Hranici do Německa loni nelegálně překročily tisíce uprchlíků. Proudí hlavně z ČR a Rakouska

Počet migrantů, kteří nelegálně překročili hranice z Česka do Německa, se loni opět o něco zvýšil. Vyplývá to ze statistiky, kterou ČTK poskytlo německé ministerstvo vnitra. Zatímco mezi lednem a listopadem 2018 spolková republika na svém území zachytila 3931 migrantů, kteří do země nelegálně vstoupili z Česka, loni jich za stejné období bylo 3979. Více jich do Německa přišlo už jen z Rakouska. Česká policie však loni registrovala podstatně méně migrantů, kteří chtěli ČR využít jako tranzitní země, což podle ní vyplývá z rozdílné metodiky tvorby statistik.

Německá policie, ilustrační foto
doporučujeme

Celkem loni Německo za prvních 11 měsíců registrovalo 36.654 nelegálních přechodů hranic migranty, zatímco o rok dříve jich bylo ještě 38.580. To odpovídá meziročnímu poklesu zhruba pět procent.

Vedle Česka čísla stoupla ze sousedních zemí Německa už jen u Lucemburska (z 251 na 422) a Nizozemska (ze 1340 na 1602). U zbylých šesti států šla čísla dolů.

Týká se to i Rakouska, které ovšem s 9275 případy (10.319 v roce 2018) nadále žebříček jednoznačně vede. Právě na téměř 820 kilometrů dlouhou hranici s Rakouskem se nejvíce soustřeďují kontroly německé policie; je zde i trojice pevných kontrolních stanovišť. Na hranicích s žádným jiným státem je Německo, které je obklopeno státy schengenského prostoru, nemá, třebaže i na nich od listopadu kontroly zpřísnilo.

Třetí za Rakouskem a Českem byla loni - co do počtu zachycených migrantů v prvních 11 měsících roku - Francie (3092), čtvrté Švýcarsko (2523) a pátá Belgie (1835). Z Polska se do Německa pokusilo nelegálně dostat 1733 migrantů.

Relativně vysoký počet migrantů - 10.119 - se loni do listopadu německé hranice snažil nelegálně překročit na některém ze zdejších letišť, dalších 709 osob pak v přístavech.

Česká cizinecká policie na konci letošního ledna uvedla, že loni zadržela větší počet migrantů, kteří chtěli Česka využít jako tranzitní země: 266, což představuje meziroční zvýšení o 75. Cestovali převážně ze Slovenska nebo letecky ze zemí schengenského prostoru a většinou mířili do Německa.

Policejní prezident Jan Švejdar dnes uvedl, že rozdíl v číslech vyplývá z rozdílné metodiky tvorby českých a německých statistik. Už v minulých letech české ministerstvo vnitra uvedlo, že Německo do svých statistik počítá například občany Turecka, žijící v Německu, kteří u sebe při návratu do SRN nemají cestovní doklady, občany Ukrajiny či Moldávie, kteří chtějí v Německu nelegálně pracovat, nebo další cizince, kteří nemají zaplacené pokuty, jsou v pátrání nebo mají zákazy pobytu.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Turecko slíbilo Ázerbájdžánu podporu, Macron kritizuje "bojechtivou"…

30.09.2020 11:22 Turecko udělá vše, co je nutné, pokud Ázerbájdžán požádá o vojenskou podporu, prohlásil dnes podle…

Spor kvůli dolu Turów vstoupil do další fáze. Česko podalo podnět k…

30.09.2020 11:13 Ministerstva životního prostředí a zahraničí dnes odeslala podnět k Evropské komisi (EK) kvůli…

Sjednocování Německa je dlouhodobý proces, říká Merkelová. Ocenila odvahu…

30.09.2020 11:09 Německo za 30 let od svého znovusjednocení vyrovnalo mnohé rozdíly mezi východem a západem, další…

Covid: Na Slovensku rychle přibývá nakažených, padl nový rekord

30.09.2020 10:50 V Německu úřady za poslední den nahlásily 1798 nových případů koronavirové infekce, ale přibližně…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama