře, vyhráno ale nemá

20.02.2020 16:25 Italská vláda dnes přestála v Senátu hlasování o důvěře spojené se zákonem, který má usnadnit…

Střelec z Hanau v pamfletu velebil Němce. Některé národy by vyhladil,…

20.02.2020 15:26 Střelec z německého Hanau sepsal 24stránkový pamflet, z něhož jsou patrné jeho rasistické i…

Rasismus je jed. Útok v Hanau ukazuje na extremistickou motivaci, soudí…

20.02.2020 14:45 Hodně toho ukazuje na to, že střelec z Hanau byl motivován pravicovým extremismem, rasismem a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama