Cameron se omluvil za rozpory, které brexitem způsobil. Referenda ale nelituje

Bývalý britský předseda a lídr Konzervativní strany David Cameron se o uplynulém víkendu omluvil za chaos a rozpory, které referendum o setrvání Spojeného království Velké Británie a Severního Irska v Evropské unii způsobilo. Nyní je tomu již více než tři roky od okamžiku, kdy se britští občané rozhodli pro odchod z evropského bloku. K brexitu však doposud nedošlo a nejistota se na obou stranách nadále stupňuje.

Přidejte svůj názor

David Cameron
doporučujeme

David Cameron, který byl lídrem Konzervativní strany od roku 2005 a následně zároveň i britským premiérem v rozmezí let 2010-2016, se v kampani předcházející samotnému referendu o brexitu stavěl na stranu tábora hájícího setrvání země v EU. Nicméně i přesto, že se před pár dny nechal slyšet, že ho „upřímně mrzí veškerý chaos a rozdělení, které brexit doposud způsobil,“ tak si za vyhlášením a konáním referenda v červnu 2016 nadále stojí a nelituje ho.

Argumentoval především politickou a ekonomickou situací, ve které se Spojené království tehdy nacházelo. Konání referenda o členství v Evropské unii podle něj bylo v dané situaci nevyhnutelné.

Cameron však lituje svého přístupu, díky kterému selhal. Také se přiznal, že byl nesmírně deprimovaný, když post ministerského předsedy po neúspěšném referendu opouštěl.  

V rámci sobotního rozhovoru David Cameron pronesl: „Upřímně mě mrzí vidět zemi, kterou tolik miluji, trpět nejistotou a rozdělením.“ Následně dodal, že sledování toho, co se v poslední době děje okolo brexitu, je pro něj utrpením a že se zoufale obává toho, co přijde později.

Také kritizuje tzv. tvrdý brexit a obává se, že odchod Británie z unie bez dohody je obrovskou chybou, která bude mít špatné důsledky. Proto se přiklání k možnosti konání druhého brexitového referenda. 

Přestože současného britského premiéra Johnsona spíše kritizuje a s jeho politickými postoji a kroky nesouhlasí, přeje si, aby ve svém úkolu – tedy v naplnění a dokončení brexitu, uspěl.  

Bývalý šéf britské vlády za pár dní – ve čtvrtek 19. září, vydá svoji biografii, čili jakési memoáry. Cameron v nich má odhalit a vysvětlit to, jak a proč ve své uplynulé politické kariéře jednal a konal tak, jak konal.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V USA si posvítili na Čaputovou: Ukázala všem cestu, jak se zbavit Donalda…

16.10.2019 23:40 Aktualizováno Příběh Zuzany Čaputové by mohl inspirovat další politiky. Ve svém sloupku to uvádí známý americký…

Jožo Ráž pobouřil Česko i Slovensko: Nezachrání ho ani tisíce prodaných…

16.10.2019 23:40 Aktualizováno O velký rozruch se na Slovensku i v České republice postaral legendární zpěvák Jožo Ráž a skupina…

Brexitová dohoda se znovu odkládá, EU ale víru neztrácí

16.10.2019 22:11 Aktualizováno Dohodu o vystoupení Británie z Evropské unie se dnes nepodařilo dojednat, ačkoli zástupci obou…

Protesty v Katalánsku gradují, do Barcelony míří "pochody svobody"

16.10.2019 21:43 Aktualizováno V Katalánsku třetím dnem pokračují demonstrace, které jsou reakcí na verdikt španělského nejvyššího…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama